Село і люди. Можливості

Сервус, товариство!

Так склались обставини, що зараз ми, як і весь світ, занурились у боротьбу з вірусом і за тим не зауважили кардинальних змін, що відбуваються у  суспільстві. 

Не відкрию вам Америки, якщо скажу, що багато жителів Галичини мають дачі або городи, чи будиночки в селах, звідки більшість нас родом. Я не виняток, вважаю, що мені пощастило мати “до кого поїхати в село” та зайнятись трудотерапією впродовж вихідних. 

Трохи передісторії

Два роки тому задумався над тим, щоб переїхати жити в село. Тоді для себе окреслив кілька викликів, які відвернули мене одразу від мого задуму: 

  • Примітивна інфраструктура: погані дороги та транспортне сполучення; 
  • Відсутність 4G інтернету, неможливість “бути на зв’язку”;
  • Відсутні можливості для зайнятості молоді;
  • Небажання жителів сіл змінювати своє середовище. 

Якщо умови для себе ми можемо створити у межах  подвір’я, то вплинути на ремонт дороги до села вкрай важко. Як і практично неможливо домогтись якісного пасажирського сполучення. Зі свого досвіду скажу, що оператори мобільного зв’язку теж не поспішають ставити вежі 4G зв’язку, навіть якщо їх дуже просити, а кабельний інтернет не у кожному селі є. У нас - немає. 

Факт того, що жителі сіл більш консервативні - нікуди не забереш. Зазвичай старшим людям, більшість яких й живе в селі, важко пристосуватись до інновацій, які можуть полегшити їм життя: від обробітку землі до створення додаткових джерел заробітку. Не кажучи про кооперативи та об’єднання для досягнення кращих результатів в тому ж таки сільському господарстві. Проте, є вже перші випадки вдалих кооперацій на селі, котрі дають позитивний результат. Яскравий приклад - село Чесники на Рогатинщині. 

Та це, на жаль, не дуже впливає на “середню температуру по палаті”...

Зміни почались...

Але не все так просто. Тому є про що писати. Сьогодні село, стикнувшись з чудовими можливостями, отримало шанс на відродження.

Більшості людей на  карантині перебувають вдома, не мають можливості виїхати на вихідні чи працювати дистанційно. У Facebook ми бачимо багато жартівливих постів на ту тему,  креативні ідеї українців у їхньому прагненні “вийти на свіже повітря”.

Краще почуваються люди, котрі живуть в приватному секторі та мають можливість проводити час на подвір'ї, поратись на прибудинкових територіях. Ну і зовсім не мають часу сумувати люди, котрі живуть в селі. Чому? Бо робота є завжди - підтвердять жителі сіл!

Можливості

Села стають для мешканців міст центром рекреації на час карантину. Сприяє цьому також економічна криза, котра стимулює людей інвестувати кошти та працю у вирощування городини, щоб в тяжчі часи прогодувати сім’ї. Благо, українці завжди вміли працювати на землі, тому всі мають елементарні базові навички та нікому не доводиться вчитись цьому ремеслу. 

Село стає саме тим місцем, яке зараз може дати українцям істотні переваги та посприяти виходу з карантину. Чисте повітря є чи не найбільшою перевагою села: ви завжди можете вийти в ліс чи поле, вдихнути на повні груди та насолодитись красою довкола. Весняні пейзажі особливо зачаровують.

Для більшості ж людей, село залишається джерелом поповнення харчових запасів. А цього року, як ніколи, спостерігаю істотне пожвавлення на городах: люди садять картоплю та інші овочі, сіють зелень. Звернув увагу, що почали обробляти городи, котрі вже довгий час були занедбані. Картина, яка мене сильно вразила - кількість транспорту, що їхав з Франківська за місто у п’ятницю після Великодня: про карантин, таке враження, уже всі забули. Це очевидний показник того, що люди “повертаються до села”. І це прекрасно. 

Для заробітчан зараз постало питання чим зайнятись в Україні поки влада намагається створити “рабство”. 

Село для них стає чудовою можливістю стартувати, започаткувати власну справу, займатись тим, чим  зазвичай займаються на чужині. Тільки тепер уже вдома на своїй землі, маючи можливість бути з рідними. Це також чудова нагода відродити наші села руками самих селян: поїздили по світу, тепер “свою хату” час будувати. Багато зараз успішних сіл якраз починали відроджуватись, коли жителі повертались із заробітків та започатковували власну справу, показуючи добрий приклад сусідам, котрі підхоплювали ініціативу. 

Для людей, котрі живуть у квартирах цінно мати власний будинок. І село дає таку можливість. Село може стати чудовим місцем для міських інтровертів, котрі шукають можливість ізолюватись від суспільства, на чистому повітрі. Для тих, хто не має свого будинку за містом зараз є чудова нагода придбати. Мій товариш Іван Паламарчук досліджував це питання та створив підбірку таких можливостей в мальовничих місцях області, з котрими можна ознайомитися тут. 

Одного разу мені вдалось змінити свій погляд на життя у селі й тепер я зауважую дуже багато цікавих речей, котрі пов’язані з селами в Галичині. Тому в цьому блозі я ділитимусь з вами цікавими фактами, ідеями та історіями про села та можливості, які зараз з'являються. Точно розкажу вам про кількох файних людей з наших країв, котрі вже щось роблять в  селі. Покажу, як праця в селі виглядає і хто з того що має. Робитиму колоритні фото, які не залишаться поза вашою увагою. 

Якби-сти мали якісь думки чи ідеї, то пишіть мені сюди. Також мені цікаво десь поїхати й побачити щось нове, познайомитись з кимось цікавим і просто помилуватись красивим нашим краєм. 

Будьте здорові!


03.05.2020 Саїк Олег 29265
Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

528
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1445
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3030
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2071 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4145
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5923

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

376

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

393

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

391

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

520
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

828
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

792
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1079
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

517
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2381
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

831
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1154
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34113 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

376
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

714 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

910
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

681