“Щастя — це коли всі навколо щасливі”, - Олександр Шевченко про щастя, про віру, про родинні традиції та інше

Різдво – особливе свято для всіх. Кожен намагається його зустріти у родинному колі. Народний депутат України, переможець партійних праймеріз “Українського об’єднання патріотів”, кандидат в президенти України, Олександр Шевченко дотримується традицій: кожного року Різдво зустрічає з сім’єю.

У Святвечір на столі пісні страви. Олександр вже не пам’ятає інших місць, окрім Буковелю, Храму в гірському селі Поляниця, де б святкував і проводив зимові свята.


Пане Олександре, у вас велика родина. Любляча дружина Тетяна. Традиційно Різдво ви зустрічаєте разом. Де цього разу відзначатимете зимові свята?

- Скільки себе пам’ятаю, завжди Різдво зустрічаю у Буковелі. Служба Божа в церкві в Поляниці... Чогось іншого мені навіть не хочеться. Тут — казка, тут особлива атмосфера, тут витає дух Різдва. Ця карпатська культура, колорит і християнські традиції завжди надихають. Іншого місця, щоб так відчути все це – немає. Весь світ приїжджає у Буковель заради таких відчуттів. То чого мені шукати?

У вас шестеро дітей, дві ваші доньки вже зовсім дорослі. Часто з ними спілкуєтесь, приїжджають в гості? У вас тісні стосунки в родині?

- Звичайно. Найдорожче в житті кожної людини – це родина. Без неї просто не обійтись. Моя родина – це моя міць і сила. Кожен з членів сім’ї є натхненником та опорою для мене. Мої старші доньки, як і я в свій час, захопились туристичним бізнесом. В часи влади Януковича, коли був тиск на нас, так само як і зараз відкривалися надумані кримінальні справи з метою “віджати” частинку Буковеля, я ініціював їх навчання за кордоном. Як то кажуть — подалі від можливих провокацій. Але своє майбутнє вони бачать лише в Україні...

Син Олександр працює у Буковелі. Він в 2018 році екстерном здав іспити одразу за 10-й і 11-й класи, здав на відмінно. Екстерном здав і ЗНО. Поступив в два українських виші, а ще декілька іноземних запросили його на безкоштовне навчання до себе. Вчиться в Україні. Одночасно постійно думає над подальшим розвитком Буковелю. Веде кілька проектів. Років через п’ять бачу його повноцінним менеджером курорту.

Донька Ксенія, їй в січні виповниться одинадцять років, в минулому році стала міні-міс Європи, зараз пройшла відбір в програму “Голос. Діти”. Наймолодший, Олексій, — учень першого класу. Каже, що хоче в другий клас, бо майже все чому вчать в першому він знає... Середній син, Стас навчається у дев‘ятому класі. На Різдво молодші діти всі тут. Приїжджають, по можливості, й старші. Тут є мої батько і мама. Така велика родина постійно збирається за одним столом.

Ви з дружиною 18 років разом. Вона підтримує вас? Без неї ви могли б досягти того, ким є зараз?

Мені здається, що наше сімейне вогнище ніколи не згасне. Воно лише сильніше розпалюється. Родинні зв’язки скріплює не кількість інтелекту, а, напевне, розуміння одне одного. З Тетяною зустрілися в Івано-Франківську в 2000-му році. Одразу відчув, що дівчина хороша. Вона — біолог. Дуже розумна. Дружина мене завжди підтримує у всіх моїх починаннях!
 

З Божою поміччю, притерлися одне до одного, зараз дуже комфортно. Повінчалися у соборі святої Софії, зведеному у Римі Йосипом Сліпим, який був 18 років політв’язнем . Цікаво, що в Римі тоді, як то кажуть сталася “невипадкова випадковість”: ми зупинилися у готелі «Вілла Феррата», у якому, як пізніше виявилося, свого часу і жив предстоятель Української греко-католицької церкви Йосип Сліпий. До вінчання готувалися усвідомлено, неодноразово йшли до сповіді і причащалися. Тут треба вчасно зрозуміти, хто тобі потрібен і не розмінюватись на дрібниці. Дружина, родина – один із сенсів мого життя.

Що буває на різдвяному столі в родині Олександра Шевченка і яких традицій дотримуєтеся?

- Перш за все я дотримуюсь Різдвяного посту. Він менш строгий, ніж Великодній, але є певні обмеження. Те, що я постановив перед Богом, цього намагаюсь дотримуватись. В середу і п’ятницю більш строгий піст. Свою сім’ю я не змушую постити, вважаю, що вони самі повинні до цього прийти. Щодо святкового столу, то в Різдвяний вечір завжди 12 пісних страв, - і грибочки, і риба, і горіхи, і мед... Є дуже велике різноманіття пісних страв з овочів, які я дуже люблю.

Якщо вже говоримо про релігійні цінності, про віру, то чи молитесь? Як часто?

- Молюся кожного дня вранці та ввечері. Дуже рідко буває, що пропускаю молитви. Але цьому має передувати дуже вагома причина.  Ми живемо і не знаємо, коли буде кінець. Ходжу до церкви часто, якщо є можливість, то йду до Храму, до Сповіді, Святої Літургії,  до Святого Причастя...
 Діти рідше ходять. Я їм кажу: «Все, що у тебе є, то дав Бог, що ти зробиш для інших — для Бога зробиш». Молюсь за них і чекаю, щоб самі прийшли до усвідомленої віри. Я ж теж раніше приходив на службу Божу, не вкладаючи у те сенс, до сповіді рідко приступав. Але зараз вважаю, що коли кажуть, вірю в Бога і живу правильно, і при цьому до сповіді та причастя рідко приступають , то ця віра без реальних дій.

Що на різдвяний стіл ставила мама, коли Ви були маленьким хлопчиком? Які спогади з дитинства щодо Різдва?

Ну почнемо з того, що я охрестився лише в 20 років. Мій батько, до речі, охрестився в 50 років. Якщо пригадати мамине, то з пісних різдвяних страв чогось особливого не було. У Коломиї стіл був з року в рік звичайним. Як і в інших родинах в ті часи.
Але пригадую, що в інші дні мені подобалось, коли ми всі разом робили пельмені. Також ми виготовляли червоне вино. В нас на дачі ріс виноград. Це було дуже цікаве заняття.

Запам’ятались мені і вареники. Дуже подобались бабусині пироги. Любив бабусин медівник. Щодва-три дні бабуся завжди щось пекла. На Різдво ми з друзями ходили колядувати... Але в той час, коли та радянська система вбивала віру, вбивала духовність, вбивала народну пам’ять, традиції, для нас це було швидше “заробітком” і розвагою... Ми колядували, збирали гроші. Я любив ці гроші використовувати на подарунки батькам, родині. Хотілося мати саме свої гроші...

Єдиний досвід віри і приклад в дитинстві — це моя бабуся, з якою я жив якийсь час в одній кімнаті, - вона щоранку молилася. А я, ще маленький, їй говорив: “Що ти робиш? Нам в школі сказали, що Бога немає!” Але коли в свідомому віці я прийшов до Бога, то одразу ж відчув яка різниця — як було без віри, і як стало з вірою...

- Ваша родина була не із заможних? Хто найбільше вплинув на вас?

- Мама — сорок років пропрацювала вчителем географії, тато — слюсар локомотиворемонтного депо в Коломиї, тепловози лагодив. Радянська історія залишила в нашому роді кривавий слід: Діда, жорсткого у своїх висловлюваннях про радянську владу, у 1944-му засудили на 25 років, відсидів 12, реабілітували у 1956-му. До слова, меблі вдома були зроблені його руками. Будучи дальтоніком, він ще й малював! Пензлі з фарбою подавала йому бабуся — а він запам’ятовував, що саме якого кольору має бути. Я у свої 16 років прочитав його листи з таборів і присягнув собі бути борцем з комуністичним ладом. Ще до розвалу радянської імперії, у 1989 році, будучи студентом університету, ризикуючи, розповсюджував листівки проти СРСР, возив їх з Москви, бо лише там їх друкували. Пам’ятаю, з яким захопленням ми зустріли перший український фестиваль «Червона рута». Це був 1989 рік...

- Яку людську чесноту вважаєте найважливішою?

- Напевно співчуття, бажання допомагати, благочинність... Адже християнство — це не лише віра, а й дія. Благодійність, я переконаний, вимірюється лептою. У кожного своя лепта, і це не тільки і не обов’язково роздача грошей. Якщо Шевченко дав мільйон чи десять мільйонів, це не означає, що і ви повинні. Якщо у вас є гривня і даєте комусь не просто як “відчіпного”, а хочете щиро допомогти, щоб людина відійшла від негативу, то отримаєте щось від Бога.  Іноді й добре слово, щира молитва за ближнього цінніші за мільйони. А якщо всі думатимемо позитивно, то у нас суспільство буде підніматися. Успішна не та людина, яка багато заробляє, а та, яка може щось дати іншим... А ще для себе я збагнув таку істину. Наближаєшся до Бога — отримуєш дари. Помолишся щиро — і проблеми зникають.

Щодо благодійності. Ви відомий меценат і благодійник... Можете розповісти про свої благодійні програми і проекти?

- Знаєте, я колись намагався не розповідати про таке. Хоча зараз, думаю, що про благодійність говорити треба. Про роботу волонтерів, про приклади благодійності. Це для когось може стати прикладом, комусь додасть надії, це звужує поле для неправди і маніпуляцій... Щодо своєї благодійності. Так, є дещо... При бажанні, багато про що можна знайти в інтернеті. Є і звіти про роботу нашого благодійного фонду. Це десятки, якщо не сотні програм і проектів. Це десятки тисяч людей. Дітей з ДЦП, з аутизмом, людей з інвалідністю, реабілітація та лікування наших поранених захисників, родин загиблих, допомога на лікування людям, які опинилися в безвиході, соціальний табір “Артек-Буковель”, пластові табори, підтримка різних культурних та видавничих проектів... Звичайно, що я не в змозі за власні кошти всім допомогти, вирішити всі проблеми суспільства, відгукнутися на всі людські біди... А звернень щораз більше. Але намагаюся робити все що в моїх силах і можливостях...

Багато соціальних проектів в нас реалізовано й спільно з церквою. В мене є найвищі церковні нагороди за благодійність та соціальні програми і від Української православної церкви Київського патріархату — орден Святого Володимира Великого, від Папи Римського — нещодавно отримав грамоту, раніше — орден Святого Сильвестра, є й інші нагороди від церков...

Я з повагою і людською любов’ю ставлюся до всіх християн, незалежно від того, до якої церкви вони ходять, до мусульман, до вірних інших релігій, до агностиків чи атеїстів...

Я взагалі переконаний, що ми мусимо любити ближнього як самого себе, якщо ми християни.


- Що ще є для вас щастям?

- Безумовно моє щастя – це моя родина, це життя за Божими заповідями і успіх, який я досягаю, маючи підтримку Бога і близьких. Безумовно, повноти щастя не може бути, коли живеш в суспільстві нещасливих людей... Саме тому я і пішов в політику, саме тому і вирішив боротися за посаду президента. Повірте, що мені в житті в плані матеріальному нічого не потрібно. Хто мене знає близько, дивуються, що я живу в досить скромних, дехто каже навіть аскетичних, як за своїми статками умовах. В мене немає жодного цента вкрадених грошей в Українського Народу чи в Україні, чи десь за кордоном.

В політику я з чим прийшов, з тим і піду. Завжди керуюся словами Любомира Гузара про те, що “політика є найвищою степінню служіння людям”. Мені нічого не потрібно від політики, крім добрих слів громадян України по завершенні політичної кар’єри, крім того, щоб люди навколо стали щасливими і заможними, щоб було більше посмішок і радості в житті всіх українців. Тому, напевно, щастя — це коли всі навколо щасливі.


07.01.2019 6401 2
Коментарі (2)

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

555
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1490
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3054
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2086 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4177
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5942

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

411

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

411

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

402

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

524
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

849
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

812
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1094
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

541
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2405
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

846
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1170
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34127 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

394
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

733 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

923
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

696