Супрун розповіла, яка допомога при сонячних опіках справді потрібна

Багатьом знайома ситуація: вдень провели чимало часу на сонці, засмагаючи на пляжі, чи займаючись агрофітнесом в саду чи на городі. Вже ввечері чи на наступний день — шкіра червона та сильно пече.

Хтось біжить на кухню аби намастити шкіру сметаною чи олією, хтось в аптеку за цілющою маззю чи спреєм. Чи це допоможе? Коротка відповідь — ні. Крім цього, деякі зі способів, якими звикли “лікувати” сонячні опіки, можуть завдати ще більшої шкоди. Про це пише ексочільниця МОЗ Уляна Супрун, інформує Фіртка.

Яка допомога при сонячних опіках справді потрібна?

Передусім пам’ятайте, що засмага — це спроба шкіри захиститися від пошкодження ультрафіолетом, а сонячний опік — це в буквально опік шкіри, що людина одержує під впливом ультрафіолетового випромінювання. Він розвивається доволі повільно у порівнянні з іншими опіками — в середньому за 4-6 годин. Таким чином, симптоми сонячного опіку не проявляються одразу ж після опромінення, тому може здаватися, що все гаразд. Але це не так.

В цей час в шкірі синтезуються різні білки та ферменти. Дія цих білків, зокрема простагландинів і цитокінів, призводить до розширення шкірних судин та запалення. Це, своєю чергою, викликає характерні почервоніння, набряки та біль. Якщо опік дуже сильний — можливе утворення множинних і великих пухирів.

Як діяти, якщо отримали сонячний опік?

  • Швидше сховайтеся від сонця в прохолодне місце. Якщо є симптоми загального перегрівання — змочіть шкіру холодною водою, покладіть на великі судини (шия, пах) міхур з льодом загорнутий у чисту тканину або холодні компреси.
  • Охолодіть ділянку шкіри, яка зазнала опіку. Це можна зробити будь-яким зручним способом — змочити прохолодною водою, прикласти лід на 5-10 хвилин, холодний компрес чи інший холодний предмет. Можна прийняти прохолодний душ.
  • Пийте багато рідини, аби уникнути зневоднення.
  • Випийте знеболювальне (парацетамол чи ібупрофен), якщо є потреба зменшити біль, набряк та дискомфорт.
  • Якщо з’являються пухирі, треба накласти пов'язки зі стерильних перев'язувальних засобів з неспиртовими антисептиками (бетадин, хлоргексидин, декасан, октенісепт) та водорозчинними мазями. Поява пухирів та посилення болю можлива на 2-4 добу. Не чіпайте їх та не лопайте.
  • Якщо пухирів багато і вони великі (більше ніж 1 см в діаметрі) — зверніться до лікаря. А також, якщо у вас підвищена температура чи не минає біль протягом 48 годин.
  • Не виходьте на відкрите сонце, поки опік не загоїться. Носіть легкий одяг з натуральних тканин, який прикриватиме уражену ділянку шкіри від сонця.
  • Включіть в раціон продукти, багаті на фолієву кислоту і каротиноїди: броколі, шпинат, печінку, моркву, перець, смородину. Їхні нутрієнти допоможуть краще відновитися після опіку.

Чим можна обробити пошкоджену шкіру?

Водорозчинними препаратами — це, наприклад, тримістін, пантестін, мірамістин.

ЛИШЕ на 5-6 день після отримання опіку можна мастити уражені ділянки жирними кремами, мазями, вітамінними зовнішніми препаратами, пінними засобами.

Не варто обробляти шкіру після опіку:

Жодними кремами, пінами, оліями чи жирними речовинами.

Дексапантенолом. Цього засобу в міжнародних рекомендаціях надання допомоги під час опіку його немає. Жиророзчинні препарати створюють на шкірі плівку, яка перешкоджає вивільненню ексудату та порушує теплообмін, посилює набряк тканин.

Олією, жиром (рослинним чи тваринним), сечею, зубною пастою, спиртовими розчинами.

Аби уникнути опіків — обов’язково захищайтеся від сонця, коли виходите на вулицю! Користуйтеся сонцезахисним кремом (щоб він реально захистив треба мазати всі відкриті ділянки та використовувати достатню кількість крему), одягайте головний убір, носіть сонцезахисні окуляри з ультрафіолетовими фільтрами, закривайте тіло одягом з легких тканин. Та не перебувайте довго на сонці, особливо з 12 до 16 години. 

Чому важливо захищати шкіру від ультрафіолету та не допускати сонячних опіків? Дія ультрафіолету викликає мутації в шкірі та цим збільшує ймовірність появи раку шкіри. Є дані, які вказують, що отримання сонячних опіків лише раз на два роки може втричі підвищити ці ризики. 

Жодна засмага цього не вартує, тож бережіть себе!


12.07.2020 6566
Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

545
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1473
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3047
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2082 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4160
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5934

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

391

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

407

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

399

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

524
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

841
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

803
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1089
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

531
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2401
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

842
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1165
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34123 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

390
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

729 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

919
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

692