Свято 2.0

 

 

Мене завжди цікавила і етимологія, і генезис, і еволюція такого чудового поняття як «свято». Все це я намагався вивчати прямо на собі. На якомусь етапі у мене виникла гіпотеза, що суть свята можна зрозуміти, просто перевернувши "з голови на ноги" один старий анекдот. У цьому анекдоті ілюструється, як розвивалося уявлення про механізми пізнання світу.

 



Гегель, ляскаючи себе по величезній породистій голові, сказав, що світ пізнається мисленням.

Маркс, погладжуючи себе по огрядному животику, сказав, що суть світу - це матеріальні бажання і потреби.

Фрейд, чухаючись значно нижче, сказав, що світ пізнається тільки через лібідо - сексуальні фантазії і прагнення.



А я думав, що свято еволюціонує якраз у протилежному напрямку. Пам'ятаю, в дитинстві свято для мене асоціювалося завжди з бляшаною баночкою нестерпно прекрасних по дизайну консервів з крабами і скляною баночкою з пурпурно мерехтливими ядерцями червоної ікри. Я твердо знав, що краби підуть в новорічний салат, а ікра багряно розсиплеться під новорічний тост на білосніжну гладінь бутербродів. Тоді я знав свято на смак, і дійсно відчував і передчував його, швидше, шлунком.



Трохи пізніше ці почуття ускладнилися, коли в серванті до свята вже чекали мене пляшечка коньяку «Арарат», привезена другом з Єревану, коньяку «Лелека», передана іншим другом з Кишинева, і парою пляшок «Хванчкара», прислані приятелями з Тбілісі. Все це також строго і недоторканно зберігалося на свята. Але ці речі виділяли вже не тільки шлунковий сік, але і передчуття святкової ейфорії.



Паралельно, звичайно, з шлунково-марксівською версією свята розвивалася і інтимно-фрейдівська інтерпретація. Моє покоління рано почало розуміти магію, наприклад, новорічного свята саме в сакрально-інтимному розрізі. Простіше кажучи, всі розуміли, що красиві дівчата в новорічну ніч чомусь дають швидше і легше, ніж, скажімо, в день Паризької комуни.



Тобто марксівська і фрейдівська версії вигадливо перепліталися, підсилюючи і наснажуючи одна одну, поки не настали нові часи. Якісна закуска перестала бути дефіцитом, екзотична випивка перестала бути екзотом, ну а дівчата - самі розумієте...



І тоді я вирішив, що свято - це торжество духовності, що ми, нарешті, повернулися до Гегеля. І що новорічна ніч - це унікальна чорна неосяжна діра в новосферу, коли відкривається бачення майбутнього, пронизується неспотвореним поглядом минуле і осягається істинне сьогодення. І для цього потрібне прекрасне спілкування, безперервний обмін високими емоціями, гарними словами, чарівними побажаннями, дружніми і любовними обіймами.



Коротше, на якомусь етапі я прийшов до банального висновку професора Преображенського про те, що не тільки розруха, але і свято починається в голові.



Але мудре життя якось мене підправило. Одного разу я зустрічав Новий Рік в строгій і непохитній мусульманській країні. Було чудове спілкування (я святкував в християнській діаспорі), були дружні і всякі інші обійми, був чудовий стіл - шашлик-машлик, курдючний "барашка", хінкалі-мінкалі... Але не було міцної випивки! І свято чомусь не відбулося.



Був також кумедний випадок, коли під Новий Рік я потрапив на екстремальну вечірку на маленькому південному острові. Весь передноворічний пізній вечір ми били гарпунами крабів, потім їх парили, смажили, передчуваючи божественний стіл. Так от, випивки було навалом і крабів було навалом, але не було хліба, оселедчика, картопельки, олів'є, котлеток. Взагалі нічого, крім крабів! І свято теж чомусь не пішло.



Тому зараз, досліджуючи феномен свята і його кульмінації - Нового Року - я прийшов до висновку, що взагалі - рацію мали всі - і Фрейд, і Маркс, і Гегель, і навіть професор Преображенський. Тому я зараз створюю теорію «хмарного свята». Щоб бути в святкову мить щасливим, як гаджет, який занурюється в «хмару» імпульсів, повинен повністю зануритися у складну матеріально-духовну систему. А з чого ця система складається - ви вже прочитали вище. З святом!

 

 

Дмитро Видрін,

Спеціально для "XXL"

 


25.12.2012 Дмитро Видрін 1251 0
Коментарі (0)

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

617
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1545
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3120
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2130 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4235
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

6003

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

455

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

444

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

426

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

529
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10069
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

882
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

842
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

581
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2444
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

878
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1207
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34169 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

324
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

427
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

768 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

950