Рада планує заборонити пластикові пакети: як це працює у світі (ІНФОГРАФІКА)

Тема захисту довкілля надто чутлива, адже поки одні вважають, що планета в небезпеці і людству треба відмовитись від частини комфорту заради очищення Землі, інші скептично ставляться до цієї ідеї.

Неоднозначно сприймається суспільством і заборона на використання пластикових пакетів. Одна справа – дискутувати щодо екології, і зовсім інша – постійно носити із собою полотняну торбинку до магазину. «Слово і діло» дослідило, які країни вже заборонили використання пластикових пакетів, які обмежили виробництво чи обклали додатковими виплатами виробників та як це питання вирішується в Україні, інформує Фіртка.

Почнемо з України. У листопаді 2019 року Верховна рада у першому читанні підтримала законопроєкт про обмеження обігу пластикових пакетів на території України. Зауважимо, не про заборону, а про обмеження.

Йдеться про те, щоб із 2022 року заборонити продаж пакетів у супермаркетах та ресторанах, залишивши лише можливість використовувати таку упаковку для риби, м’яса та продуктів з них, а також сипких продуктів і льоду.

Натомість автори законопроєкту пропонують стимулювати попит на виробництво біорозкладних пакетів, але не тих, що зараз продаються в магазинах як біорозкладні (насправді це так звані оксорозкладні пластикові пакети, які завдають шкоди довкіллю), а вироблених із крохмалю та целюлози. Такі пакети компостуються, тому що виготовляються з органічних матеріалів.

Зазначається, що в Україні є потужності для виробництва біорозкладних пакетів, але на них поки немає попиту. Якщо ж заборонити пластикові пакети, окрім користі для довкілля, зросте попит на «крохмальні» пакети, які подешевшають.

Також автори проєкту закону пропонують заборонити продаж оксорозкладних пластикових пакетів та запровадити штрафи за порушення закону (в межах від 1 700 до 8 500 грн).

Наразі законопроєкт чекає на друге читання. 

Водночас Європарламент ще в жовтні 2018 року підтримав запровадження в ЄС заборони на використання всіх одноразових виробів із пластику до 2021 року: тонких пластикових пакетів, соломинок для пиття, ватних паличок, а також пластикових столових приборів, стаканчиків і тарілок.

Країни ЄС вже давно напрацьовують законодавчу базу для стимулювання людей відмовитись від пластику. Деякі країни прийшли до повної або часткової заборони реалізації пакетів, інші запровадили додатковий збір з внутрішніх виробників та імпортерів або роздрібних продавців.

Є країни, які використовують додаткову фіксовану плату, що стягується зі споживачів у пунктах продажу або поєднання заборони і фінансового збору, коли, наприклад, запроваджується заборона на тонкі пластикові пакети та збір щодо міцних пластикових пакетів.

Повністю заборонено розповсюдження пластикових пакетів у більшості штатів Австралії. За порушення закону передбачений штраф 4,6 тис. доларів. У Чилі не можна продавати та виробляти такі пакети. Покарання – штраф 330 доларів.

До 10 років ув’язнення загрожує виробникам пластикових пакетів у Бангладеш, де під забороною також ввезення, розповсюдження та використання пластикових пакетів. Такі ж заборони та різні терміни ув’язнення передбачені законодавством Ботсвани, Кенії, Танзанії.

У Чехії під забороною безкоштовне розповсюдження пластикових пакетів, крім продажу хлібобулочних виробів, овочів та фруктів у пакетах. Таким продавцям треба сплачувати податок 230 євро з кожної тони реалізованих пакетів.

Екологічний податок на продаж пластикових пакетів запровадили в Греції (стягується з розповсюджувачів 0,09 євро за кожний реалізований пакет), Швеції (0,03-0,66 євро за кожний реалізований пакет).

У Франції діє заборона на розповсюдження пакетів, але немає покарання за її порушення. В Італії не можна продавати та використовувати пакети, а порушникам доводиться платити 500 євро штрафу. У Бельгії не можна продавати та використовувати одноразові пакети завтовшки до 0,015 мм.

Сусідня Молдова також вже заборонила розповсюдження пластикових пакетів, а порушники мають заплатити штраф до 700 доларів (крім пакетів завтовшки до 0,015 мм).

Китай входить до десятки країн, які найбільше забруднюють планету небезпечними відходами та використовують забагато пластику. Наразі країна запровадила заборону на виробництво та розповсюдження надтонких пакетів (менш ніж 0,025 мм). Тим, хто продає такий товар, загрожує його конфіскація.


18.09.2020 1848
Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

661
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1595
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3180
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2162 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4271
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

6055

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

502

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

467

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

457

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

551
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10098
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

916
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

868
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

629
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2491
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

906
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1234
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34189 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

380
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

451
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

803 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

971