Свято Водохреща: як язичницькі вірування поєднались з християнськими обрядами

За новим церковним календарем віряни відзначають Водохреще 6 січня. Цього дня є безліч різних традицій, безпосередньо пов'язаних з водою.

Так, на Йордан заведено святити воду. А тоді вже її п'ють, нею обмиваються та кропляться, дехто занурюється в крижані освячені ополонки, що їх також називають "йордань". У народі вірять: на Водохреще всяка свята вода є цілющою, бо допомагає хворим, очищує душу та відганяє злих духів.

Про значення свята та основні традиції, які збереглися й донині, розповідає Фіртка.

Значення Водохреща

Таке церковне свято пов'язане з хрещенням Ісуса Христа Іваном Хрестителем на річці Йордані. Воно також збігається зі святом Богоявлення — Христос під час перебування в ріці об'являє себе як Спасителя; тоді ж з неба сходить Святий Дух у вигляді білого голуба.

Як йдеться у Євангеліє, сам Бог тоді промовив:

"Ти єси Син мій любий, у тобі — моє уподобання".

Тому, у православному тлумаченні цю подію описують ще і як явлення Святої Трійці — Бог-Син, що хрестився в річці, Бог-Отець говорив з неба, а Бог-Святий Дух зійшов у вигляді птаха. 

Основні народні обряди

Як не дивно, українське Водохреща увібрало в себе як християнські, так і язичницькій традиції. 

У переддень Йордан, на Хрещенський святвечір люди постять. Увесь день нічого не їдять, але потім, як зійде перша вечірня зірка, сідають за стіл святкувати так звану "Голодну кутю". На другий Святий Вечір заведено їсти пісні страви: кутю, вареники з капустою, рибу, узвар…

Цей день є останнім для колядування і святкових ворожінь. Особливого значення тоді також має сніг: він несе в собі цілющі властивості. Тому його підмішували в корм худобі, щоб та була здорова, лікували власні недуги та сипали в колодязь (аби вода не гнила і цілий рік її було достатньо). Дівчата також вмивались талим снігом на Водохреща, щоби бути вродливими та рум'яними. 

Існує повір'я, що в богоявленську ніч перед ранком розкривається небо. Щоб побачити те Хрещення Господа, ставили горнятко і дивилися чи опівночі колихнеться в ньому вода. Якщо так — то бігли дивитися ті "розгорнуті небеса". У випадку, якщо побачили ще й спалахи у небі, то можна просити чого тільки хочеш — усе здійсниться.

Проте, вірили й у велику небезпеку на Хрещенський святвечір — саме тоді чаклує нечисть. Щоб вберегтися, крейдою чи вугіллям малювати на дверях хатів хрести. 

Свята вода

Як вже знаємо, на Водохреще треба освячувати воду. Іноді обряд проходить безпосередньо на водоймах, пробитих ополонках. 

Віруючі українці зберігають йорданську воду цілий рік. І, як не дивно, вона не псується: чи то справді через святість, чи то через срібні хрести, які в неї занурюють. 

Купання на Водохреща

Напевно одна з найвідоміших традицій на це свято — купання в крижаній освяченій воді. Християнство певний час боролося з таким віруванням, адже купання більше оспівувало саме сакральне значення цілющої води, ніж релігійне значення.

Проте, як бачимо, зараз, ця традиція успішно поєдналась зі церковним святом і донині практикується.

Єдине, на що потрібно зважати, то це обережність та дотримання всіх медичних показань, пов'язаних з купанням. Навіть якщо вода на Водохреща вважається цілющою, потрібно берегти своє здоров'я та ставитися відповідально до занурення в крижану воду. Пам'ятайте про приказку: "Береженого Бог береже".


Зазначимо, що у Православній Церкві України вкотре наголосили, що традиція купання в ополонці на Водохреща не має нічого спільного зі «змиванням» гріхів, отриманням особливого Божого благословіння чи духовного очищення.

У ПЦУ називають традицію купатися на Водохреща в морози недоречною. Також незрозуміло, звідки взялася традиція занурюватися саме три рази.

«Отож, як грішні люди можуть «наслідувати» Ісуса Христа, купаючись взимку у водоймах? З якою метою і як саме «наслідують»? При цьому, не соромлячись оголювати напоказ власне тіло, «підігріватися» спиртними напоями, не стримуватися у лайці під час фізичних відчуттів через занурення у крижану воду.
І чомусь «обов’язково треба» зануритися тричі та перехреститися перед зануренням… Вода в річці Йордан в цю пору року сягає 12 - 16° тепла, вона не є крижаною, такою, що провокує стрес для організму. Купатися в ополонці не підготовленим для цього людям – це ризикувати своїм здоров’ям і життям, а значить – нехтувати даром Божим».
Відтак, вірянам нагадали, що занурення в ополонку не змиває гріхи, бо гріх – це не зовнішня проблема, а внутрішня хвороба душі.
«І щоб її вилікувати, потрібно спочатку її виявити, від щирого серця покаятись та змінитися з допомогою Божою і через Таїнства Церкви».

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Якщо є можливість: чи доречно відзначати свята, коли в країні війна

Очільник УГКЦ Святослав Шевчук розповів про реформу церковного календаря

Де і коли в Івано-Франківську освячуватимуть воду в день Богоявлення Господнього

Цінності християнського подружжя: отець Йосафат Бойко про те, чи існує церковне розлучення та як зберегти сім’ю у моменти кризи


05.01.2024 13929
Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

528
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1445
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3028
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2071 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4143
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5923

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

369

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

393

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

391

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

520
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

825
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

792
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1079
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

517
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2380
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

831
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1153
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34113 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

376
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

714 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

910
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

681