Скромні мери?

 

 

В Україні завершився черговий етап подачі електронних декларацій. Якщо під час першої хвилі е-декларування обов’язок відзвітувати про свої доходи та видатки мали лише 100 тисяч чиновників, то під час другої ця кількість зросла майже до мільйона осіб.

 

Наразі на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) розміщено майже 1,4 мільйона декларацій. 

 

Реформа, яка буксує

Соціологічні опитування свідчать, що українці вважають введення електронного декларування чи не найбільшим успіхом 2016 року. Декларування змусило чиновників розповісти про свої власність, цінні речі, гроші та нерухомість. Вже перша хвиля декларування викликала у суспільства чимало запитань стосовно законності джерел набутого майна. Однак далі публічних обговорень справа не пішла. Головний орган, який мав би аналізувати декларації та вживати жорстких заходів до порушників, — НАЗК, повноцінно так і не запрацював. Уся країна побачила неспроможність керівників НАЗК забезпечити технічну можливість вчасної подачі декларацій. Через це термін подачі продовжили з 1 квітня до 1 травня. Непрацездатність сайта НАЗК створила чимало юридичних можливостей для чиновників, які вчасно не подали декларацій, щоб уникнути відповідальності. 

 

Фактична непрацездатність НАЗК змусила журналістів на нещодавній прес-конференції ставити критичні запитання Президентові. За словами Петра Порошенка, вся країна знає статки українських можновладців, і не тільки можновладців. Він додав, що це дає можливість спитати в них, «де ти взяв будинок, машину, за рахунок яких джерел ти це профінансував», а якщо чиновник не зможе відповісти, то на нього чекає кримінальна відповідальність. Однак на практиці НАЗК не спромоглося перевірити навіть сотні декларацій топ-чиновників за 2015 рік. Що вже говорити про мільйон «свіжих» декларацій? Зрушити питання могло б упровадження електронної системи аналізу декларацій, однак для цього потрібні законодавчі зміни. Без тиску міжнародних партнерів та громадянського суспільства змусити НАЗК виконувати свої повноваження буде складно. Видається, що у владі переважають сили, які вважають за краще повністю заблокувати роботу нових антикорупційних органів.

 

Поки роботу НАЗК заблоковано, подані декларації стали об’єктом обговорення для журналістів та активістів. «Галичина» вирішила поцікавитись деклараціями 15-ти голів міст Прикарпаття. Їх аналіз показав, що наші мери, які розпоряджаються бюджетом, майном та землею громади вартістю в мільйони гривень, ведуть доволі аскетичний спосіб життя. У багатьох із них немає власного житла, престижних автомобілів, дорогих подарунків чи значних заощаджень. 

 

Марцінків — лідер із зарплати

Першою і найсерйознішою графою для аналізу були доходи. Ключовою статтею доходів мерів є заробітна плата. Найбільшу річну заробітну плату в 2016-му отримав міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків — 292 тис. грн. На другому місці мер Яремче Василь Онутчак — 199 тис. грн., на третьому — долинський міський голова Володимир Гаразд — 181 тис. грн.

 

Ймовірно, до трійки лідерів потрапив би й міський голова Калуша Ігор Матвійчук. Однак його декларації на сайті НАЗК ми не знайшли. Причина відсутності декларації нам наразі невідома. Щоправда, у декларації Ігоря Матвійчука за 2015 рік, яку раніше поширили інтернет-видання, зарплата калуського мера становила 191 тис. грн. 

 

Невеликі зарплати отримували мери, які прийшли на посади з бізнесу: міський голова Рогатина Сергій Насалик заробив 41,2 тис. грн., міський голова Косова Юрій Плосконос — 74,5 тис. грн. Низькі зарплати мерів мали б сподобатись тій частині виборців, які переконані, що міський голова не повинен заробляти більше, ніж у середньому отримують працівники в їхніх містах. З другого боку, низькі зарплати мерів неминуче створюють підстави для отримання корупційних доходів, які не відображені у зарплатній відомості. 

 

У тіні своїх жінок

Дружини прикарпатських мерів — це ще одна таємна сила, яку не варто недооцінювати. Тенденція записувати майно та актив на жінок є популярною в усій Україні. Адже раніше об’єктом уваги були лише статки декларантів. Нині ця ситуація змінилась, адже посадовцям доводиться декларувати не лише свої доходи та майно, а й статки членів родини (жінок та дітей). Скажімо, коломийський міський голова Ігор Слюзар у 2016 році заробив 140 тис., а його дружина-підприємець — 793 тис. грн. Подібна до цього історія і в косівського мера Юрія Плосконоса, дружина якого заробила 1,2 млн. грн. Більше коштів у сімейні бюджети приносять і дружини мера Рогатина Сергія Насалика та мера Снятина Анатолія Шумка. 

 

У кого хата найбільша?

Як свідчить народна мудрість, справжній чоловік за життя повинен посадити дерево, збудувати будинок і виховати дітей. Якщо вірити деклараціям, то найбільших успіхів у частині будівництва досяг коломийський мер Ігор Слюзар, у власності якого є дім площею 424 кв. метри.

 

На другому місці — міський голова Городенки Степан Яворський, у якого в 2015 році з’явився будинок площею 356 кв. метрів вартістю 513 тис. грн. На третій позиції — Сергій Насалик, у власності якого будинок площею 313 метрів, придбаний або побудований 2004 року. 

 

Водночас є міські голови, які не лише не мають будинків, а й взагалі нерухомості як такої. Приміром, не мають власного житла міський голова Яремча Василь Онутчак та міський голова Болехова Богдан Мельник. 

 

Власники латифундій

Експерти зазначають, що чи не головним ресурсом мерів міст є можливість розпоряджатися землею. Однак у власності деяких міських голів немає земельних ділянок. Зокрема, «безземельними» є міські голови Івано-Франківська — Руслан Марцінків, Бурштина — Роксолана Джура, Яремча — Василь Онутчак, Болехова — Богдан Мельник.

 

Справжнім «латифундистом» можна назвати міського голову Снятина Анатолія Шумка. У цього посадовця — чотири земельні ділянки, одна з яких площею 15 000 квадратних метрів була отримана у 2014 році. Однак Анатолій Шумко хоч і є земельним чемпіоном серед мерів міст Прикарпаття, але значно поступається своїй дружині, яка керує фермерським господарством «Лан», що орендує великі земельні наділи у Снятині,  с. Потічку та с. Будилові Снятинського району. 

 

Ой чий то «кінь» стоїть? 

Після переходу на роботу в уряд ігоря Насалика аналізувати декларації посадовців на предмет розкішних автомобілів стало не так цікаво. Цим тепер активно займаються київські колеги, адже його автопарк є вражаючим навіть на тлі інших членів Кабміну. А от його брат Сергій несподівано опинився у переліку мерів, які не мають власного автотранспорту.

 

Компанію рогатинському міському голові склали Василь Онутчак, Роксолана Джура, голова Тлумацької ОТГ Роман Круховський. Інші мери переважно користуються старими недорогими автівками. Торік міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків покращив свій автопарк, продавши «Ланос» і придбавши в кредит «Шкоду Октавію». З цієї історії виникло ціле адміністративне провадження. Руслан Марцінків протягом десяти днів не повідомив про суттєву зміну в майновому стані, за що його й було звинувачено. Опоненти мера швидко помітили у цьому «велику корупцію», і тепер цю справу слухають у міському суді. Щоправда, крім негативного піару, Руслан Марцінків у найгіршому разі заплатить штраф. 

 

На звання власника найпрестижнішого авто претендує міський голова Снятина Анатолій Шумко. Він разом з дружиною та сином є власником автомобіля «Рендж ровер спорт» (2008 року випуску). На автомобільних сайтах вартість таких машин коливається від 20 до 34 тис. доларів залежно від комплектації та стану.

 

Гроші в банках чи в «баньках»?

Скандально відомий суддя Дніпровського районного суду міста Києва Микола Чаус полюбляв «консервувати» долари у трилітрових банках, які він закопував у землю. Чи використовують такі методи прикарпатські мери, наразі сказати складно. Точно можна стверджувати, що чільники міст івано-Франківщини не довіряють зароблені кошти комерційним банкам. Скажімо, з 14 мерів (без урахування калуського міського голови) лише четверо задекларували, що мають серйозні суми у готівці. Нагадаємо, що декларуванню підлягають суми, які перевищують 50 прожиткових мінімумів (77 200 грн.). За даними електронних декларацій, у цій «номінації» впевнену перемогу здобув косівський міський голова Юрій Плосконос, у якого зберігається 28 тис. євро. Серйозна сума в американській валюті є і в його дружини — 25 тис. доларів. У Сергія Насалика задекларовано 475 тис. грн. При цьому варто зазначити, що у 2016 році він витратив 347 тис. грн. на програшну виборчу кампанію, коли поступився депутатським мандатом Вікторові Шевченку. Долинський міський голова Володимир Гаразд задекларував готівку в сумі 8 500 грн. та 2 500 доларів. Значно серйозніші суми має його дружина-підприємець: 48 200 доларів та 31 200 грн. 

 

До речі, родина долинського мера чи не єдина з перевірених, хто зберігає більш-менш значні суми на банківських рахунках (у Володимира Гаразда — 7 000 грн., у його дружини — 4 500 грн.). 

 

Дехто з прикарпатських мерів ризикує опинитись у борговій халепі. Кредити у комерційних банках мають Руслан Марцінків, ігор Слюзар, Володимир Гаразд, Степан Яворський та Роксолана Джура. 

 

Припускаємо, що перевірка електронних декларацій — це лише, так би мовити, надводна частина айсберга. Жителі конкретних населених пунктів Прикарпаття перебувають набагато ближче до обраних ними міських голів. Отож краще знають, який спосіб життя ведуть їхні керівники. Залишається лише порівняти реальне із задекларованим. 

 

Юрій КРИВЕНЬ, Галичина


25.05.2017 Юрій КРИВЕНЬ 2062 0
Коментарі (0)

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

567
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1501
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3066
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2095 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4186
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5949

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

422

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

417

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

405

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

524
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

856
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

819
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1100
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

551
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2413
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

851
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1177
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34135 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

402
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

742 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

930
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

703