Тарас Прохасько: Мені просто дуже пощастило

 

 

Новий блог відомо письменника Тараса Прохасько на Збручі.
 

Перед зимовими або весняними канікулами ми з братом отримували листа, адресованого саме нам. У листі була картка, переважно репродукція з якихось старих майстрів, з видрукованим на машинці текстом-програмою нашого перебування у Львові у випадку нашого приїзду на кілька днів. Санкування у Єзуїтському городі, скансен, органна музика у Марії-Магдалині, картинна ґалерея, музей меблів і начиння, врешті всі музеї, всі музеї-квартири…Ми приїжджали, і все це було. І було велике помешкання, висота якого особливо відчувалася у тісному туалеті. І шафи з дивовижними книгами, якими ми зачитувалися у десять–дванадцять років — усі томи Записок НТШ, тритомник УЗЕ, Бібліотека руського красного письменства, Листопадовий зрив, Науково-Літературний Вісник, історія галицької політичної думки... Було бюрко з вузькими довгими шуфлядами, яке належало Костеві Левицькому. Були рукописні часописи пресової квартири УСС. Очевидно, було кілька Трушів, багато Смольського, Музика, школа Новаківського. Якісь чоловічі перстені, годинники і печатки. Килими Кульчицької і кераміка з фабрики Левинського. Були вікна з мосяжними клямками, стародавні ґданські фотелі і креденс, наповнений сецесійною порцеляною. Рисунки, знимки, листи… Мінялися сезони і змінювалися квіти у прозорих шкляних тубусах. Грибова зупа, налисники з капустою, торти із сушених фруктів і непечені сирники. Внутрішній балкон, на який виходила більшість вікон, через які можна було на той балкон вилізати. Потім львівський світ розширювався — як і обіцяло запрошення. Єзуїтський город, цитадель, усі музеї, Брюховичі. І всюди — зустрічі із тими дивними людьми, які були рештками незнищеного Львова. Тими людьми, які дивом уціліли, коли топилися атлантиди. Людьми, які продовжували жити у Львові тільки тому, що завжди були меншістю. Бути меншістю і далі залишалося їхньою головною функцією, їхнім найбільшим призначенням. Мені просто дуже пощастило, що я їх ніколи не забуду.

 

Так само мені пощастило, що я кілька років щодня бував у старому університеті. І що певний час жив на Рогачці. І щодня ходив попід колію і попри Онуфрія. І попри Параскеву. І Миколая, і Марію Сніжну. І що навчився бачити все те, що робиться на стінах камениць між першим і другим поверхом. І що кожного дня заходив у якусь наступну незнану браму.

 

Мені страшенно пощастило, що впродовж кількох років я щодня мав дві години на то, аби ходити Льовом. І що тепер маю у цьому місті так багато місць, невідривних від порозставлених у всіх місцях подій і споминів. І після всього цього я був щасливим, що не був вражений десятками чудесних міст світу. Бо всі вони — так чи інакше — вже виявлялися знаними, близькими і зрозумілими після сотень годин проходів Львовом.

 

А ще мені пощастило, що я втратив усі можливості жити у Львові нащодень. Що я — як ті мої перші містові орієнтири — можу бути тут меншістю. Тим, який приїжджає до рідного вряди-годи. Тоді, коли виникає потреба пережити трохи щастя. Повторити паролі, закладені у різні шпарки кількома поколіннями власної пам'яті. Пройтися пляжем, який не тулиться до жодної води. Почитати улюблені будинки. Зустріти тих, кого винесло на цей берег. Втомитися від радості. Побути у місті міст.

 

Найбільше мені пощастило у тому, що я можу зрозуміти, наскільки мені пощастило. Навіть якби все було якось інакше.

 

Збруч


03.04.2016 546 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

342
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13893 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1588
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

879
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6157
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1731

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

646

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1473

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1282

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1172
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

528
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

666
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1586
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

609
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

894
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5930
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13700
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

259
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

557
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

492
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

802 2