Рік без Майстра

 

 

Помер видатний художник Володимир Чернявський. Сумуємо…Пройшов рік відтоді, як не стало художника Володимира Чернявського. Коли він був з нами, його картини жили, немов мовчазні живі істоти, незримо з’єднані зі своїм творцем. Час від часу він повертався до своїх робіт: підправляв, вдосконалював, додавав до вже, здавалося, відбутих портретів і пейзажів нові мазки й відтінки. Тепер його твори живуть своїм суверенним життям. Нам, людям, здається, що вони осиротіли. Насправді ж, вони отримали новий ступінь свободи і тепер рухаються у вічність. Вони переживуть нас і тішитимуть людей майбутнього. Тих невідомих, яких ми ніколи не побачимо.

 

Олійні фарби висихають довго – століттями. Цей процес змінює колористику полотен. Вони стають шляхетнішими, палітра ускладнюється, на яскраві фарби лягає шар благородної патини. Чернявський недарма використовував технології старих майстрів. Саме завдяки ним, цим технологіям, картини шістнадцятого і сімнадцятого століть дожили до нашого часу саме як картини, а не як грудки пороху.

 

Чернявський думав про вічність. Намагався перекинути через горизонт життя, відміряного людській особі, свої твори. Йому це вдалося. Учні малюють його портрети. Його полотна перетворюються на складові місцевих мистецьких легенд. Колекціонери цікавляться тими картинами, які вже увійшли до каталогів. Невдовзі запрацює  музей Чернявського. Потім вийдуть друком книги про нього. Цей процес невідворотний, як течія історії, як старіння матерії, як рух Сонця по небесному колу.

 

Можливо теперішньому Івано-Франківську не до спадку одного із своїх великих Майстрів і містиків. Місто охоплене соціальними лихоманками, характерними для непевних часів. Місто живе примітивними прагненнями та ілюзіями. Але це мине. І дух ностальгії за справжнім дивом запанує на вулицях і площах міста, яке ще тільки почало усвідомлювати своє призначення. Самі собою відійдуть до забуття крикливі пристосуванці, згасне пам’ять про кон’юктурників та імітаторів від мистецтва. Час усе розставить на свої місця і позиції.

 

Й тоді Володимир Чернявський повернеться до міста, у якому за життя він змагався із вічністю.

 

 

Володимир Єшкілєв

 

 

 

Довідково:

Володимир Чернявський народився 10 листопада 1948 p. у м. Івано-Франківську. Класичну художню освіту здобув закінчивши Петербурзьку академію мистецтв у 1974 році. До 1983 року жив і працював у Криму.

1986 року Володимир Чернявський повернувся до Івано-Франківська, де жив і працював до дня смерті, 14 жовтня 2010 року.

З 1986 року був членом Національної спілки художників України.

Володимир Чернявський був академіком-сенатором Римської академії модерного мистецтва (Італія), яка п’ять разів присуджувала прикарпатському митцеві свою відзнаку «Золота медуза». Окрім того, був нагороджений спеціальною нагородою в сфері мистецтв області Лаціо (Італія).

Володимир Чернявський є автором творчої копії портрета засновника міста Станіслава (тепер Івано-Франківськ) Андрія Потоцького, яка була зроблена з картини невідомого художника XVIII століття. Найбільш відомі роботи Володимира Чернявського "Березовий ієрогліф", "Світанок у Венеції", "Морська мозаїка". Майстер створив понад 250 живописних і графічних полотен та композицій. Намалював портрети українських політиків Леоніда Кучми, Юлії Тимошенко, а також нинішнього очільника області - Михайла Вишиванюка.

Картини Володимира Чернявського зберігаються в музеях та приватних колекціях 22 країн світу.

 


Коментарі (1)

Учень 2011.10.15, 09:46
Неймовірної глибини, унікальної освіченості, небаченої в наш час шляхетності Особистість. Хто мав щастя спілкуватися з ним, той знає.
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

540
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1466
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3040
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2079 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4154
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5929

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

384

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

403

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

396

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

523
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

836
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

799
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1085
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

527
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2395
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

840
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1162
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34120 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

387
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

723 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

916
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

687