Створення мережі академічних ліцеїв: в Івано-Франківську обговорили реформу профільної середньої освіти

Ключовим аспектом реформи є створення мережі академічних ліцеїв, переважно відокремлених від початкової та базової шкіл.

Тут учні 10–12 класів зможуть обирати профіль навчання, різні курси й навчальні предмети, у закладах проводитимуть поглиблену профорієнтаційну підготовку, пише Фіртка.

Так, задля обговорення цілей реформи профільної середньої освіти й першочергових кроків для її впровадження Міністерство освіти і науки України ініціювало низку регіональних зустрічей.

В Івано-Франківську до обговорення долучилися понад 150 учасників. На заході розглянули передумови впровадження реформи профільної середньої освіти й суть нововведень.

Заступник міністра освіти і науки України Андрій Сташків ознайомив учасників із принципами роботи майбутніх академічних ліцеїв, організацією освітнього процесу, зміною методів та підходів до навчання. Зокрема, розповів, що учнівство зможе напряму впливати на те, що вивчати: обирати профіль навчання за вподобаннями, а також предмети та курси поза профілем. 

"Важливо, що ліцеї мають бути великими, пропонувати широкий вибір різних профілів. Це мають бути переважно відокремлені заклади освіти, щоб учні не лишалися за інерцією у своєму закладі освіти, а робили вибір, виходячи з того, які профілі, предмети й курси пропонує той чи той ліцей.

Тоді з’явиться можливість відійти від класно-урочної системи, навчати за модульним принципом та залучати до виконання проєктів, які охоплюють кілька дисциплін".

Результатом змін має стати ефективною мережа академічних ліцеїв, яка дасть змогу підвищити якість освіти, а особливо для сільських дітей. Адже основна мета реформи — допомогти учням визначити й розвинути сильні сторони, а також дати знання і вміння, необхідні їм для подальшого життя.

Андрій Сташків наголосив, що під час моделювання мережі кожен регіон України, кожну громаду розглядають окремо, щоб врахувати всі особливості та створити заклади, які забезпечать якісною освітою всіх дітей.

"Реформа передбачає, що учні зможуть обирати профіль і предмети або інтегровані курси для вивчення. Мережа академічних ліцеїв має бути такою, щоб вони мали доступ до широкого вибору профілів.

На доступній відстані від місця проживання учня чи учениці мають бути заклади, які пропонують суспільно-гуманітарні профілі, природничі, математичні профілі тощо. Нині маємо перекіс: найбільше закладів пропонують гуманітарні профілі, тож в учнів немає альтернативи.

Проте для розвитку держави є дуже важливою підготовка спеціалістів в інших сферах, а отже, маємо забезпечити можливості для їхньої підготовки ще в школах", — заявив Андрій Сташків.

Івано-Франківська область налічує 62 громади. Кількість учнів, які потенційно навчатимуться в ліцеях і професійних коледжах у 2030 році, — понад 49,8 тисячі (це нинішні 4–6 класи). З огляду на це нині заплановано, що в області будуть 46 академічних ліцеїв і понад 30 професійних коледжів.

На важливості реформи та змін у мережі закладів освіти для підвищення якості освіти, майбутнього поступу та збереження дітей в Україні наголосив Богдан Футерко, заступник голови Івано-Франківської ОВА.

"Тема освіти — важлива для майбутнього України. Сьогоднішнє обговорення, ті рішення, які будуть ухвалені, дадуть результат через багато років.

Від того, чи буде успішною ця реформа, великою мірою залежить, чи буде успішною наша держава. Особливо важливою вона є для громад, адже передбачає трансформацію мережі закладів освіти.

Такі громадські обговорення є можливістю поставити запитання та обговорити дискусійні питання, тому ми вдячні МОН та Проєкту DECIDE за можливість організувати конструктивний діалог з громадами», — зазначив Богдан Футерко.

Найбільший виклик реформи профільної середньої освіти — це розуміння суспільством її важливості. Дати можливість кожній дитині себе реалізувати, поставити майбутнє молоді вище за поточні організаційні процеси. Потрібно знаходити найліпші рішення для підвищення якості освіти, тому так важлива плідна співпраця між МОН, ОВА і громадами.

"Проєкт DECIDE працює з Івано-Франківською областю вже вісім років. Ми добре знаємо територіальні громади, освітян, у наших проєктах брали участь сотні шкіл області. Тому для нас є особливою честю бути партнером і підтримувати громадські обговорення реформи профільної освіти в Івано-Франківську.

Проєкт DECIDE підтримує Міністерство освіти і науки України, області та територіальні громади в розробленні Стратегії реформування профільної середньої освіти до 2033 року, оновленні нормативно-правової бази, моделюванні мережі закладів профільної середньої освіти та багатьох інших заходах, що сприятимуть реформі й допоможуть втілити її в життя. Для нас, як для Проєкту, дуже важливо, щоб був почутий голос громад.

Одним із найважливіших наших завдань є створення діалогового майданчика для того, щоб позиція громад у цій реформі була врахованою. Адже можна написати найкращу стратегію, але якщо не буде однодумців, готових її впроваджувати, вона так і залишиться просто документом.

Сподіваюся, що цей документ стане спільним напрацюванням і цю реформу ви будете впроваджувати спільно заради майбутнього українських дітей», — зауважила менеджерка Проєкту DECIDE, заступниця голови ГО DOCCU Валентина Полторак.

Результати опитувань, проведених до і після обговорення, показали збільшення кількості представників громад, які розуміють суть реформи профільної середньої освіти. Це і є основною метою таких зустрічей — розʼяснити аспекти реформи та почути думку громад для її врахування під час ухвалення рішень. 

«Зміст цієї реформи полягає також у тому, щоб зменшити навантаження на учнів, коли вони змушені вивчати у старших класах 20–22 предмети. Обравши профіль, учні зможуть зосередитися на вивченні тих предметів, які будуть їм необхідні на майбутнє для вступу до ЗВО. У 2024–2025 навчальний рік ми заходимо без змін.

А з 2025 року в Україні та Івано-Франківській області зокрема почнеться пілотування реформи. На сьогодні вже дібрано один ліцей, де будуть апробовувати нові навчальні програми й підходи до організації освітнього процесу. Ми очікуємо на збільшення кількості пілотних ліцеїв, які представлятимуть регіон.

Також нині в області триває планування мережі закладів освіти, які надаватимуть профільну середню освіту з 2027 року. Це академічні ліцеї та професійні коледжі.

Що стосується професійних коледжів, то в нашій області приблизно 50% учнів після 9 класу обирають професійно-технічні та заклади фахової передвищої освіти для подальшого навчання.

Тоді, як середній показник у країні становить 35%. Отже, Івано-Франківщина має дещо вищі показники, ніж інші регіони України. Держава прагне збільшити кількість випускників 9 класів, які здобувають професійну та професійно-технічну освіту. А в нашій області це вже працює», — зазначає директор департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктор Кімакович.

Зазначимо, захід організували в партнерстві зі Швейцарсько-українським проєктом DECIDE «Децентралізація для розвитку демократичної освіти» та за сприяння Івано-Франківської ОВА.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

"Небагато випускників залишаються працювати": в Івано-Франківську обговорювали налагодження співпраці між бізнесом та університетами

Шестиденний робочий тиждень та збільшення кількості пар: як в івано-франківських університетах планують змінювати освітній процес

В Івано-Франківську виступають проти об’єднання університетів


10.06.2024 5967
Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

531
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1452
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3033
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2076 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4148
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5925

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

380

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

400

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

394

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

522
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

832
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

796
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1082
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

523
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2389
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

837
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1157
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34117 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

380
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

717 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

913
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

684