Святиня Бойківського краю (фото)

 

Кожний край має шановану Святиню, яка своїм благодатним впливом охороняє край від зла і нещасть. Святинею Бойківщини є Ікона Гошівської Божої Матері.

 

Чудотворна Ікона Гошівської Божої Матері

 

 

Образно подібна до Ченстоховської ікони, вона, за переданням, спочатку належала родині хорунжого Шугая. Під час пожежі, коли господарство хорунжого згоріло дотла, залишилась недоторканою лише одна стіна – на ній висіла ікона. Потім святий образ перебував у маєтку Гошовських, відтак ікона знову змінила власників. В 1736 р. Вона оновилась і «заблисла великим сяйвом», а потім на обличчі Богородиці залишилась немовби роса, а з очей спливали сльози, що засвідчило багато людей і місцевий священик. Гошовський передав ікону в монастир, а митрополит Лев Шептицький, після проведення церковного розслідування, окремим декретом проголосив її чудотворною. Від того часу ікона Гошівської Богоматері прославилась багатьма чудесами.

 

 

 Бойки переказують численні історії про зцілення людей біля образу Божої Матері. Далекого 1770 року у Гошів їхала Марія Кульчицька. Коли жінка напувала в ріці коней, одна її дитина випала з воза і втопилася. Мати взяла на руки мертву дитину, занесла її до церкви і, впавши на коліна перед іконою Божої Матері, щиро молилася і трапилось чудо – дитина повернулась до життя. До кінця ХVIII століття у «Монастирському літописі» монахи Гошівського монастиря зафіксували біля ста свідчень про зцілення через заступництво Богородиці.

 

 Гошівська ікона чудом збереглася від пожежі в час Другої світової війни, натомість монастирські будівлі були знищені. Далі слід ікони губиться: ймовірно, вона потрапила в приватну колекцію. Безблагодатна  пустка, яка запанувала у Гошеві за часів комуністичної влади, боляче відбивалась у душах бойківчан. Їхні молитви були спрямовані до зниклого образу, вони молили Божу Матір про повернення Святині.

 

 Коли у 1987 році люди почали бачити образ Богородиці на вікнах руйнованих церковних споруд, це було сприйнято як знак скорого повернення духовного осердя краю.

 

У 2001 р. з Івано-Франківська до Гошева була перенесена і встановлена на місце почитання  копія, яка датувалася реставраторами початком XX ст.

 

 11 січня 2009 року сталась ще одна вікопомна подія. Група парафіян знаменитої церкви святого Миколая Чудотворця на Аскольдовій могилі, яку очолив настоятель о. Ігор-Ілля Онишкевич освятила у  Святопреображенському монастирі отців-василіян у Гошові копію Чудотворної ікони Матері Божої.

 

Список-копію Бойківської Святині виконала художниця-іконописець Руслана Галушко за особливим благословенням Владики Богдана (Дзюраха).

 

 Фундатором ікони стала родина Василя Бартківа (село Розточки, Долинського району, Івано-Франківської обл.). Це є першим списком-копією чудотворної ікони Гошівської Богородиці, зробленою та канонічно освяченою за доби Української Незалежності.

 

Мистецтвознавці високо оцініли якість виготовлення списку. А вірні відчули велику духовну  прихильність до цього образу, який набув слави помічного. В Києві проживають десятки тисяч вихідців з Бойківщини та їхніх нащадків. Їхні спраглі прабатьківської духовності серця тягнуться до Святині. Тому список Гошівської Чудотворної на Аскольдовій могилі є шанованим як серед столичної громади бойківчан, так і серед киян.

 

 Отець Ігор, настоятель церкви святого Миколая Чудотворця на Аскольдовій горі, розповів про історію  списку Чудотворної Ікони Гошівської Божої Матері: Це було в 2008-му році. В нас в Церкві Святого Миколая Чудотворця на Аскольдовій могилі  була вже копія ікони Матері Божої Зарваницької. В нашій розмові тоді з Василем Бартківим, - а він є наш парафіянин, він приходить до нашої церкви, молиться, - в нього народилася ідея, щоби зробити список з Ікони Божої Матері Гошівської. Ця Ікона є дуже знана і дає велике заступництво.

І Василь Бартків, який є родом з Долинщини зробив цю велику жертву за сприяння ігумена Гошівського монастиря отця Дам’яна. Це є дуже символічно, що так поєдналася Гошівська Ясна гора і гора Аскольдова над Дніпром.

Ікона Гошівської Божої Матері в нашому Храмі зараз є в Святилищі. Ми її виставляємо в Храм в першу суботу місяця і в інші Богородичні свята, люди приходять помолитися до цієї ікони.

Нещодавно пан Василь виголосив таку ідею, щоби поєднати  його рідний край з Києвом ще і в той спосіб, щоби організувати паломництва, - з Івано-Франківщини люди будуть приїжджати на Аскольдову могилу – помолитися до образу Матері Божої. А ще по дорозі відвідати Крути (в нас на Аскольдовій могилі є могили крутянців), приїхати в Ніжин, проти Хресною ходою до Крутів, там є наша громада, - помолитися в Крутах за студентів, які загинули за волю України. Також відвідати церкву з розписом в Лемеші, Козелець, де є знаний іконостас, і приїхати до нас на Аскольдову могилу. Такі паломництва будуть благодійними за рахунок Фонду «Бойківська бартка», фундатором якої є пан Василь Бартків. Це є велика справа…

 

 

 

 

 

 

 

 

Гошів. Ясна гора

 

 

Церква на Аскольдовій горі

 

 

 


Григорій Бойко

 

 

 

 


13.04.2012 4303 0
Коментарі (0)

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

540
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1466
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3040
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2079 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4155
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5929

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

384

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

403

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

396

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

523
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

836
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

799
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1085
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

527
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2395
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

840
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1162
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34120 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

387
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

723 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

916
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

687