ТабОри-бОри…

У лісі бачу я намет
і це вже став мій ключовий момент.
Однострій вдома з вішака я зняв
і у наплечник свій поклав.

У лісі щогла вже стоїть,
на щоглі синьо-жовтий майорить.
І чую зранку гучний свист з гори –
це значить, що почались всі…

ТабОри-бОри-бОри-бОри-бОри-таборИ
Це таборИ…

Слова: Тарас Іщик
Музика: Adriano Celentano “Amore No”

Перш ніж щось розповісти про пластові табори, слід навести короткий словничок термінів, без яких буде практично неможливо зрозуміти про що йде мова. Дуже короткий словничок, обіцяю:

  • Пласт – Національна Скаутська Організація України, заснована у 1911 (хоча самі пластуни ведуть відлік від символічної дати першої пластової присяги – 12 квітня 1912 року);
  • Скавтинг – усесвітній самовиховний рух молоді, започаткований на початку ХХ століття британським генералом у відставці Бейденом Пауелом. Дослівно – «розвідники», «слідопити»;
  • Пластовий табір – формат реалізації самовиховної моделі та перевірки самозарадності пластуна. Своєрідний підсумок річного навчання, тімбілдинг і поглиблений курс навчання;
  • Провід табору – сукупність пластових волонтерів, що здійснюють загальну підготовку, формують програму і відповідають за її реалізацію;
  • Бунчужний – спеціально навчена людина, яка і видає оті звуки свисту, згадані у пісні. Свистки – то є система сповіщень на таборі;
  • Щогла – дерев’яний (найчастіше) флагшток, довга жердина для прапора/прапорів, неодмінний атрибут пластових таборів, біля якого відбуваються як мінімум два щоденні ритуали – відкриття і закриття дня;
  • Однострій – пластовий (скаутський) стандартизований одяг, започаткований ще на початку ХХ століття й уніфікований у 20-х роках, та складається з головного убору, хустки, сорочки, шортів, паска, гетрів та черевиків. На однострої пластуни носять відзначки таборів, спеціальні значки умілостей (відображають набуті компетенції) та відзнаки свого статусу, інші нагороди;
  • Першун_ка – перший чи перша у рейтингу учасників. Заохочуються ініціатива, активність, дисципліна і виконання поставлених доручень.

Щороку, окрім «ковідного» 2020-го, ПЛАСТ-НСОУ проводить десятки таборів по всій Україні й світі. Цей рік дозволив організації нарешті відновити традицію «нормального» пластування.

Що ж то таке, ті пластові табори, розберемо далі.

Кожен пластун/пластунка упродовж року проходить своєрідне навчання, згідно «дорожної карти» – чіткого переліку знань, умінь та навичок, що відповідають його вікові, які має здобути за відведений час. Звісно, можна пластову пробу (так називається цей документ) складати і значно довше, але цим юнак чи юначка самі обмежують собі доступ до пластових таборів, на які можна потрапити лише маючи певний рівень пластових компетентностей. Як бачите, так і працює система самомотивації і самовиховання учасників.

Пластовий табір – то далеко не відпочинок у класичному розумінні цього слова: ні учасники, ні організатори, не мають вільної хвилини аби повалятися пузом догори, програма є насиченою і спрямованою на максимальний результат, життя проходить у динаміці від «вставання» до «нічної тиші».

Пластові табори бувають умовно стаціонарні (знаходяться на одному місці, звідки відбуваються радіальні туристичні виходи, куди ж без них) та мандрівні.


Також виділяємо табори:

  • курінні (туди їдуть учасники одного структурного підрозділу – куреня), метою яких є «прокачати» навики і дати можливість здобути уміння, що потребують життя на природі;
  • міжкурінні, станичні чи окружні – учасниками стають відповідно пластуни кількох куренів, станиці (міста) чи округи (області);
  • крайові – табори загальнодержавного масштабу, вони найчастіше є спеціалізованими. Наприклад, «Легіон» - військового пластування, «Світанкові віхи» - історичної стилізації, «Метаморфози» - мистецький тощо;
  • міжкрайові – фактично міжнародні з’їзди пластунів, приурочені до визначних подій, як, до прикладу, 100-річчя Пласту у Львові в 2012 році.

Провід кожного із таборів ставить чіткі обмеження до відбору учасників. Ці критерії є відомими заздалегідь і часто потребують виконання дотаборового завдання, мають вікові обмеження. Тому випадковим людям на них потрапити практично неможливо.  Також крайові табори є спеціалізованими і туди їдуть зацікавлені саме цим напрямком пластування учасники.

Спільними для усіх таборів є пісні, багато пісень, власна творчість і посиденьки коло вогню таборової ватри (якщо так можна назвати проведення часу, де ти «сидиш» у прямому значенні цього слова лічені хвилини). Все це у сумі створює «чар пластування» – єдине словосполучення, якому неможливо дати визначення. Його треба відчути аби зрозуміти.

Кожен захід має свою легенду. От, як приклад, розглянемо що ж надумали курені ч. 56/59/70, які організовували з 2 до 12 липня табір «Місія (не)можлива». Думаєте вони почали наслідувати Д. Борна? Усе складніше і набагато цікавіше!


Для однієї місії на Марсі NASA ніяк не могла знайти добровольців, доки… «…надійшло повідомлення від українських пластунів, які на чолі з доктором Олександром Тисовським були готові взяти на себе цю почесну місію. Після довгих трьох місяців підготовки космічний корабель «СКОБ» відправився у відкритий космос. Учасники експедиції повідомили, що при вильоті з орбіти Землі їм надійшла інформація про те, що за ними йде слідом ворожий космічний корабель, який теж хоче заволодіти загадковою скринею. Пластова експедиція вирішила повести ворожий корабель за неправильними координатами, не давши їм  можливості дізнатись місцезнаходження скрині. Зрозумівши, що летіти на Марс небезпечно, бо таким чином вони покажуть шлях до скрині чужим кораблям, команда пластунів вирішила за допомогою чарівного хронографа відправитись по різних країнах в різних століттях і знайти частинки чіпу, за допомогою якого можна потрапити на Марс.

Знайдіть заховані частинки чіпу, подорожуючи за допомогою чарівного хронографа по різних країнах світу. У кожній країні нас вас чекатиме представник «NASA», який уже підготував для вас завдання. Тільки виконавши його, ви зможете отримати потрібну частинку чіпу. Тому не гайте часу і нумо вперед! Доведіть, що ця місія є можлива!» (цитата з таборової книги).


Таборова легенда щороку змінюється, що робить кожен з них неповторним і оригінальним, дає можливість проявити свій креатив організаторам і учасникам. Та й нецікаво щороку «літати на Марс», врешті...

Учасники експедиції на Марс (через село Блюдники, Галицького району, де був головний терен), вивчали традиційні для пластового табору першу медичну допомогу, сигналізацію, картографію, природознавство, астрономію, а також вчилися в'язати вузли, куховарити, виготовляти все необхідне з природних матеріалів, демонстрували вміння давати собі ради у природі й працювати у командах.

Як зазначає в.о. коменданта Роман Стасюк, варто «відзначити процес самовиховання та великої праці над собою усіх учасників! Кожен юнак та юначка щодня ставали кращими завдяки своїй силі духу, прагненню пізнавати нове та вишколювати себе.

Ми повністю поринули в легенду і стали справжніми експедиторами-астронавтами, які знають багато про різні країни світу, готові досліджувати космос та довели, що Місія нашого табору таки можлива!

… цей табір точно увійде в історію станиці Івано-Франківськ та стане ще одним теплим спогадом, який єднає у міцній пластовій дружбі три легендарні курені: 56-й ім. М. Рудницької, 59-й ім. С. Ленкавського та 70-й ім. О. Кобилянської!» (зі звіту коменданта, узято за згодою автора).

Практично в ті самі дні, 1-12 липня, у селі Кліщівна на Рогатинщині, відбувався міжкурінний табір «Скарби героїв», комендантом якого була Наталія Пилипів. Тут легенда табору полягала у пошукові артефактів різних націй, що проживають поруч із нами. У легенду добре вписувалися як звичні пластові заняття, так і, наприклад, майстер-клас із гончарства.

Кожна нація має також свої скарби нематеріальної спадщини. Все це в сукупності творило набір цікавинок. Учасники мали їх знайти та засвоїти. От, до прикладу, на свято Купала дівчата навчилися плести віночки, а хлопці – виготовляти Морену й Купайла, а всі вони на ватрі познайомилися зі звичаями та обрядами цього головного літнього свята.

Особливістю даного табору була широка географія – на Опілля приїхали гості з Бесарабії – пластуни станиці Балта (Одещина). Учасники відвідали також місця, пов’язані з історією наших визвольних змагань, адже Рогатинщина – славний повстанськими традиціями край.

Відвідали таборовики фестиваль партизанської пісні «Чорна вишиванка», що традиційно проходив на перехресті трьох областей (Тернопільської, Львівської, Івано-Франківської) – на хуторі Кулеби біля с. Нараїв.

Замість післямови

До речі, а що ж таке, отой «чар пластування»? Запитали і почули:

Роман Стасюк: "…Він захований у пекучому сонці, яке заважає під час виконання таборових робіт на користь усій таборовій спільноті, чи в пісні при ватрі, чи у моменті, коли розумієш, що зміг те, що ніколи б в житті не спробував вдома.

Чар пластування і є інструментом самовиховання, про яке ми так часто говоримо в Пласті. Саме чар заворожує і змінює тебе, заставляє «усю працю й невдачі, всі злидні й недолю приймати як завдання Великої Гри», як ми співаємо у Пластовому обіті після заприсяження нових учасників організації".

Наталія Пилипів: "Те, що діти кричать «АААААА» при кожній зустрічі. Зірки на небі при ватрі. Друзі…"

Іван Зварчук: "…У першу чергу – це вихід із зони комфорту, коли починаєш цінувати те, що зазвичай є буденним. Розумієш і насолоджуєшся простими речима. Ти їси печенько, яке у магазині ніколи б не купив і від нього отримуєш задоволення (обоє сміємося)".

Помітили? Всі асоціації на словосполучення – про табори і їх післясмак.

Хочете відчувати як це працює? Долучайтеся до Пласту!

Зробити це легко: https://www.plast.org.ua/join/

 

Фото надані проводом згаданих у тексті таборів та публікуються за їх згодою.


Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

528
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1445
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3029
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2071 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4145
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5923

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

376

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

393

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

391

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

520
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

828
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

792
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1079
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

517
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2381
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

831
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1154
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34113 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

376
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

714 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

910
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

681