Статистика невтішна. Торік до Центру захисту прав людини надійшло понад шість тисяч звернень щодо насильства в сім'ї (ФОТО)

У Центрі захисту прав людини, що в Івано-Франківську, 17 січня прокурори, поліціянти, судді, представники влади та керівники закладів, у яких перебувають потерпілі обговорювали питання домашнього насильства.

Зокрема, обговорили запобігання та протидію насильству, а також притягнення кривдників до відповідальності.

Подію відвідала журналістка Фіртки.

Як розповів представник Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталій Вербовий, протягом 2024 року до Центру захисту прав людини подали понад шість тисяч звернень щодо сімейного насильства.

"Вже понад два роки в Україні ратифікована Стамбульська конвенція [конвенція про права людини], яка фактично регулює законодавство в частині домашнього насильства. Ратифікувала її Україна в час війни.

Мета цього заходу — зібрати судову владу, прокурорів, національну поліцію, органи місцевого самоврядування та державної влади, аби напрацювати спільні рішення щодо покращення ситуації з домашнім насильством.

Зокрема, по двох напрямках. Перший — це здійснення превентивних заходів. Є багато програм запроваджених щодо ментального, психологічного здоров'я. У рамках цього можна надалі розвивати і інформування, і роботу з населенням щодо превенції цієї проблематики. 

Другий напрямок — професійний, під час якого, як покращити реагування на випадки сімейного насильства, дискутуватимуть правоохоронці, прокурори, судді, народні депутати, правники", — каже Віталій Вербовий.

Відвідав захід представник Уповноваженого в системі судоустрою з права на справедливе правосуддя та представництва в Конституційному Суді України Андрій Овсієнко.

"Цей захід є чудовою платформою, який об'єднує у питані протидії домашнього насильства, для професійного та фахового обміну думками. Це подія, яка виходить за рамки формальної співпраці, де є можливість поділитися баченнями поточної проблематики та перспективних напрацювань.  

У 2023 році, за даними державної судової адміністрації України, за вчинення домашнього насильства до адміністративної відповідальності притягнули 101 129 людей. Ще 1 254 особи притягнули до кримінальної відповідальності за вчинення домашнього насильства.

Ці цифри свідчать, що проблема домашнього насильства на сьогодні не лише не зникає, а має нові обриси, нову специфіку.

Тому завдання держави — знайти ефективні рішення для запобіганню та протидії домашньому насильству, а також притягнення винуватих до відповідальності", — підкреслює Андрій Овсієнко.

Андрій Овсієнко наголошує, у протидії сімейному насильству держава повинна зосередитися не на покаранні, а на превентивних заходах.

"Мають бути комплексні програми соціальної, психологічної підтримки, роз'яснювальна робота, скоординована праця всіх служб. Карати — це не завжди дієвий засіб. Іноді покарання призводить до рецидиву".

Зі слів адвокатки та членкині кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів Євгенії Мнишенко, щороку питання домашнього насильства підіймають в межах акції «16 днів проти насильства».

"Велика помилка, коли закінчується останній день акції, ми забуваємо про цю проблему. Але проблема нікуди не зникає. Впродовж двох років ми постійно аналізували цифри, випадки домашнього насильства в межах області. І, на жаль, статистика невтішна.

Тому метою цього заходу є узагальнення та обговорення проблематики домашнього насильства. Напрацьовані механізми повинні бути за основу законодавчих змін.

Сьогоднішня тенденція лякає. За 2024 рік надійшло 6 538 звернень щодо домашнього насильства. З них 232 звернення від дітей, 5 068 від жінок та 1 238 від чоловіків.

За фактом порушення термінового заборонного припису [за рішенням Нацполіції] надійшло 181 звернення та 39 — за фактом обмежувального припису [за рішенням суду].

Всього прийняли 3 918 термінових заборонних приписів щодо кривдників. Але ми повинні розуміти, що в цій графі немає кожної окремої людини. Тобто, щодо одного кривдника могло бути прийнято декілька термінових заборонних приписів. І це з загальної цифри у 6 538 звернень. 

Разом з тим, всього 29 жертв домашнього насильства помістили у центри для постраждалих від насильства осіб. Бачимо, що практика прийняття рішень судами щодо перетягнення кривдника до відповідальності ще менша, а у випадках притягнення до кримінальної відповідальності просто мізерна", — каже адвокатка.

Євгенія Мнишенко додає, частою є практика укладення угоди про примирення.

"Коли й суди, і прокуратура, і органи національної поліції толерують примирення між сторонами. Але хіба можливе примирення в ситуації домашнього насильства, коли ми говоримо про коло домашнього насильства, яке має постійну повторюваність і циклічність, яке повинно бути розірване?

Якщо воно не розірване, тоді страждає жертва, діти, а кривдник залишається непокараним. Не можна нівелювати один із найбільш замовчуваних злочинів, передбачених Кримінальним кодексом. Злочин, який вчиняється в сім'ї та про який ніхто не хоче говорити.

Особливу увагу акцентую на дітях, які не лише є свідками, а є потерпілими. Водночас попри ознаку систематичності насильства досі немає можливість якісного юридичного супроводу для таких людей". 

Ще одним проблемним питанням, на думку адвокатки, є те, що кривдник, який порушує заборонний або обмежувальний припис не несе за це відповідальності.

"Торік надійшло 181 звернення щодо порушення кривдникам термінового заборонного припису та 39 звернень, що стосувалися обмежувальних приписів. 

Тобто 39 разів порушували припис, який розрахований на тривалий час, ухвалений судом. А кривдник 39 разів намагався контактувати з потерпілими та вчиняти повторну кривду.

І за це, на жаль, на сьогодні немає відповідного покарання. Тому це також одне із питань, які підійматимемо на заході".

Народна депутатка Оксана Савчук каже, у цьому питанні досліджували закордонний досвід.

"У 2012 році була група людей, які поїхали в США, аби вивчити досвід, як воно там працює. З практики можу сказати, що послуга спеціалізованих закладів для жертв насильства є ефективною, коли держава її передає на аутсорсинг.

Тобто є ряд громадських спеціалізованих організацій, які в цьому фахівці й вони відкривають відповідні заклади. До слова, війна насправді пришвидшила в Україні збільшення таких центрів.

Я цікавилася що відбувається в Івано-Франківській громаді. Фактично, наші служби констатують, що за місяць надходить від 5 до 15 випадків насильства", — поділилась Оксана Савчук.

Заступниця голови Івано-Франківської ОВА Людмила Сірко ділиться, держава виділяє обласній владі допомогу, аби ті могли підтримати жертв домашнього насильства. 

"Цього року отримали шість інклюзивних автомобілів, щоб надавати консультації, аби мати можливість перевезти постраждалих людей в наші центри.

На Прикарпатті на сьогодні працює 25 мобільних бригад, які виїжджають безпосередньо на звернення, а також виконують профілактичну роботу. Є дві кризові кімнати, два притулки, і також три денні стаціонари".

Посадовиця розповідає, у Верховині працює Центр психологічної та соціальної підтримки, де розгорнуто 30 ліжкомісць.

"Окрім того, відкрили ще два шелтери в двох територіальних громадах, для людей які постраждали від домашнього насилля, а також від російської агресії".

Людмила Сірко додає, десять фахівців пройшли навчання, аби вміти працювати із кривдниками.

"Сьогодні маємо фахівців, які професійно, цільово працюватимуть з кривдниками. Тому очікуємо заявок від територіальних громад, щоб активізувати цю роботу на місцях", — резюмує Людмила Сірко.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

"Реагування не на високу рівні": в Івано-Франківську обговорювали проблему домашнього насильства (ФОТО)

"Я категорично проти збільшення повноважень ТЦК та СП", — Дмитро Лубінець

Перший в Україні: в Івано-Франківську запрацює Центр захисту прав людини (ФОТО)


Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

544
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1471
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3046
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2081 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4159
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5932

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

386

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

406

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

398

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

523
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

839
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

801
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1087
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

530
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2399
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

841
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1164
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34122 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

389
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

727 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

918
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

690