Щоденні Крути: в чому сила нашої пам’яті?

 

29 січня  1918 року на залізничній станції Крути під селищем Крути та поблизу села Пам'ятне відбувся бій. Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячною більшовицькою армією Михайла Муравйова та загоном з київських студентів і бійців вільного козацтва, що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків. Для багатьох українців ця подія залишилась чимось далеким, чимось канонізованим на постаменті.  Але в тому і сила справжньої пам’яті, у щоденних Крутах — продовження справи та вшанування героїв, які ані на мить не замислились чи йти їм на смерть. Пішли!

В цей день в Києві із самого ранку до Аскольдової могили, до хреста героям Крут переходили здається усі урядовці — від влади до опозиції. Вони говорять фразами-кліше, розводять демагогію про героїзм, хоча насправді ніхто навіть зарплатні своєї пожертвувати не може. Аби розвивати музей в Крутах. Але пісня наша не про це, як то кажуть.

Я багато думала над поняттям історичної пам’яті. Чи достатньо просто покласти квіти раз в рік? Питання риторичне. Це також важливо, але найбільше щастя для крутян було би знати, що їхня справа триває, що борня була не марною, що є люди, які готові були єдиними заради спільної справи.

Смерть хлопців, які пішли під Крути сталася не лише через непідготовленість або маленьку чисельність, а ще й тому, що  українське військове керівництво тим часом відсиджувалося у вагоні і за першої нагоди дала сигнал рухатися, не забравши нікого, хто ще міг вижити.  Крути продовжуються і нині в цьому аспекті: молодь часто стає ініціатором хороших проектів. Цікавих ідей, патріотичних акцій, але чи готові старші їх чути, дослухатися, радитися? Ні! Бо у них на молодь виключно меркантильні плани. І де гарантія, що одного дня цю молодь знову не кинуть на черговий «бій»?

Але повернемося до пам’яті. Приведу простий приклад. Цьогоріч двоє моїх друзів із різних українських гуртів написали по композиції в пам’ять бою під Крутами. Вони вклали туди частинку своєї енергії, ось їхня пам’ять—дієва, жива, сучасна. Вони роблять цей подвиг безсмертним.

(Послухати їх можна тут:http://vk.com/veremiy   і  http://vk.com/tin_sontsya)

А хтось пише книжки, хтось знімає фільм, досліджує документи. Впорядковує музей,-- оце справжній внесок, аби бій під Крутами не йшов у небуття. Навіть просто поширювати правдиву інформацію про цю геройську битву—це вже продовження спільної справа і це би дійсно було цінно для хлопців.

І ще одне…бій під Крутами не був поразкою, хлопцям реально вдалося затримати війська Муравйова, змінити хід боротьби та виграти дорогоцінний час.  Ми маємо перестати кожну велику битву називати «трагедією», окрім аспекту суму є велика гордість і пошана хлопців. Які навіть не вміючи добре рушницею користуватися довели власною кров’ю, що наша держава варта кращої долі, незалежності . А ми як нащадки маємо вдуматися, який шанс нам даровано… На що м здатні заради України? На що?

 

/data/blog/200470/b32705a1b4cdefaf2a7dc82551036a70.jpg

 

 


31.01.2013 Катя Гладка 2111 0
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

530
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1446
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3031
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2072 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4146
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5924

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

377

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

394

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

392

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

520
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

829
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

794
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1080
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

519
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2382
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

832
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1155
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34114 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

377
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

715 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

911
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

682