Релігія і гроші: біблійне вчення про церковну десятину

Зі збільшенням кількості відеоблогерів, ми все частіше чуємо слово «донейт» і заклик «задонейтити» на підтримку того чи іншого YouTube каналу. Мабуть, навіть україномовні суперпатріотичні відеоблогери соромляться українського значення слова «donate»-пожертвувати. Вочевидь, не так було круто, як би блогер-мільйонник сказав до своїх підписників: «пожертвуйте на канал».

Зовсім по іншому було б, якби священник в кінці служби в церкві сказав: «Не забуваєм донейтити на храм!».

Питання грошей і релігії завжди хвилювало людей, ймовірно в її більш вузькому розумінні «грошей і церкви», «скільки жертвувати на церкву», «скільки давати священнику?». Періодично по селах чи містах вибухають скандали, пов'язані із майном чи фінансами тієї, чи іншої парафії, але з часом все затихає до наступного скандалу.

Чому віряни повинні утримувати священників і церкву? Виявляється це питання таке ж древнє, як і сам світ, у якому живемо.

Варто звернутись до історії питання, відповіді на яке знайдемо у Священному Писанні - основі віровчення всіх християн.

Опираючись на тексти, Біблії спробуємо проаналізувати історичні джерела церковної десятини, її дотримання у Старому та Новому завітах, та пояснити її богословський зміст. Термінологічно «десятина» (Івр. - “маасер”; - лат.-decima) - це 10% пожертвування на користь релігійної громади в іудаїзмі, християнстві та інших релігійних традиціях. Десятина історично походить ще з часів Авраама і пізніше була оформлена у вигляді своєрідного релігійного канону в Торі.

Варто сказати, що перша згадка у Старому завіті про десятину присутня в розповіді про патріарха Авраама, який передав десяту частину військової здобичі Мелхіседеком і священником, сказавши: «Хай буде благословенний Бог Всевишній, що видав ворогів твоїх тобі в руки!»І дав йому (Авраам) десяту частину з усього.» (Бут. 14:20)

Патріарх Яків обіцяв віддати Богові десятину, якщо він збереже його в дорозі: «Як Господь буде зо мною і збереже мене в цій дорозі, що її верстаю, і як дасть мені хліба їсти та й одежі одягтися, так що  вернусь я живим - здоровим у господу мого батька, то Господь буде мені Богом… і з усього, що даси мені, напевно дам тобі десятину». (Бут. 28: 20-22) 

Згодом десятина набуває дещо іншого змісту. Пророк Мойсей встановлює  в якості обов'язкового податку для ізраїльтян, які отримали землю в Ханаані, на користь Левитів, служителів храму, що немали земельних наділів, і їм потрібні були засоби для існування. Десятина, в цьому окремо взятому випадку, мала очевидні ознаки своєрідної компенсації, що виплачувалася служителям храму замість приватної земельної ділянки.

Проте, зайвим не буде вказати, що одну десяту частину  від отриманої десятини самі левити вносили на отримання первосвященника. У цьому випадку під терміном десятина розумілася десята частина з усього, що людина набуває своєю працею:

«А всяка десятина з землі, з насіння землі, з плоду дерева, Господеві воно, святощі для Господа! А якщо що дійсно викупить хтось свою  десятину, той додасть п'яту частину її над неї. А всяка десятина худоби великої  та  худоби дрібної, усе що перейде під палицею, десяте буде святість для Господа» (Лев27:30-32).

Отож, у Старому Завіті ми бачимо,  що “Господом через Мойсея дано веління десяту частину давати на утримання священників та левітів”. Бо всі коліна Ізраїлю отримали землю, а левіти, як служителі Божі, — ні, тому їх мали утримувати своїм коштом всі інші.

Та прямого повеління євангельського, щоб платити саме десятину, — немає. Хоч не існує й заборони. В історії Католицької Церкви десятина, особливо у середньовіччі, була обов'язковою. Але в Православній Церкві, зокрема Київській, такого не було. Завше вірні добровільно утримували Церкву і давали гроші на її потреби. Хоча пам’ятаємо, що на будівництво першої кам’яної церкви Київської русі – храм Успіння Пресвятої Богородиці князь Володимир Святославович виділив десяту частину своїх прибутків, за що вона і отримала назву «Десятинна церква».

Отож, ми бачимо що утримання священників та храмів лягає на плечі парафіян, щоб священник «в ідеалі» повністю присвячував себе своєму пастирському служінню Богу і людям.

На території сучасної України християнство представлене багатьма течіями та напрямками, традиційних (православних, греко-католиків, римо-католиків та класичних протестантських конфесій) та закінчуючи течіями пізнього протестантизму. Очевидно, що у такому різноплановому середовищі неоднакове ставлення до вчення про церковну десятину.

До прикладу, у протестантських деномінаціях основне надходження грошей до спільноти полягає  в обов'язковому дотриманню вірянами принципу т.з “церковної десятини”, коли парафіянин зобов'язаний віддати на потреби релігійної громади десяту частину свого прибутку, а сама добровільна пожертва — це окрема сума грошей, яку необхідно пожертвувати.

Серед традиційних конфесій ставлення до десятини не набуло значення, що є обов'язковим до виконання, відтак, основною формою надходження грошей до релігійної громади були і залишаються добровільні пожертви парафіян та оплата, як правило у добровільній формі пожертви, «треб» (освячення автомобіля, житла, хрестини вінчання  ітд.) священнослужителів.

Нині в законі про свободу слова та релігійні організації є пункти, в яких вказано, що примусове стягнення якихось коштів на користь релігійних організацій заборонено.

Інша річ, що добровільних пожертв не вистачає. Бо скільки людина може дати на Церкву — гривню-дві? Тому видавнича, освітня діяльність Церкви фінансується коштом з продажу церковних товарів та великих пожертв.

Тим більше, що сучасність вносить свої корективи і в життя священнослужителів, які служать на невеликих парафіях та змушені йти на додаткову роботу аби прогодувати свої сім’ї.


22.07.2022 Роман Тадра 11237
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

530
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1446
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3031
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2075 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4146
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5924

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

379

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

395

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

393

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

521
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

830
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

795
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1081
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

522
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2387
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

836
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1156
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34116 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

378
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

716 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

912
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

683