Страховий стаж для селянина

 

З набуттям поважного віку ми шукаємо Пенсійний фонд. Для області з переважанням сільського населення питання соціальних гарантій на старості особливо актуальне. Про це й ведемо мову з першим заступником начальника головного управління Пенсійного фонду України в області Валерієм Семанишиним.



– У зв’язку з набранням чинності Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» страховий стаж, необхідний для встановлення пенсії, збільшено до 35 років для чоловіків та 30 років для жінок. Як бути мешканцям села, які не працюють на промислових підприємствах, в організаціях чи установах, що могли би сплатити за них ці страхові внески?

– Такі люди мають також змогу брати участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. Йдеться про членів фермерських та особистих селянських господарств. А набути необхідний страховий стаж вониможуть шляхом добровільної сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

 

– Якщо сплатять добровільно відповідні внески, то вони отримають певні гарантії?

– Так, члени фермерського господарства, особистого селянського господарства при добровільній сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування отримають право на виплати у випадках безробіття, тимчасової втрати працездатності та витрат, зумовлених похованням, нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, які спричинили втрату працездатності, а також пенсійні виплати.

 

– Для цього доведеться, мабуть, пройти немалу бюрократичну тяганину…

– Достатньо звернутися до органу Пенсійного фонду за місцем проживання із заявою про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. А в ній зазначити, у якому виді загальнообов'язкового державного соціального страхування людина бажає брати участь. При цьому треба мати при собі документ, що підтверджує їх членство у такому господарстві, та копії таких документів: довідки про присвоєння ідентифікаційного номера (у разі наявності); трудової книжки (у разі наявності); документа, що посвідчує особу (паспорт).

 

– І що, відразу буде укладено договір?

– З особою, яка подала заяву про добровільну участь, після перевірки викладених у заяві відомостей органом Пенсійного фонду України в строк не пізніше ніж 30 календарних днів із часу отримання заяви, укладається договір про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Договір набирає чинності з дня його підписання.

 

– А чи може так статися, що територіальне управління Пенсійного фонду відмовить в укладенні договору?

– Орган Пенсійного фонду в районі чи місті відмовляє в укладенні договору про добровільну участь у разі, якщо особа:

підлягає загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню з того ж виду страхування, який нею обрано для добровільної участі;

подала неповні або недостовірні відомості;

раніше уклала договір про добровільну участь, дія якого не припинена або за яким не виконано передбачені договором умови;

бажає укласти договір на строк менше одного року.

В інших випадках відмова в укладенні договору про добровільну участь не допускається.

 

– Які ж суми необхідно сплачувати в разі укладення договору?

– Для членів фермерського господарства, особистого селянського господарства, які виявили бажання брати добровільну участь у всіх видах загальнообов’язкового державного соціального страхування, тариф єдиного внеску складає 38,11 % від суми, що визначається таким платником самостійно, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом. А для тих, хто братиме участь тільки в пенсійному страхуванні та на випадок безробіття, – 34,7 %.

Максимальна величина бази нарахування єдиного внеску дорівнює сімнадцяти розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб. При цьому, сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу. Таким чином, платіж має складати від 380 грн. щомісячно.

 

Довідково: Мінімальний страховий внесок – це сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця. Розмір мінімальної заробітної плати, згідно зі статтею 13 Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік», у 2012 році становить: із січня – 1073 грн., з квітня – 1094 грн., з липня –1102 грн., із жовтня – 1118 грн., з грудня цього року – 1134 грн.

 

Члени фермерського господарства, особистого селянського господарства беруть добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування протягом строку, визначеного в договорі про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, але не менше одного року.

 

– Чи встановлено якісь строки проведення сплати єдиного внеску за укладеним договором?

– Особи, які уклали договір про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, сплачують єдиний внесок в розмірі, установленому в договорі, за кожний місяць до 20 числа місяця, наступного за місяцем, за який він сплачується.

 

– І наостанок: а якщо, скажімо, людина згодом передумала й вирішила розірвати договір?

– У разі дострокового розірвання договору про добровільну участь, сплачені суми єдиного внеску поверненню не підлягають.

 

Інтерв’ю взяв Володимир Криворучко


Коментарі (0)

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

567
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1501
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3067
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2095 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4186
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5949

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

422

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

417

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

405

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

524
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

856
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

819
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1100
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

551
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2413
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

851
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1177
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34135 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

402
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

742 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

930
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

703