ТОП пам’яток Прикарпаття (фото)

 

У Яремче та околицях можна побачити будинок «догори дном» і пройтися Стежкою Довбуша, в Коломиї побачити тисячі писанок, а в Рогатині дізнатися все про знамениту Роксолану.

Надвірна. Пнівський замок
Надвірна. Пнівський замок
Пнівський замок стоїть біля містечка Надвірна. Його побудував ще у XVI столітті угорський рід Куропатів. Його представники отримали місцеві землі в дар від польської корони.

Це добре спланована фортифікаційна споруда, тривалий час – найбільша у Прикарпатті. Його обнесли п’ятьма стінами і п’ятьма вежами, в’їжджали по мосту через рів.

Замок славився великою кількістю підземних ходів. Скільки їх було всього, і в яких напрямках вони вели – сказати тепер важко. Найкраще входи в підземелля збереглися у квадратній вежі.
Дістатися Надвірної можна рейсовим автобусом Івано-Франківськ – Буковель. Вони ходять раз на годину.

Яремче. Водоспади Пробій і Гук Женецький
 Яремче. Водоспади Пробій і Гук Женецький
Пробій – візитівка Яремче. Знаходиться в самому центрі міста на річці Прут. Висота невелика – до п’яти метрів, але він дуже потужний. Настільки, що глибина пробитого їм котловану сягає 30 метрів. Місцеві сміливці стрибають у водоспад з побудованого поруч підвісного моста. Справа небезпечна, тому не радимо вам цього робити.

Гук Женецький знаходиться в дев’яти кілометрах від Яремче, біля Женецького лісництва. Він не такий потужний, як Пробій, але значно вищий – 15 метрів. Дістатися до нього можна і велосипедом, і авто. Спочатку – до села Микуличин, потім повернути біля мосту, слідуючи дороговказу. Далі вздовж гір – до самого водоспаду.

Поляниця. Дім «догори дном»
 Яремче. Водоспади Пробій і Гук Женецький
Ще одне незвичайне місце. Розташоване просто на трасі, що проходить через Поляницю з Яремче в Буковель. У ньому справді все навпаки. Фундамент вгорі, дах – внизу, а вхід – через горище. Щоправда, всередині будинок такий самий, як і будь-який інший. Ідея перевернути ще й меблі у господарів була, але від неї вирішили відмовитися з міркувань комфорту.

Бубнище. Стежка Довбуша
Бубнище. Стежка Довбуша
Художньо-меморіальний комплекс «Стежка Довбуша» – для тих, хто не боїться пройтися по горах кілька кілометрів. Розташований в кількох кілометрах від Яремче біля села Бубнище. Створене на згадку про ватажка карпатських «робін гудів» Олексу Довбуша. Він у 1738-1745 роках, як і його легендарний англійський колега, перерозподіляв багатства на користь бідних.

Головна місцева визначна пам’ятка – Скелі Довбуша, нагромадження величезних кам’яних брил, застиглих тут ще у льодовиковий період.
Дістатися можна авто, таксі або велосипедом – з Яремче до села Бубнище.

Коломия. Музей «Писанка»
Коломия. Музей «Писанка»
У єдиному в світі музеї писанки зібрана унікальна колекція традиційного українського мініатюрного живопису на великодній яйцях. Сама його будівля – величезна писанка висотою 13 метрів. Колекція налічує 10 тисяч примірників, що представляють традиції розпису усіх регіонів України. Крім того, є роботи російських, польських, чеських, румунських, словацьких, західноєвропейських майстрів. Тут можна взяти участь у майстер-класі з розпису, а в сувенірній крамничці вибрати писанку для себе або в подарунок.

Криворівня
Криворівня
Невеличке село в семи кілометрах від райцентру Верховина на берегах Чорного Черемоша. Бореться за звання неофіційної столиці Гуцульщини. У ньому 14 (!) музеїв. Найпопулярніші – Гуцульська ґражда (житловий будинок-фортеця сім’ї Харуків), музей Івана Франка, будинок-музей Михайла Грушевського. І письменник, і політичний діяч свого часу любили відпочивати і працювати тут. Відомою Криворівня стала і завдяки мольфарам. Кажуть, до місцевих знахарів їдуть навіть з-за кордону.
Дістатися Криворівні можна машиною або з Верховини – автобусом.

Рогатин
Рогатин
Тут – батьківщина знаменитої Роксолани. За легендою, юну дівчину Анастасію Лісовську захопили татари під час нападу на місто у 1520 році, потім продали в гарем турецького султана Сулеймана Пишного. Вона отримала ім’я Роксолана і, ставши його дружиною, мала великий вплив на політику держави.
Головні пам’ятки Рогатина – пам’ятник Роксолані, церква Різдва Богородиці, дерев’яна церква Святого Духа, Миколаївський костьол і Музей дерев’яної архітектури.

 

Новий канал


26.06.2015 5826 0
Коментарі (0)

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

602
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1534
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3113
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2125 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4226
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5980

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

443

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

439

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

423

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

529
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10062
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

876
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

837
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

576
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2437
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

872
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1200
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34165 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

311
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

421
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

761 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

944