Щоби встигнути нажитися на процесах занепаду

 

 

Деякі наївні люди думають, що суспільні пружини стискаються самі. Що так їм, пружинам, хочеться. Що вони як сьогодні стиснуться, так потім і розпружуться. Типу, фіґня. Мовляв, всі скандали і кризи розвіються, як мара над старим цвинтарем. І знову будемо жити-поживати, чікенів жувати і холодильник наживати.

 

А, насправді, все зовсім не так. Пружини стискаються для того, щоби в час Х швидко виштовхнути все г…но на поверхню. Всі ті укохані суспільством косяки і проїзди, яке воно загортало й загортає у папірці. Загортає з безглуздою і серйозною дбайливістю психопата, не помічаючи, як навколо все змінюється, як на арену виходять нові сили і нові сенси.

На арену виходять боги і підсвинки керованого хаосу. Настає їхній час — час потоків і трансферів, час цинічних мігрантів, харизматичних параноїків і новітніх кочовиків. Все, що зробило ставку на незмінність і стабільність, йде лісом.

Першими кандидатами на смітник виявляються ідеалісти. Ті, хто, попри всі знаки і знамення, продовжують служити ідеям. Не помічаючи, що їхні ідеї і кумири вже давно стали «брендами», «трендами», пройшли капіталізацію і тричі перепродані на помийних біржах. Скучних ідеалістів грають у всі дірки. А вони, сараки, потрапляючи до волохатих лап політтехнологів і кураторів, усе собі щось бурмочуть про «невмирущі цінності» і «традицію». Хоча варто лише зайти за кут, щоб побачити як усі ті «цінності» продають гуртом і вроздріб з великими скидками.

А все тому, що сто років тому революційні маси та інші «війська злидарів» знищили класичний світ. Знищили той тисячолітній ґрунт, на якому «невмирущі цінності» росли, який живив їхні корені. А тепер, вирвані з контексту, засохлі та зморщені, «цінності» перетворилися на музейні експонати, на іграшки, на «стариє пєсні о главном», на товар і ностальгію.

Ідеалістів використають як розхідний матеріал. Як гніт для підриву бомби. А потім або зовсім забудуть, або ж поставлять їм черговий монументик із дешевого матеріалу, проспівають біля нього тужливу пісню і підуть жувати чікени. Зрештою, це буде не вперше.

До керованого хаосу і дії прихованих пружин треба звикати. Не мріяти про те, що через п’ять, десять чи двадцять років настане якесь там стабільне життя. Не сподівайтеся, не настане. Світ без основи не передбачає зупинок. Епоха зрушень лише починається і варто навчитися ловити кайф від калейдоскопу змін, від кочового життя та смислових каруселей.

Головне — не брехати собі й не плекати ілюзій. Ми все ще живемо на теплих уламках старого світу. Але цим уламкам залишилось не довго. Вони зникають тепер, на наших очах. Нові люди приходять не для того, щоби нас рятувати й годувати, а для того, щоби встигнути нажитися на процесах занепаду. Вони також довго не втримаються, їх знесе чергова хвиля змін.

Відтак прийдуть жорстокі часи рішучої конкуренції. Старі цвинтарі й порохняві «цінності» стануть вкрай неактуальними. І прийдеться довго воювати, щоби саме життя родів і племен не розвіялося надаремне. І тоді, обертаючись назад, ми згадаємо теперішні дні, як старий добрий час, коли хаос був ще не таким зубатим, ідеалістам ще дозволялося колупатися в носі, а кибитки новітніх кочовиків ще не рушили роздовбаними дорогами.

 

report.if.ua


23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

544
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1472
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3046
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2081 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4160
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5933

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

390

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

406

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

398

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

523
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

840
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

802
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1088
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

530
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2400
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

841
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1164
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34122 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

389
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

728 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

918
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

690