Синдром «сухого ока» - що це? Консультація офтальмолога

Синдром «сухого ока» (або ксерофтальмія) – це патологія слізного апарату та слизової ока, що характеризується значним дискомфортом очного яблука, значними порушеннями зору і стабільності  слізної плівки.

Основною причиною виникнення проблеми є порушення з боку будови та функціонування слізної плівки, яка, в свою чергу вистилає поверхню очного яблука. Патогенетично це проявляється порушенням продукування муцину, слізної рідини, сухістю слізної плівки.

Слізна плівка складається з таких шарів:

- зовнішній (або ліпідний) – виконує функцію попередження висихання поверхні ока;

- середній (або водний) – складається в основному з води ( близько 98%), також з мінеральних та поживних речовин, ферментів, розчинених солей і білків. Саме даний шар становить до 90% товщини слізної плівки, і виконує функцію забезпечення рогівки киснем і поживними речовинами.

- муциновий (або слизовий) – проміжний шар між слізною плівкою і епітелієм рогівки.

Слізна плівка виконує такі функції:

  • захищає та зволожує очне яблуко;
  • знижує ризик появи інфекційних захворювань;
  • змиває чужорідні тіла з поверхні ока;
  • зберігає поверхню ока гладкою і чистою;
  • покращує якість видимого зображення.

Причинами  виникнення даного синдрому можуть бути такі фактори, як пошкоджуючі чинники зовнішнього середовища ( тютюновий дим, висушене кондиціонером повітря, несприятливі сухі кліматичні умови), тривала праця з комп’ютером чи іншим гаджетом, тривале користування контактними лінзами, дефіцит вітаміну А, захворювання щитовидної залози, хвороба Шегрена,  як наслідок перенесеного кон’юнктивіту, запалення рогівки, запалення повік, природній процес старіння (коли виробляється менше жирового секрету).

Симптоматика синдрому «сухого ока» в першу чергу проявляється сильним дискомфортом та різями очного яблука. Також першими сигналами того, що варто звернутися до лікаря, є:

- сухість, свербіж, поколювання очей;

- сльозоточивість;

- часте почервоніння очей, особливо після довгої роботи за комп’ютером;

- відчуття піску в очах;

- нечітке зображення чи чутливість до світла;

- дискомфорт при застосуванні контактних лінз;

- дискомфортні відчуття в оці під час водіння машини вночі, читання, перегляду телевізора.

Діагностика синдрому сухого ока відбувається безпосередньо в кабінеті лікаря-офтальмолога. Насамперед, за наявності відповідних скарг пацієнта на біль, свербіж в очах, сухість очей, лікар звертає увагу на стан хворого, відхилення збоку органа зору. Виявивши там характерне подразнення у вигляді почервоніння очної оболонки, лікар проводить ряд клінічних тестів і заходів, які допомагають підтвердити діагноз.

Підхід до лікування даної проблеми повинен бути комплексним. Однією з головних умов проведення адекватного лікування є дотримання рекомендацій лікаря-офтальмолога. Лікування синдрому «сухого ока» включає в себе медикаментозне лікування (призначаються певні очні краплі), правильну гігієну повік, раціональний режим харчування, який підбирає безпосередньо лікар-дієтолог з лікарем-офтальмологом.

При появі відповідних симптомів не зволікайте – зверніться за допомогою до спеціаліста!

Уляна Кравців – лікар-офтальмолог

медичного центру «Оксфорд Медікал»

м. Івано-Франківськ, вул. Василіянок 1

тел.: (067) 3 777 299, (050) 3 777 299


06.05.2019 5018
Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

555
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1490
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3054
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2086 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4178
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5942

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

411

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

411

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

402

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

524
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

849
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

812
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1094
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

543
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2405
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

847
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1171
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34128 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

395
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

734 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

924
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

697