Статус «AUTUMN» або як пережити осінню депресію з користю?

 

/data/blog/117029/56cac81619f4c465f09c3011bd4bfb1c.jpg

 

Літо – це асоціація з відпусткою, з відпочинком, позитивними емоціями. А осінь асоціюється із закінченням цього, з поверненням до роботи, із збільшенням обов’язків, певним «завантаженням». Оцей перехід люди можуть називати депресією.

 

«Депресія» (від лат.  слова depressum - придушення) - це психологічний розлад, що характеризується зниженим настроєм, гальмуванням інтелектуальної та моторної діяльності, зниженням вітальних спонукань, песимістичними оцінками себе і свого становища в навколишній дійсності, соматоневрологічних розладами. Депресії притаманні такі когнітивні властивості, як негативна, нищівна оцінка власної особистості, зовнішнього світу і майбутнього.

 

Осіння депресія – це особливий психоемоційний стан, який характеризується пригніченим настроєм, байдужістю, апатією та невизначеністю. Людина, що на неї страждає, не завжди усвідомлює, чого хоче. Втрачається так званий орієнтир майбутнього.

 

Психологи підрахували: восени майже 50% людей страждають від осінньої депресії. В сірий похмурий день бажання начебто вичерпуються, вранці важко вставати, лінь іти на навчання чи роботу.

 

У психофізіологічному аспекті стан осінньої депресії пояснюється тим, що скорочується світловий час доби, збільшується вироблення гормону мелатоніну. Це понижує працездатність, створює гнітючий настрій. Опале листя, дощі та сильні вітри посилюють переживання, людина налаштовується на негатив.

 

Проте серйозно замислитись та звернутися до фахівців необхідно тоді, коли такий стан – затягнувся надовго і крім поганого настрою у людини прослідковуються дані ознаки – незадовільне самопочуття – туга, апатія, слабкість, дратівливість, зниження самооцінки, замкнутість, погіршення уваги, зниження працездатності, порушення пам’яті, млявість, підвищений апетит або ж його відсутність та безсоння. Ці симптоми можуть бути наслідком серйозних психологічних проблем.

 

Найчастіше від осінніх перепадів настрою страждають жінки та люди зрілого і похилого віку.

 

Людина завжди шукає спосіб реалізуватись і дуже важливо знайти улюблену справу, яка б приносила задоволення.

 

Практичні поради про те, як організувати свій день, дозвілля і раціон, щоб не дати осінній депресії анінайменшого шансу:

 

  •     більше бувайте на сонці або в яскраво освітленому приміщенні. Так як на зниження настрою безпосередньо впливає гормон мелатонін, секреція якого збільшується в темний час доби, фототерапія (терапія світлом) допоможе зменшити його вироблення і помітно поліпшити емоційний стан.
  •     допомогти боротися з поганим настроєм може і насичене культурне життя – відвідування театрів, перегляд фільмів. Хорошими ліками завжди буде сміх, тож вечори гумору ніколи не завадять;
  •     варто також зосередити увагу на позитивних моментах життя, поспілкуватися з рідними, відпочити з друзями;
  •   збільшіть фізичні навантаження. М'язова робота сприяє виробленню ендогенних опіатів, що викликають легкий ейфоричний стан. Вибрати ігри спортивні або сексуальні - це вже справа особистого смаку;
  •     даруйте тілесне задоволення собі та іншим. Грумінг - турбота про своє тіло і тіло інших - запускає вироблення ендорфінів, тобто гормонів, що підвищують настрій. Щоб порадувати себе, можна зробити масаж, обійнятися з близькою людиною, потанцювати сальсу або заплести волосся;
  •     нормалізуйте режим сну. Дослідження показали, що люди, які перебувають в депресивному стані сплять на кілька годин більше здорових людей. Збільшується також частка швидкого сну - фази, у якій нас відвідують сновидіння. Така особливість може бути пояснена тим, що люди, які впали в зневіру прагнуть сховатися в світі своїх фантазій від сірої реальності. Тому для підтримки гарного настрою достатньо прокидатися щодня рано вранці: таким чином ви вб'єте ще одного зайця - довше будете перебувати на сонячному світлі;
  •     вживайте алкоголь усвідомлено. Алкоголь здатний захистити організм людини від шкідливого впливу стресу, але приймати його слід періодично, але нерегулярно, щоб уникнути звикання.
  •     рекомендовано змінити стиль одягу, його колір. Зосередитися на жовтих, помаранчевих барвах, які приносять своєрідну насолоду;
  •     головне правильно та збалансовано харчуватися, тобто споживати достатню кількість вуглеводів, жирів і білків.

 

Намагайтеся створити сприятливу атмосферу у своєму мікросоціумі, тоді осінь не зможе стати причиною поганого настрою.

 

 

Христина Шибіста (Кудря)

практичний психолог,

консультант у методі позитивної

психотерапії


Коментарі (0)

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

602
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1532
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3111
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2124 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4225
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5980

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

442

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

438

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

423

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

528
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10058
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

876
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

837
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

575
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2434
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

871
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1199
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34164 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

310
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

419
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

761 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

944