Розслабтеся!

 

 

 

Ще раз: секрет історії в тому, що старі сенси не вмирають, коли народжуються нові. Вони накопичуються, саме тому нам, з усим цим обозом, значно важче брести звідси, ніж нашим предкам – сюди. Порівняно недавній (не більше, ніж півтори тисячі років тому) поділ Європи на Східну й Західну, не скасував її поділу на Південну (Римську) й Північну (Германську). Найкмітливіші германці ще задовго до українців емігрували до Середземномор'я, а поділ все одно лишається.

 

Для того, щоб ЗРОЗУМІТИ відмінність українців від інших європейців, треба їхати до Берліну, але, щоб ВІДЧУТИ її, відвідайте Рим. Сядьте за зовнішній столик кав'ярні на вузькій вулиці й спостерігайте за перехожими. Римляни, на відміну від, скажімо, неаполітанців, де з моди досі не вийшли спортивні костюми й автомати Калашникова з балканських складів, прагнуть виглядати елегантно. Вдягнувшись і сподобавшись собі у дзеркалі, італієць більше не сумнівається в тому, що й усі інші в захваті від нього. Згадайте обличчя й ходу киян, особливо тоді, коли вони гадають, що є об'єктами чиєїсь уваги. Вони ніби відчувають, що не мають права тут бути, що це чужий одяг, що ось зараз їх розкусять і сміятимуться з них, і тому треба або втягти голову в плечі, або старанно демонструвати зневагу, холодність, нахабство. Є також багато людей з похиленими потилицями, які давно махнули на себе рукою. Дуже мало розслаблених, впевнених, задоволених собою.

 

Італійці схильні захоплюватися й радіти всьому незвичному, несподіваному – чи то бійці, чи то вуличній виставі, чи феєрверку, чи процедурі встановлення баштового крану, вони мов діти. Обличчя киянина кам'янішає, коли він стикається з перформансом, несанкціонованим театралізованим дійством чи сваркою циган із міліцейським патрулем. Киянин вдає, що йому бракує часу на такі дурниці, а раптом, якщо він зупиниться, його сприймуть за лоха? І він проходить повз на прямих ногах, зі зморшками тупуватого снобізму на лобі.

 

У римській кав'ярні телевізор транслює спортивний канал. Прес-конференція тренера якогось місцевого футбольного клубу. Поглянь на нього – каже мій приятель – ось він говорить, мов виконавець головної ролі у трагедії Гольдоні. Тут так розмовляють офіціанти, таксисти, менти. Пересічному українцеві, щоб спіймати такі модуляції, темп та експресію треба вчитися років п'ять на артистичних курсах. Згадай прес-конференції наших футболістів, міністрів, адвокатів – яке невиразне мичання ми зазвичай чуємо!

 

Звісно, середземноморський темперамент має формувати інші патерни, ніж у мешканців поліських болот, шахтарських посьолків, подільських ярів. Мова не за те, й навіть не за те, які італійці добрі, а ми погані.  Французи кращі за італійців, німці кращі за французів, а українці кращі за них усіх разом узятих, зрештою, наші досягнення ще попереду, а всі їхні вже позаду. Йдеться за зовнішні симптоми нашої хвороби, які гарно видно в порівнянні.

 

Італієць, хоч яким би простуватим він не був, міцно вкорінений в ландшафт, притлумлену, але не перервану традицію, в етнічність, в обряд, в сім'ю. Все це так чи інакше працює в його підсвідомості. Він перебуває "у себе", все його спілкування є школою поведінки й риторики, і викладання в цій школі здійснюється вже сотні років. Від часів раннього середньовіччя населення Риму серйозно не винищувалося жодного разу.

 

У підсвідомості киянина українські етнічні архетипи репресовані, а радянські вже не працюють. Московський новояз занадто недавно створений і справді дуже примітивний, а українська мова ще не виборола повноцінного існування. Італійська підсвідомість, як і належить підсвідомості, - заплутана, наша – хаотична. У нас закороткі ланцюжки асоціацій, кожен з нас грає чужу роль.

 

Українець ніщо в Україні не відчуває своїм.

 

Варто допити каву й пройтися до Ватикану. Там купуйте квиток й одразу йдіть до "станців" Рафаєля – це кімнати, розписані ним для Папи Юлія ІІ. Особливо зверніть увагу на ті три стіни, на яких символічно і в подіях зображені (окремо на кожній) "Віра", "Істина" та "Краса". "Віра" та "Істина" – знамениті фрески, які часто репродукуються, а найдивніше те, що вони вдалися красивішими за "Красу", на яку значно рідше звертають увагу.

 

Рафаель менш вдало намалював "Красу", бо краса – предикат, а не сутність, вона не існує поза істиною і вірою.

 

Більшість італійців ніколи не поцікавилися "станцями" Рафаеля, проте, все ще через нерозірваний зв'язок із ландшафтом, традицією, етнічним, мають здогад за істину і спогад за віру. Цього досить для того, щоб ходити й говорити (отже, діяти й мислити) красивіше, ніж ми.

 

Як одужати? Для початку – помітити свою хворобу. Гадаю, щойно ми з вами зробили це.

 

Дмитро Корчинський,

Братство


Коментарі (3)

Горішній 2013.01.18, 22:04
Все супер! Але є помилка, Дмитре, - станці Рафаеля - не "Віра, Істина та Краса", а трішки по іншому - "Сила, Мудрість і Краса". І "Краса" якраз найголовніша в цій трійці - ("Краса" в значенні "Гармонія"). "Мудрість" тут може бути і в значенні "Істина". Але замість "Віри" правильно - "Сила". ...Масонська штучка, Рафаель був масоном, як і більшість тогочасної європейської еліти (аристократи, науковці, художники, композитори...) (В Україні до речі також - Орлики Пилип і Грицько, пізніше - Сковорода, Котляревський, Шевченко...) І прямо під носом в папи Рафаель наваяв ілюстації трьох стовпів масонерії. А папі сказав, що то "Віра, Істина та Краса". Отак то)))))
Щукар 2013.01.23, 13:35
Ви хороший терапевт,Дмитро. )
матьорий 2013.01.25, 18:52
дима не умнічай
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

617
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1545
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3120
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2130 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4235
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

6003

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

455

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

444

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

426

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

529
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10069
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

882
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

842
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

581
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2444
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

878
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1207
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34169 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

324
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

427
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

768 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

950