Щоб ідентифікувати загиблого прикарпатського бійця, експертам доведеться зробити ексгумацію тіла його батька

 

 

Наразі на Прикарпатті 11 бійців числяться зниклими безвісти. Деякі тіла вдалося ідентифікувати, проте родичі відмовляються визнавати страшну правду. Інші – неопізнані, поховані під певним порядковим номером далеко від рідного дому, там, де їм судилося знайти останній прихисток.

 

Микола Самак із Косівського району зник у зоні АТО понад рік тому, у січні 2015-го. Із рідних у хлопця, якому на той час ще й не виповнилося 22-х років, залишилася лише сестра Надія. За цей час проведено багато експертиз щодо ідентифікації тіла зниклого бійця, проте досі остаточного результату немає. Наразі йде мова про ексгумацію тіла покійного батька, похованого понад 12 років тому, що дозволить провести остаточний аналіз і підтвердити або спростувати попередні дослідження на встановлення особи, інформує Фіртка з посиланням на ГК.

 

Вже понад рік хлопець числиться у списках зниклих безвісти.

 

«Ми понад рік намагаємось ідентифікувати тіло, – розповідає координатор інформаційного центру допомоги учасникам АТО та членам їхніх родин, радник голови Івано-Франківської ОДА Володимир Веркалець. – Зрозуміле бажання сестри і хресної матері поховати його на батьківщині, щоб він не спочивав як невідома особа так далеко від дому. Ми намагаємось допомогти, проте хлопець був сиротою і зараз виникло багато запитань».

 

Після звістки про зникнення хлопця упізнати тіло поїхала хресна мама Миколи. Тоді жінка не підтвердила, що тіло у морзі належить її похреснику. Відтак було прийняте рішення про необхідність проведення судово-медичної експертизи, внаслідок якої сподівалися встановити особу загиблого. До цього часу проведено 7-8 експертиз, усі варіанти можливих аналізів вичерпано, а достовірних результатів досі немає. Єдиним варіантом залишається ексгумація когось із рідних загиблого. Оскільки потрібно особу чоловічої статі, мова йде про тіло батька, який похований на Косівщині понад 12 років тому. Після цього експерти візьмуть необхідні взірці тканин і зіставлять їх із тими, що належать загиблому учаснику АТО. Якщо ДНК відповідатиме, тіло хлопця ексгумують з Дніпропетровська і поховають біля батьків, продовжує Веркалець.

 

Процедура для чиновників нова, адже ніхто не був готовий до військового конфлікту, спричинених втрат і наслідків. Окрім юридичного аспекту, в цьому випадку є ще моральний – ексгумацію тіла, похованого священиком, необхідно провести з дозволу священнослужителів. Родичі звернулися до місцевого отця у селі Баня-Березів, але той не в змозі приймати такі рішення, дозвіл дає митрополит.

 

«Ми зупинилися саме на цьому етапі. З юридичної точки зору рішення приймає не лише управління Національної поліції, а ще й прокуратура. Ці процедури пройдені, дозвіл отримано, чекаємо на рішення церкви. Якщо заперечень не виникне, проведемо ДНК-експертизу і сподіваємося, що тіло вдасться ідентифікувати», – зауважив координатор.

 

«Після загибелі військового відібрані зразки для експертизи. Наразі проблема в тому, що ідентифікацію зазвичай проводять, коли є батьки. У випадку відсутності батьків зразки можна брати у родичів чоловічої статі по батьковій лінії, адже по жіночій лінії важко вивести чоловічу хромосому», – коментує заступник начальника відділу слідчого управління ГУНП в Івано-Франківській області, т.в.о. начальника відділу Михайло Захарук.

 

У випадку збігу зразків ДНК про це повідомляють родичам, і вони самі вирішують, чи забирати тіло і ховати його як ідентифіковану особу, чи ні. Їм відразу видається свідоцтво про смерть та дозвіл на перепоховання. Усі троє загиблих наразі поховані в Дніпропетровську без вказаних даних про особу. Лише з табличкою, де вказаний порядковий номер.


14.03.2016 469 0
Коментарі (0)

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

2130
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

442
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14436 20
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1677
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

952
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6331

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

726

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1544

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1346

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1230
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

585
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

735
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1645
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

664
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

960
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

6000
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

14100
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

337
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

635
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

555
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

871 2