Спікеріада: опозиція vs влада?


Вибори виборами, а цікавинок у цьогорічній парламентаріаді попереду ще вистачатиме. З огляду на те, що Верховна Рада – «місце під сонцем» як мінімум для 450 щасливчиків.

 

Вона відіграє надзвичайно важливу роль в українській політичній системі і завжди буде одним із центрів політичного життя країни. А те, що голова ВР може виконувати функції Президента за його відсутності, це значно надає парламенту «ваги», особливо у часи латентної політичної кризи в державі. Тому боротьба за спікерство обіцяє бути цікавою, адже обиратимуть не просто голову Верховної Ради, а фактично, другу людину в країні.

 

Отож, хто і з ким блокуватиметься і які можливі тактичні схемки у сьомому українському парламенті?

 

Можна припустити, що їх буде декілька. Як мінімум, три.


Отож, розпочнемо із «Провладної схеми».

Партія регіонів, хоча і набрала найбільшу кількість депутатських мандатів, але до створення одноосібної більшості таки не дотягнула. Тому скоріш за все, вони знову запросять «до спілки» КПУ, яка завжди була їхнім союзником. І цей союз вигідний обидвом сторонам, навіть незважаючи на нещодавні заяви комуністів, що вони нібито не бажають іти до більшості. Припустимо, що це комуністи так торгуються.

 

У цій схемі є дві кандидатури на спікерство – Олександр Лавринович і Адам Мартинюк – обидва політики зі стажем, які мають немалий досвід перебування на керівних посадах у вищому законодавчому органі країни.  

 

Також, варто загадати непересічну постать Ганни Герман, яку Президент зі своєї легкої руки нещодавно відпустив у депутатське плавання. Вона теж може претендувати на віце-спікерство і додати своєю присутністю родзинки українському парламенту. Жінки ще там не керували…

 

Для такої «вузької більшості» «регіонали» можуть запропонувати комуністам кілька посад у новому складі Кабміну, на що останні готові охоче погодитися.

 

Звичайно, що від того, як буде сформовано більшість у Верховній Раді, буде залежати розподіл портфелів у майбутньому Уряді і серед голів місцевих органів виконавчої влади.

 

Не забуваймо і про опозицію, яка теж має своє бачення цих процесів. Отож, «схема опозиційна».

 

Опозиційні сили будуть представлені у парламенті ВО «Батьківщиною», «УДАРом Віталія Кличка» і ВО «Свободою». Їм теж потрібен свій спікер. Серед можливих кандидатур – Микола Томенко чи навіть Арсеній Яценюк.  Не варто виключати із списку опозиційних кандидатур і новоспеченого парламентаря Олега Тягнибока, для якого посада голови ВРУ стала б хорошим майданчиком для піару напередодні президентських виборів. Напевно мало-хто сумнівається у тому, що таких амбіцій у головного «свободівця» України немає.

 

Втім, всім вже добре відомо, яка у нас «єдина» опозиція як тільки мова заходить про кадрові питання. Тому цілком можливий варіант «лебедя, щуки і рака» під час висунення єдиного опозиційного кандидата.

 

І на самкінець – «Прагматична схема»:

Не варто забувати, що у парламенті представлені не тільки партії. Завдяки новому виборчому законодавству маємо і 225 депутатів-мажоритарників. Саме звідси і шукатимуть собі союзників як провладна частина, так і опозиція. Тому «золота карта» парламентської більшості – якраз у руках цих нардепів.

 

Деякі політичні оглядачі сватають на посаду спікера Петра Порошенка, як досить впливову особу з великим досвідом і головне – неконфліктну. Причому Порошенко міг би стати консолідуючим і компромісним варіантом.

 

Наразі також очевидно, що аж ніяк не всі самовисуванці визначилися, до кого їм приєднуватися – чи до пропрезидентської більшості чи до опозиції. Значна частина з них і надалі маневруватиме поміж провладними і опозицією, намагаючись відбутися ситуативними альянсами і стануть такими собі «маятниками».

 

Тому у провладній схемі надзвичайно важливо прихилити якомога більше «штиків» не просто у більшість, а безпосередньо до фракції ПР. І схоже, що процес почався. В ЗМІ з’явилася вже інформація про перший транш самовисуванців у фракцію ПР. Чечетов хвалиться 40 новоспеченими «тушками», а Янукович зовсім невимушено говорить про необхідність творення «коаліції широкого порядку» і обіцяє відпустити усіх своїх міністрів, хто має бажання стати законотворцем.

 

У опозиційній схемі теж не все так гладко. Як з’ясувалося, від їхньої ініціативи анулювання списків виграє Партія регіонів, оскільки відмова від мандатів не забезпечила б розпуску Верховної Ради, а тому без опозиції провладні сили змогли б за допомогою комуністів і мажоритарників просувати потрібні їй рішення (читайте також “Блиск і вбогість опозиції”). Окрім того залишається відкритим питання, яке начебто є безкомпромісним для опозиції про персональне голосування у Раді нового скликання.

 

Це ще раз підтверджує думку про те, що опозиція чи то не спроможна чи то не бажає змоделювати стратегію протидії владі. Тому опозиція може повністю дискредитувати себе до президентських виборів 2015 року, що є надзвичайно важливим для влади і дає широке поле для дій  чинному Президенту.

 

Отже, зважаючи на всю неоднозначність перебігу передвиборчої кампанії і її результатів, можна сказати, що Україна є на порозі зовсім іншої політичної реальності, ніж тієї, що була досі. Можна провести безліч аналогій із 2002-2004 роками, проте ситуація тепер зовсім інша (читайте також «Помаранчева революція: чекати повторення?”).

 

Для діючої влади зберегти теперішню ситуацію є життєво необхідним. Для опозиції життєво необхідним є пошук лідера, який зміг би повести людей за собою. Від того, чия позиція виявиться більш життєздатною, залежатиме наше із вами майбутнє.


27.11.2012 Марія Лутчин 1001 5
Коментарі (5)

Валентина 2012.11.27, 15:48
Головою ВР буде хтось від більшості. Їм цього дуже треба, опозицію ніхто слухати не буде, вона сама себе слухати не буде. А на цьому фоні праві і ліві (Свобода і КПУ) будуть влаштовувати словесні перепалки і бійки. Під цей шумок поприймаються потрібні закони. Ось такі сценарії. Інших не дано.
Тяга 2001 2012.11.28, 10:47
Тягнибока у спікери, Симоненка у перші заступники, Ляшка - іншим заступником. Тоді і Камеді-клаб дивитися не треба буде - включай телевізор і смійся скільки хочеш...
Мікі 2012.11.29, 10:22
Якщо Клюєв стане головою ВР, то це буде перемога влади і не зле для опозиції.
Сюзі 2012.11.30, 14:18
Сич казав, що хоче бути спікером. Непогано було би. От сварилися би коміністи із свободою!!! Як писав колись Насалик, цирк поїхав, а клоуни лишилися...
газда 2012.12.01, 22:45
Саме так, хто куди, а клоун насралик лишивсі.
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

617
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1545
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3120
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2130 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4235
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

6003

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

455

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

444

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

426

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

529
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10069
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

882
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

842
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

581
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2444
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

878
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1207
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34169 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

324
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

427
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

768 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

950