Татарів: війна за землю

 

/data/blog/103604/8ba99ce5109cfc2feeaaf1ac8addb77e.jpg

 

Татарів – відоме курортне село у Карпатах, розташоване поблизу популярного гірськолижного курорту «Буковель». Відтак, вартість землі тут дуже висока. Та є способи обійти всі необхідні процедури і продати чи купити землю за значно нижчою, ніж диктує ринок або встановлює Держкомзем, ціною.

Тут, у Татарові, землі колишнього дитячого санаторію орендують кілька підприємців з Івано-Франківська. На сільську раду села подав у суд один із орендарів, спираючись на відмову у затвердженні проекту землеустрою на зазначену ділянку. Як з’ясувалося, рішення, на підставі якого розпочалася судова справа, незаконне. Наразі правоохоронні органи встановлюють обставини справи, а жителі села роблять все можливе, щоб земля громади не перейшла у приватні руки.

З державного – у приватне

Земля, що належала дитячому обласному санаторію «Прут», що згодом отримав назву «Берегиня», обгороджена високим муром. Тут розміщені два кам’яні корпуси, де були адміністративні та інші приміщення відпочинкового комплексу.

12919007_10206140609657821_1701219934_n

12920865_10206140609937828_607718443_n

12968669_10206140608657796_1952598093_n

12935444_10206140609217810_1965982325_n

«Підприємець Костянтин Бородайко має намір викупити цю ділянку. Як я розумію, з попереднім сільським головою вони пропрацьовували це питання і розглядали варіанти передачі її у приватну власність. Земля є рекреаційною, по цьому статусу орендар сплачує орендну плату. Сума чимала. Раніше озвучували намір змінити цільове призначення землі на сільськогосподарське, щоб сплачувати меншу суму. Це невигідно селу, тож люди виступили проти», – зауважує сільський голова Татарова Олег Дзем’юк.

Договір оренди укладено до серпня 2017 року. Але минулого року підприємець вирішив змінити ситуацію і викупити землю раніше. Питання підняли на сесії сільської ради, але депутати відклали його розгляд.

«Відтак Бородайко подав позов до суду, де відповідачем є сільська рада. При цьому посилається на  рішення сесії про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою. Ми підняли протоколи сесії, виявили, що існує два різних рішення щодо цієї землі. В одному депутати переносять розгляд цього питання, а в іншому надають дозвіл на виготовлення документації. Документ, на основі якого базується позов, фіктивний», – наголосив голова.

«При цьому до суду подали рішення 32-ї сесії Татарівської сільської ради шостого демократичного скликання від 26 травня 2015 року під номером 110/27/2015. Це рішення недійсне, сфальсифікване. Це можна прослідкувати навіть за номером, адже якщо відбувається сесія, як у конкретному випадку 32-га, то це вказано у номері», – розповіла юрист сільської ради Ірина Гринюк.

12814584_968646833171143_4605777567990922661_n (1)

Підроблене рішення

12805904_968646836504476_4570924744905918224_n

Оригінальний документ

Земельна ділянка, про яку йде мова, перебуває у довгостроковій оренді. Підприємець хотів, щоб землю йому передали шляхом приватизації.

«На основі рішення, яке  виявилося сфальсифікованим, підприємець виготовив всю проектну документацію. Це необхідно було затвердили рішенням сесії. Процедура така, що після затвердження виготовляється державний акт на право власності», – зауважує юрист.

З приводу виявленого факту фальсифікації 9 березня цього року юрист подала заяву в правоохоронні органи. Наприкінці березня повідомлення про відкриття кримінального провадження Ірина Гринюк ще не отримала.

Не знаю нічого

Обидва рішення підписані Іваном Микитюком, який на той час був сільським головою Татарова. Сказати щось по цій справі він наразі не може.

«Нехай думають – хто робив, то хай і говорить», – каже екс-голова.

Сільський землеупорядник Святослав Данищук також нічого про цю справу не знає. Каже, рішення не підробляв і не знає, хто міг це зробити. Перевіряти підписи, печатки на документах не його компетенція.

«На то є сільський голова. Я ні права підпису не маю, ні печатки. Для перевірки є контролюючі органи, тож нехай встановлюють достовірність документів», – зауважив Данищук.

Голова земельної комісії попереднього скликання сільської ради Василь Борисевич точно не пригадує, як відбувалося голосування.

«Стосовно тих земель, де колишній дитячий санаторій, остаточне рішення прийме нинішня влада – ми то питання відклали і так нічого й не вирішили. Наразі я не голова земельної комісії і навіть не депутат. Стосовно фальсифікації сказати нічого не можу», – каже екс-депутат.

Відповідальність за описку?

Костянтин Бородайко зауважує, був здивований тим, що новий сільський голова оприлюднив таке рішення. Наразі триває судовий спір між підприємцем та сільською радою, цим займаються адвокати.

«14 березня ми звернулися до суду з клопотанням щодо невідповідності документів, щоб слідчі органи виявили всі обставини справи. У компетенції правоохоронних органів з’ясувати, яке з тих рішень є законним, а яке ні. Ми самі зацікавлені у розкритті обставин цієї справи, адже жодним чином не чекали, що таке може бути. Витратили багато грошей на проекти, висновки, а тут виявляється, що рішення невідповідне. Тому ми самі зацікавлені у тому, щоб винні особи понесли покарання», – наголошує підприємець.

Як зауважує Костянтин Бородайко, наразі напрацювань чи зрушень у справі немає. За його словами, представники сільської ради до суду не з’являються.

«Зрештою, це може бути звичайна описка. Кожна людина, в тому числі і секретар сільської ради, має право на помилку. Я допускаю і такий варіант, тому говорити про кримінальну відповідальність ще зарано. Правоохоронці з’ясовують обставини, якщо будуть підстави, нехай діють, як передбачає закон», – наголошує Бородайко.

Земельні справи

«Санаторій якимось чином перейшов у приватні руки. Невже нам нині не потрібні оздоровчі заклади, які ще й до того розміщені в центрі села? І якимось чином землі оздоровчого призначення перейшли в категорію індивідуального користування під приватну забудову?», – запитує голова фонду розвитку територіальної громади села Татарова Наталія Кульчицька.

У 2015-му, після нового року, за землю розпочалася серйозна війна. Землі колишнього санаторію площею 1,4 га орендує не один, а кілька підприємців, продовжує активістка. Розуміючи, що скоро вибори, орендарі почали активно подавати заяви на приватизацію ділянок.

«Я витребовувала рішення сесій, маю аудіозаписи засідань. Була присутня на засіданнях сесій, а тоді це було майже неможливо, адже всі вони проводилися за закритими дверима. На тій землі були ще очисні споруди санаторію, їх розвалили. А землю у розмірі 0,49 га  дали в оренду підставним людям – тим самим підприємцям, лише на прізвище місцевого жителя», – розповідає Кульчицька.

Рішення про надання дозволу на виготовлення проектної документації було видане наприкінці травня минулого року. Пізніше, у липні, а потім і у серпні, це питання на сесіях піднімається знову і знову.

«Щоразу депутати його відкладали. Але якщо припустити, що дозвіл даний у травні, то для чого це стільки разів виносити на засідання сесій?», – наголошує активістка.

За п’ять днів до виборів, у жовтні минулого року, відбувся продаж ще однієї частини земель санаторію. Їх продали підприємцеві Яковині по 400 доларів за сто метрів. Все це відбулося з порушенням регламенту сесії, продовжує пані Наталя.

«Ми звернулися в прокуратуру, там відмовилися прийняти у нас заяву про виявлені порушення. Я зверталася в генеральну прокуратуру, міську, інші правоохоронні органи щодо незаконного продажу цієї землі. Всюди мені давали відписки, що порушень немає. Колективне звернення надсилали і сільському голові Іванові Микитюку з проханням, щоб він не підписував рішення, адже сесія неправомірна і пройшла з порушенням регламенту. Він не дослухався до громади. Крім того, не дав нам копію рішення до моменту втрати своїх повноважень на посту голови села. Загалом незаконних рішень було багато. Далі землю перепродають і кінців немає – земля, яка належала громаді, швидко переходила в приватні руки», – зазначає жінка.

2 квітня Наталія Кульчицька зі свого боку також надіслала заяву в правоохоронні органи щодо виявлення факту фальсифікації рішення сесії. Сподівається, що винних осіб все ж буде притягнуто до відповідальності.

Штраф, арешт чи позбавлення волі?

За зверненням Татарівської сільської ради 9 березня 2016 року відкрите кримінальне провадження під номером №12016090110000063 за статтею 358 ч. 1 Кримінального кодексу України. Це підроблення посвідчення або іншого документа і карається штрафом до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців або обмеженням волі на строк до трьох років.

Як зауважує прокурор Надвірнянської міської прокуратури Василь Марчук, наразі проводиться досудове розслідування, підозрюваних осіб немає, адже не всі свідки допитані і ще не зроблено весь перелік необхідних слідчих дій.

 

Ірина Федоляк, для “Ні корупції!”


06.04.2016 1413 0
Коментарі (0)

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

617
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1545
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3120
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2130 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4235
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

6003

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

455

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

444

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

426

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

529
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10069
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

882
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

842
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

581
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2444
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

878
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1207
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34169 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

324
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

427
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

768 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

950