«Скелі Довбуша – подорож у легенду»: на Прикарпатті реалізували проєкт на основі пам'ятки природи

Болехівська міська рада реалізувала проєкт «Скелі Довбуша – подорож у легенду», який став переможцем 12 конкурсів проєктів та програм розвитку місцевого самоврядування.
Про це повідомили на сторінці Болехівської міської ради, передає Фіртка.
"Пам’ятка природи загальнодержавного значення «Скелі Довбуша» - це направду унікальне і неповторне місце, що зачаровує величністю і могутністю гігантських каменів, що нагадують химерні образи тварин та дивовижних істот. Це місце приваблює альпіністів і скелелазів, кінорежисерів, туристів і є однією з головних візитівок Болехівщини", - акцентують у дописі.
У рамках проєкту «Скелі Довбуша - подорож у легенду» оцифровано шість культурно-туристичних об’єктів та два водоспади: церква святого Архистратига Михаїла в Міжріччі, церква Успіння святої Анни в Болехові, капличка в Бучниках (Болехів), церква Введення в храм Пресвятої Богородиці в Тисові, церква Святого Дмитрія в Поляниці, церква Святого Архистратига Михаїла в Сукелі, водоспад Сукільський верхній та водоспад Поляницький, що розташований у підніжжі Скель Довбуша. Ці культурно-історичні та туристичні локації розміщені на туристичній мапі Івано-Франківської області та на всеукраїнському проєкті VirtualUkraine.
Важливою частиною проєкту стала розробка тривимірної моделі та 3D візуалізація історичної дерев’яної надбудови періоду середньовіччя та території комплексної пам’ятки природи загальнодержавного значення «Скелі Довбуша». Його вдалося реалізувати за сприяння архітектора та візуалізатора Назарія Дубіва, новітнім технологіям лазерного 3D-сканування, археологічним дослідженням доктора філософії, професора кафедри етнології і археології, декана факультету історії, політології і міжнародних відносин Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, заслуженого діяча науки й техніки України Миколи Кугутяка, кандидата історичних наук, доцента, завідувача кафедри етнології й археології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Богдана Томенчука.
Досліджено велику кількість джерел інформації, зокрема праці вченого, краєзнавця Михайла Рожка та краєзнавця Романа Скворія, праці якого надані Галиною Якимів-Скворій, науковою співробітницею музею історії міста Болехова ім. Р.Скворія та інших дослідників Скель, а також синергії цього проєкту та проєкту «Бойківські Карпати».
Фінальною частиною роботи стало створення презентаційного відеоролика «Концепція дерев’яної забудови скельного комплексу «Скелі Довбуша» часів середньовіччя, а також панорамне зображення Скель Довбуша 360 градусів.
У рамках  проєкту також розроблена Концепція розвитку території у підніжжі Скель Довбуша, зокрема, розроблений ландшафтний дизайн території. Наразі облаштовано інклюзивний підхід з оглядовим майданчиком до Поляницького водоспаду у підніжжі Скель Довбуша.
Також зазначають, що у 2021 році відділом туризму управління євроінтеграції громад і туризму департаменту міжнародного співробітництва та євроінтеграції громад Івано-Франківської облдержадміністрації було оцифровано та розміщено на мапі комплексну пам’ятку природи загальнодержавного значення «Скелі Довбуша».


01.01.2024 7074
Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

531
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1452
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3033
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2076 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4147
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5925

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

380

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

400

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

394

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

521
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

831
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

796
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1082
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

523
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2389
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

837
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1157
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34117 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

380
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

717 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

913
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

684