Смирення

 

 

Мир і смирення — слова одного кореня. А бути смиренним, покірним і лагідним — це за будь-яких обставин ні на мить не втрачати спокою, а завжди мати мир у душі.

 

Істинний душевний мир не може бути без смирення, а істиннне смирення — без миру. Можна ж з певним наміром, фальшуючи й обманюючи, демонструвати знаки смирення: покірність, лагідність, привітність, співчутливість, розчуленість, милосердя, простоту, відкритість і в той же час у душі тримати камінь і будувати плани, коли його кинути у ближнього. Тому істинний мир і смирення навзаєм засвідчують одне одного.


«Є святий поклін від смирення, від поваги до ближнього, від поваги до Божого образу, від поваги до Христа у ближнього. і є поклін порочний, поклін корисливий, поклін облесливий і в той же час людиноненависницький, поклін богопротивний і богомерзенний: його просив сатана від Богочоловіка, пропонуючи за нього всі царства світу і славу їх», — говорить один великий святитель.


І які поклони, образно кажучи, звершуємо ми перед нашими ближніми, особливо перед вищестоящими: начальниками, шефами, наставниками і т. д., перед рівними нам і нижчестоящими, такими є ми насправді перед Господом. Він судить по серцю. Тому св. Давид запевняє, що Бог смиренним серцем не погордить, а премудрий Соломон засвідчує, що Божа благодать є лишень у смиренних і наголошує найважливіше: лише смиренних спасе Господь. Тож необхідно здобувати цю спасенну чесноту.

 
Та часто у важких життєвих обставинах нас огортає смуток, розгубленість, розпач і відчай. І це відступ від Бога. Це падіння, яке потрібне дияволу, щоб нас згубити. В такому душевному стані людина забуває, що є безмежно милосердний люблячий нас Творець, що Христос нас запевнив: «Я з вами по всі дні аж до кінця віку». Він смиренно й радісно, сповнюючи волю Небесного Отця, прийшов на землю і зійшов на хрест, щоб спасти нас». З глибокого і досконалого смирення Син Божий навіть умивав ноги своїм учням.

 
Смирення — це духовна вбогість, яка завжди покладається лише на Господа. Смирення ніколи не ображається, не гнівається, не вивищується, а навпаки, принижується, не підлещується, догоджаючи людині, яка впадає в скорботи, нічого не боїться, бо у всьому покладається лише на волю Божу. Тому ця спасенна чеснота не має злоби, ненависті, ворогів, бо не живе власним життям, а Богом і ближніми, щиро бажаючи їм смирення, і заради цього допомагає їм побороти всяке зло.

 
Ось повчальний приклад. Одного разу відомий афонський монах Паїсій повертався до своєї келії. Дорогою він зустрівся з іншим старцем, який попросив його розважити над важливими темами духовного життя. Розмова затягнулася до опівночі. і щойно вони розійшлися, Паїсій, не бачивши стежки, впав униз в яр і зачепився за кущі. Він не пожалкував, що через розмову затримався до темної ночі, а його першою думкою була молитва: «Господи! Благослови, щоби брат щасливо дійшов до своєї келії». А потім подумав: «Звичайно, до ранку я не виберуся звідси, тому тут і звершу своє молитовне правило». І почав молитися. Як тільки дійшов до «Помилуй мене, Боже», враз засяяло яскраве світло й освітило місце, де він був. Паїсій легко вибрався звідти і спокійно в супроводі світла дійшов до свого помешкання...

 
Істинне смирення — це і є, за наукою Христа, зречення себе самого і спасенне несіння хреста.

 

Михайло МЕЛЬНИК. Протоієрей,

Галичина

 

 


Коментарі (2)

al-Kaddafi 2012.03.30, 12:33
Тоді питання: чи варто проявляти смирення народові до його гнобителів, чи буде гріхом у даному випадку проявити злосну нетерпимість до злодіянь влади і дати відсіч, а у випадку силової протидії, можливо і пролити кров свого ворога !? Адже неможливо із смиренним серцем виборювати свої права, для прикладу, як це робили воїни УПА, яких церква сьогодні оспівує (оправдує). Буду вдячний за відповідь отцю (із високим смиренним титулом Протоїєрея - звання, якими отці дедалі більше вихваляються перед мирянами - Михайлу МЕЛЬНИКУ. ...Хто до нас з мечем прийде, той від меча і загине (Євангеліє від Матвія 26:52)
В. 2012.11.06, 13:00
Слово "протоїєрей" означає "старший священик". Тому додавання до свого імені й прізвища цього титулу є цілком нормальним і не є проявом гордості - так само як нормально для гол. лікаря підписатись "Головний лікар", для професора - "Професор" і т.д. Інша справа - як людина ставиться до своїх здобутків і чи стає через них гордою. А знаючи автора статті додам, що він уже багато років є митрофорним протоієреєм з науковим ступенем, але ніколи це не афішує, не стає гордим і ніколи не одягає мітру. Щодо смирення, то воно не виключає готовності захищати свою Батьківщину, тобто своїх ближніх, бо "немає більшої любові як та, коли хтось своє життя віддасть за друзів своїх". Святе Письмо не заперечує захист Вітчизни. І ще згадайте, як Ісус Христос, взірець смиренності, побачивши торговців у храмі, домі молитви, не сидів склавши руки, а вигнав їх із храму! Це був дуже правильний вчинок!
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

540
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1465
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3040
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2079 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4154
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5929

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

384

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

403

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

396

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

523
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

836
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

799
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1085
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

527
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2395
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

840
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1162
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34120 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

387
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

723 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

916
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

687