Провідна неділя: особливості поминання померлих

Українцям завжди була притаманна риса - особливе шанування свого роду та предків. Саме цю особливість ми бачимо у культурі, релігії, звичаях, традиціях.

Згодом, з приходом християнства на наші землі ці вірування та традиції, які в релігієзнавчій літературі називають «культом предків акуратно вплелися в канву християнських церковних обрядів здебільшого очистившись від свого язичницького минулого.

Але, в різних частинах України традиція поминання померлих все ж відрізняється залежно від регіону. Десь язичницьку складову відчутно сильніше, а десь її взагалі немає.

Неділю після Воскресіння Христового або Пасхи називають Провідною неділею, в яку ми звикло згадуємо померлих та молимось за них.

У давніх слов’ян цей день називався – «Радониця». Вважається, що етимологічно це слово походить від слів «рід» і «радіти», тобто збирається рід для поминання померлих, але не сумуючи, а радіючи, вірячи у загробне життя.  

Піснеспів Пасхи говорить «Христос воскрес із мертвих, смертю смерть подолав і тим, що в гробах, життя дарував».

До Воскресіння Христового місце душ праведників було невизначеним.

Після воскресіння Спасителя зникла перепона між світом земним і небесним: люди і душі померлих родичів отримали чудову нагоду зблизитися і розділити разом радість цієї події.

Увесь Світлий тиждень Царські ворота у вівтарі храму відкриті символізуючи, що двері до Раю зараз відчинено. У Світлий тиждень ми немовби єднаємось з Церквою небесною, розділяючи радість Христового Воскресіння співаючи і в церкві, і на могилах: «Христос воскрес із мертвих…»

Після закінчення Світлого тижня - тижня після Пасхи ми немовби  прощаємося з душами померлих, наче проводжаємо їх назад в небесні оселі, тому і неділя отримала назву – Провідна.

Приходячи на цвинтар у провідну неділю люди часто залишають на могилах їжу (свячені яйця паски та ін.) і це має прямий стосунок до язичницьких традицій Радониці.

Від цієї традиції поступово  слід відмовлятись, адже їжа, залишена на могилах приваблює бродячих тварин, які можуть осквернити могилу.

Краще їжу при можливості роздати голодним або жебракам, тим самим проявити справи милосердя.

Традиції пов’язані з приношенням їжі мертвим описані в деяких церковних книгах 17 ст.:

«Взявши чарку з вином або склянку з пивом, відливав частину на могилу, а решту допивав сам; жінки в цей час плаксивим голосом причитали добродійства покійника…».

Саме такі традиції поминання померлих ми часто зустрічаємо у наших північних сусідів.

Присутня й досі подекуди місцями і в  Україні ця традиція, де родичі померлого приходять не так провідати з молитвою, а радше із застіллям та пиятикою.

Часто в таких випадках хрест і могила на цвинтарі може бути занедбана, але обов’язково повинен стояти добротний стіл та лавка.

Таке поминання з розпиттям спиртного та посиденьками є блюзнірством і зневагою до покійника, Церкви та Бога.

Ще один спосіб осквернення сакральних місць.  

Це і поминанням важко назвати, це якийсь різновид збоченої радянсько-атеїстичної пиятики на цвинтарі.

Таке блюзнірське поводження на кладовищі в нас з’явилось внаслідок перебування на українських територіях радянської влади з її  антирелігійною, безбожницькою політикою.

А, на тих територіях, де не було Церкви добре проростало зерно забобонів та язичницьких вірувань.

Померлим потрібний єдиний вид поминання - це молитва, яку в цей день творять священники разом з родичами померлих  з традиційним окропленням могил свяченою водою, що символізує очищення гріхів покійника.


05.04.2023 Роман Тадра 5444
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

530
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1446
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3031
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2072 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4146
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5924

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

378

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

395

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

393

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

521
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

829
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

794
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1081
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

520
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2383
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

833
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1156
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34115 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

378
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

716 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

912
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

683