Спалах захворюваності на COVID-19. Як вберегтись від штаму «Omicron»

В Україні розпочався черговий спалах захворюваності на коронавірусну хворобу з епіцентром у західному регіоні. 

Так, Івано-Франківська область з 24 січня переходить до «червоного» рівня епідемічної небезпеки. Останні дні тут фіксують рекордну за весь час пандемії кількість хворих.

Медики пояснюють, що стрімке зростання захворюваності обумовлене поширенням штаму «Omicron», який швидко передається та має симптоми звичайної застуди. Вірус вражає всі вікові категорії населення, зокрема і дітей.

На Івано-Франківщині вже офіційно виявили перші зараження штамом «Omicron». Водночас міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко заявив, що стверджувати про домінування в Україні штаму «Omicron» поки що зарано.

При цьому під час брифінгу 20 січня він повідомив, що «Omicron» дедалі частіше виявляють серед підтверджених випадків захворювання на коронавірус в Україні.

«Цей варіант коронавірусу має значно коротший інкубаційний період. За попередніми даними, він складає від двох до п'яти днів», — зазначив міністр.

Водночас очільник Всесвітньої організації охорони здоров’я Тедрос Гебреєсус наголошує, що пандемія COVID-19 «не закінчилася», оскільки швидко поширюваний варіант «Omicron» спричиняє рекордну кількість інфекцій.

«Цей штам загалом може бути менш тяжким, але розмови про те, що це легке захворювання, вводять в оману. Не припускайтеся помилки: «Omicron» так само спричиняє госпіталізацію та летальність, і навіть менш тяжкі випадки навантажують медичні заклади», — додав він.

Що відомо про штам «Omicron»

Новий штам COVID-19 «Omicron» виявили в листопаді 2021 року на півдні Африки. Він має близько 32 мутацій і є агресивнішим, ніж попередні. Зокрема, мутації цього варіанту викликають занепокоєння через можливий ризик повторного зараження, підвищену трансмісивність та можливе зниження ефективності захисту від вакцинації. 

Як зауважили раніше у ВООЗ, штам може поширитися й спричинити нову хвилю хвороби. Так і трапилось, адже новий штам має підвищену швидкість передачі. Зокрема, японські вчені провели попередні дослідження штаму «Omicron» та виявили, що він у чотири рази заразніший, ніж «Delta». 

Згідно з дослідженням, омікронний варіант долає імунітет, вироблений і природним шляхом, та у 4,2 раза частіше передається на ранній стадії, ніж «Delta», але проходить у легшій формі та набагато рідше призводить до госпіталізації.

Крім того, новий штам коронавірусу «Omicron» розмножується в бронхах людини в 70 разів швидше за індійський штам «Delta» та інші варіанти вірусу. Водночас у легенях «Omicron» розмножується у десять разів повільніше, що в результаті може бути індикатором менш складного  перебігу захворювання.

Ці дані отримали в результаті експериментів з використанням зразків легеневої тканини, яку взяли у пацієнтів під час операції. Проте, як зазначили вчені, тяжкість хвороби визначається не лише швидкістю розмноження вірусу, а й імунною відповіддю кожної людини.

«Наше дослідження показало, що «Omicron» здатний частково уникати імунітету людини після вакцинації або перенесеної інфекції, тому загальна загроза нового штаму, ймовірно, буде дуже великою», — заявив головний дослідник Центру імунології та інфекцій у Гонконзькому науково-технічному парку Майкл Чан Чі-вай.

Якими є найчастіші симптоми штаму «Omicron»

У Міністерстві охорони здоров'я України розповіли, що наразі ще тривають дослідження нового штаму, проте вже можна виокремити симптоми, які найчастіше зустрічаються у хворих:

  • нежить (73%);
  • головний біль (67,5%);
  • втома (63,5);
  • чхання (60%);
  • біль у горлі (59,6%).

Водночас не виявили суттєвої відмінності від симптомів штаму «Delta», який наразі домінує в Україні. У разі зараження на цей штам, разом із вказаними вище симптомами, також спостерігається кашель (43,5%), хриплий голос (35,7%), озноб чи тремтіння (30%), лихоманка (29,4%), втрата/спотворення нюху та/або смаку (23,7%) тощо.

Попри те, що симптоми «Omicron» здаються схожими на застуду, новий штам також може спричиняти тривалі наслідки для здоров’я, госпіталізацію та летальні випадки. Через стрімке поширення нового штаму у небезпеці перебувають ті, хто не пройшов принаймні базового курсу вакцинації проти COVID-19.

При появі будь-яких симптомів ГРВІ у першу чергу варто звернутись до свого сімейного лікаря. Той, своєю чергою, має надати скерування на тестування на COVID-19. До результатів тестування та під час видимих симптомів варто не відвідувати місць загального скупчення людей та дотримуватись режиму самоізоляції.

  читайте також: Тестування на COVID-19: у скільки обходиться ПЛР-аналіз в Україні та інших країнах

Вакцинація проти штаму «Omicron»: наскільки ефективна

Попередні результати дослідження Pfizer/BioNTech свідчать, що три дози вакцини їхнього виробництва проти коронавірусної інфекції ефективні у боротьбі з новим штамом «Omicron».

Водночас генеральний директор Pfizer Альберт Бурла повідомив, що вакцина проти штаму «Omicron» буде готова у березні 2022 року. Так, у компанії вже почали виробництво перших доз. Як зауважили, вакцина також буде спрямована на інші COVID-штами, які циркулюють.

За словами очільника Pfizer, досі не зрозуміло, чи потрібна вакцина проти Omicron-штаму та як вона буде використовуватися, але Pfizer матиме готові дози, оскільки деякі країни хочуть, щоб вона була готова якомога швидше.

«Маю надію, що ми створимо щось, що забезпечить кращий захист, особливо від інфікування, тому що захист від госпіталізацій та тяжких захворювань дають наявні вакцини, особливо, якщо людина щеплена третьою дозою», — сказав Бурла.

Крім цього, як йдеться у журналі Nature, Omicron-штам набув значної стійкості до антитіл. Зокрема, вчені протестували дев’ять моноклональних антитіл, які використовуються у клінічній практиці проти COVID-19 або перебувають у доклінічній розробці.

Відтак, шість антитіл втратили всю противірусну активність, інші три були в рази менш ефективні проти «Omicron» у порівнянні зі штамом «Delta».

Дослідники зауважили, що кров, яку зібрали протягом дванадцяти місяців після появи симптомів тих, хто вже перехворів на коронавірус та кров вакцинованих Pfizer або AstraZeneca, взята через п’ять місяців після імунізації, лише частково нейтралізувала варіант «Omicron».

Водночас сироватки людей, які отримали бустерну дозу Pfizer, залишалися ефективними проти «Omicron» навіть через місяць після вакцинації. Проте, для повної нейтралізації «Omicron» потрібно від п'яти до 31 разу більше антитіл у порівнянні з «Delta» в аналізах клітинних культур. 

Як свідчать результати дослідження, штам «Omicron» знижує ефективність вакцин та моноклональних антитіл, при цьому вакцини продовжують демонструвати ефективність у захисті від тяжких форм захворювання. Зокрема, переважна більшість із загальної кількості захворювань у вакцинованих супроводжувалась відсутністю важких симптомів.

Про те, що «Omicron» легше протікає у вакцинованих свідчать й результати дослідження, яке провів Американський центр контролю та запобігання захворюванням (CDC).

Зокрема, дослідження проводили серед 43 пацієнтів, з яких 34 людини вакциновані, а 25 з них віком від 18 до 39 років. 

Крім того, чотирнадцять повідомили, що здійснювали міжнародні подорожі протягом двох тижнів перед появою перших симптомів захворювання. Тридцять чотири пацієнти завершили початковий курс вакцинації сертифікованими вакцинами, а чотирнадцять осіб отримали додаткову дозу вакцини менш ніж за два тижні до появи симптомів захворювання. Ще шестеро пацієнтів раніше перехворіли на COVID-19.

Переважна більшість із загальної кількості захворювань супроводжувалась відсутністю важких симптомів – лише одну людину госпіталізували. Летальних випадків не зареєстрували.

«Хоча ми не маємо всіх відповідей на штам «Omicron», попередні дослідження свідчать, що бустерна доза вакцини проти COVID-19 допомагає посилити захист проти нового варіанту коронавірусу», — підсумувала директорка CDC Рошель Валенські.

Вакцинація після перенесеної хвороби: чи треба щепитись?

У Міністерстві охорони здоров’я наголосили, що набутий після перенесення хвороби імунітет не захищає від повторного інфікування. А тому перенесена коронавірусна хвороба не є протипоказанням до вакцинації. За оновленими даними, щеплення після одужання рекомендують робити через двадцять вісім днів.

Крім того, як з'ясували вчені, двічі вакциновані проти коронавірусу, які після щеплення заразилися SARS-CoV-2, можуть мати «суперімунітет». Зокрема, рівень антитіл у вакцинованих двома дозами, і згодом інфікованими коронавірусом, на 1 000-2 000% вищий, ніж в щеплених, але тих, хто раніше не хворів.

У дослідженні взяли участь двадцять шість пацієнтів, вакцинованих та інфікованих коронавірусом, з людьми, які вакциновані, проте не хворіли. Так, у групі, в якій були інфекції після щеплень, спостерігався величезний сплеск антитіл.

«Це одне з досліджень, яке показує, що інфекція після вакцинації створює сильніший імунітет, ніж попередня інфекція або тільки вакцинація», — додала Моніка Ганді, вчена з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско.

Дослідження також свідчить, що кожне зараження після вакцинації сприяє посиленню імунної відповіді на наступні контакти навіть з новими варіантами вірусу.

То як уберегтись та не захворіти?

Захист від поширення штаму «Omicron» існує та охоплює вже наявні методи, що запроваджені в період пандемії COVID-19. Водночас медики рекомендують впроваджувати супутні стратегії, включно з вакцинацією, носінням масок, карантином та ізоляцією.

Також немає жодних даних, які б стверджували, що вакцина проти COVID-19 не ефективна проти «Omicron» чи інших штамів коронавірусної інфекції.

«Вакцинація базовим курсом щеплень та бустерною дозою – найкращий захист, який може врятувати життя вам та вашим близьким», — наголошують у МОЗ.

Як із раніше відомими мутаціями, ефективними профілактичними заходами проти цього штаму залишаються використання захисних масок, уникання контакту із хворими особами, дотримання дистанції та карантинних обмежень.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Pfizer: вірус циркулюватиме роками, але нинішня хвиля може бути останньою з обмеженнями


Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

528
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1444
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3027
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2071 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4143
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5923

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

369

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

393

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

391

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

520
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

825
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

792
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1079
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

515
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2380
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

831
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1153
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34112 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

376
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

714 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

910
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

681