Релігійні вірування ромів

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо? 

Яке їхнє походження та які в них релігійні вірування? Роми — це етнонаціональна меншина, коріння якої сягає протоциган, які  покинули  у IV-V ст. західну частину індійського півострова, вирушивши у свою подорож світом.

Отож, роми — це  назва групи народів, що відносяться до індоарійської  етнічної групи. Простіше кажучи, роми — це прямі нащадки аріїв. Спочатку цигани осіли  у східній частині Візантійської імперії та частині Ірану. Поступово цигани переміщуються на захід.

Перші  європейські згадки про циган  на території Європи датуються 1322 роком. Про це розповідають записки двох монахів-францисканців, які бачили на острові Кріт людей, що жили в шатрах і дотримувалися обрядів грецької православної церкви. В Греції, перед тим, як потрапити в інші країни Європи, вони отримали назву «аттіганос» («атсинганос»), що означає віщун.

Згодом роми розселяються по всій Європі.

Кочовий спосіб життя і контакти із різними народами вплинули на спосіб життя ромів. Тобто сформували їхню картину світу із віруваннями, обрядами та традиціями.

Це насторожувало європейські  християнські народи, які вели осілий спосіб життя. Ромів навіть  оголошували єретиками.

Особливістю релігійних поглядів ромів є їхнє уявлення про боротьбу між добрими та злими силами. Вона може закінчитися перемогою однієї з них, незалежно від бажання людини та її втручання в хід подій.

Саме така ідея закладена в зороастризмі. Вочевидь ця релігія вплинула під час їхнього перебування в Ірані. Але слід зауважити, що зороастризм не в чистому вигляді, а з домішками православ’я або католицизму.

Перші згадки про ромів в Україні з’являються на початку XV ст. На цей час вони складаються з одинадцяти етнічних груп: серви, келдераре, ловаре, кримці, сінті, унгріко, рома, словацькі цигани, расєйці, кишинівці, урсари. Але здавна вони поділяються на дві групи – осілих і кочівників.

Саме в кочових циган проявляється більш виражена язичницька релігійна свідомість.  Скоріш за все це пов'язано  з їхнім кочовим способом життя. В постійних переїздах вони залежні від природних умов, в яких перебувають, а також від різних небезпек на їхньому шляху. Отож, слід було задобрювати духів природи, використовуючи різні обряди.

У кочових ромів язичницький світогляд отримав вплив інших релігій зокрема і християнства. Вони вірили в існування Бога, диявола потойбічного життя душ і духів. Існує велике вшанування культу вогню, вважається, що пов'язані з ним сили природи оберігають сім'ю.

Широко використовуються талісмани  та обереги, які  повинні захищати  від нещасть та хвороб, культ проклятих речей, численні ритуальні забобони — мехріме, вірування в щасливу й нещасливу руку, у пророчі сни.

Важливе місце серед релігійних вірувань займає культ берегині сім’ї, який представлений культом ікон  і був одним із найважливіших оберегів. Цю ікону розміщували у кожному кочовому шатрі по лівій внутрішній стінці, і вірили, що вона захищала від хвороб та нещасть. Також існувала табірна ікона, яка належала всім, кожен табір мав свою ікону. Вона зберігалась у шатрі очільника табору.

Найважливіші події  певного ромського роду відбувались біля цих ікон. З ними проводили безліч обрядів та ритуалів. Її берегинею завжди була найстаріша та наймудріша в таборі жінка.

Отож, релігійні вірування ромів мають коріння зороастризму та певних язичницьких вірувань, які   поєднуються із християнством. Такий симбіоз спричинив довгу подорож цього народу Індії на захід.

Конфесійна приналежність зумовлюється місцем проживання. Наприклад, в Польщі роми — католики, в Україні —православні (Наддніпрянщина),  греко-католики, католики (Закарпаття, Галичина) залежно від регіону, в Криму — мусульмани.

Звичайно, було б неправильно стверджувати, що роми сповідують зороастризм. Скоріш ідеї зороастризму, які проглядаються у звичаях, обрядах та традиціях, а формально вони християни або мусульмани залежно від країни проживання.


23.08.2024 Роман Тадра 4248
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

523
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1434
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3020
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2069 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4139
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5914

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

367

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

390

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

388

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

520
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

821
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

790
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1074
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

510
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2372
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

829
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1150
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34109 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

371
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

711 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

907
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

677