Станція "Івано-Франківськ": поїзд їде по колу

 

 

Міста не мають власного життя, вони віддано служать людям, їхнім ідеям – як унікальним, так і страшно безглуздим. Вони переходять від однієї влади до іншої, від одного мера до наступного, від покоління до покоління.

 

В цьому процесі щось народжується, а щось руйнується, хтось будує, а хтось навіть умисно нищить. Та найстійкішими, як показує час, є людські звички, що роками набувалися, успадковувалися від певної системи чи то способу життя; які постійно знаходять своє віддзеркалення у великому міському організмі, в певних його елементах; які, зрештою, вписуються або розбалансовують архітектурний кровообіг – але в додаток ця людська діяльність так чи інакше впливає і на самих людей, провокує певні емоції, пробуджує спогади чи раптом породжує нерозуміння: звідки це, що таке, хто придумав?

 

Рутинність обслуговування світу і того, що в ньому накопичується, напевно, не дуже важлива – але багато теперішніх управлінців не годні собі з тим дати ради. Не можуть вирішити проблеми в провідних галузях, тому займаються популізмом, підігрують людям, щось латають, маскують, але ґрунтовно нічого не змінюють.

 

І, звісно, для багатьох така формула господарювання навіть дуже прийнятна, попри те, що вона задовольняє тільки мінімальні потреби, а з іншого боку дає можливість ухилятися від відповідальності. Та все це – до певної межі, поки ці фальшиві вчинки не проектуються в наше власне життя, не пошкоджують особистої зони комфорту.

 

В Івано-Франківську нещодавно облаштували клумбу – і опинившись поряд із нею, я раптом відчула, що час ніби зупинився. Навіть тепер, на 27-му році незалежності України, ми досі не можемо позбутися радянських стандартів життя, бо когось таки душить ностальгія, яка сміливо спроектувалася в паровозики на клумбах, а десь в якомусь дворі – в дитячі майданчики, а в когось на стіні – у великий мурал. Але найгірше – вона таки добряче засіла в головах наших управлінців.

 

 

Та річ не тільки в безглуздій ідеї – ця чиновницька мрія обійшлася громаді міста в добру копійку. Так, через відому всім систему “Prozorro” відбувалися торги щодо облаштування клумби з паровозиками. Участь, звісно, взяли “свої”, бо хто б доручив невідомим людям встановлювати патріотичні паровозики.

 

Декоративна клумба "Паровозик" та “Вагончик” з монтажем коштує франківцям 282 400 грн. Виграв торг підприємець Глобин Василь Васильович, який на минулих виборах балотувався у депутати в міську раду від партії “Солідарність”. Його конкурентом (на торгах за "поровозики") був Ярослав Володимирович Дубас, який пропонував нижчу ціну, але не додав певних довідок, тому був дискваліфікований.

 

Однак останній – таки активний учасник “Prozorro”: в минулому успішно вигравав торги з благоустрою і в липні виконував роботи для комунального підприємства “Центр розвитку міста та рекреації”, облаштовував пляж на міському озері за 270 000 грн,  майданчик для вигулу тварин на вул. Молодіжній за 275 000 грн, встановив  лавки на вул. Галицький у м. Івано-Франківську (33 300 грн).

 

Звісно, це добре, але сам підприємець є лікарем-рентгенологом Івано-Франківської міської поліклініки №3, членом політичної партії ВО “Свобода”, був депутатом Івано-Франківської міської ради 6 демократичного скликання, а також балотувався в депутати на минулих виборах.

 

І якось прикро, що лікар в нашому місті облаштовує пляжі і ставить лавки, виборює право на встановлення паровозиків, що політики стали головними підрядниками при міській раді – і навіть попри набуте місцевою владою в рамках децентралізації право на самостійне управління, місто так і не має власного бачення його розвитку, не може набратися сміливості і запровадити моду на раціональні та прогресивні рішення, а так і досі опоганює простір совковими підходами та “паровозиками”.

 

Хоча і гроші є, і щороку бюджет міста зростає в середньому на 30%, розум і управлінські здібності так легко не набуваються, адже сміливість ухвалювати непопулярні рішення притаманна тільки окремим. На жаль, у нас таких немає.

 

Можливо, вони і не винні в цьому. Бо ж коли лікар займається облаштуванням пляжу, а депутати, кандидати займаються благоустроєм, риють траншеї, будують дороги, то для них політична діяльність – це бізнес, а не розвиток міста, не служіння громаді.

 

Зате у нас є паровозики, тому чух-чух – тільки не вперед, а по колу.

 

 

Наталія Сербин, zbruc


15.11.2017 Наталія СЕРБИН 4568 0
Коментарі (0)

28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

212
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

791
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1791
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3343
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2270 4
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4466

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

630

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

553

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

543

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

578
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10180
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1016
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

4737
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

814
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2613
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1030
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34275 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

466
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

534
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

875 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

1093