У чому різниця між духом людини і її душею?

 

Відомо, що людина троїчна: дух, душа та тіло. У чому різниця між духом людини і її душею? Відповідає ієромонах Марк (Левків).

 

Насамперед потрібно зазначити, що існують дві основні традиції розуміння складу людини: двоїчна (дихотомія) та троїчна (трихотомія). В однієї і в другої – достатньо авторитетні як захисники, так і опоненти. Тому, оскільки це питання до цього часу не вирішене, однозначно говорити, що людина троїчна чи двоїчна за своїм складом буде неправильно. Власне, через неузгодженість свято­отцівського богослів’я щодо складу людини і визначення понять «дух» і «душа» складно відповісти й на питання про різницю між ними.

 

Відповідно до двоїчної схеми, людина складається з душі й тіла, що відповідає біблійному вченню, де людина – істота з двома природами (тілесною та духовною), а душа й дух – синоніми. Цієї думки дотримується святий Василій Великий. Святитель Феодорит Кирський стверджує: «Не на троє ділить людину Божественне Писання, але мовить, що твориво це складається із душі та тіла». А святитель Йоан Золотоустий пише, що «в людині немає жодної різниці між духом та душею, бо ці два терміни означають одне й те ж, як „тіло" та „плоть"». Отже, згідно з цим поглядом, душа, або ж дух, – безсмертна нематеріальна основа в людині, що становить суть її життя.

 

Троїчна схема складу людини базується на словах апостола Павла з 1-го послання до солунян: «А сам Бог миру хай уповні освятить вас, і хай непорочно збережуться цілими ваш дух, і душа, і тіло до приходу нашого Господа Ісуса Христа». Вона досить поширена серед православних богословів, отців та вчителів Церкви. Душа, відповідно до цієї теорії, має те ж визначення, що й у дихотомічній. А дух – це дія, енергія, дар, якість душі. Душа невід’ємна від людини, її особистості.

 

Священномученик Мефодій Патарський пише, що окремо душа не є людиною й окремо тіло не є людиною. Людина є тоді, коли душа й тіло з’єднані в один образ. Звідси бути живим – значить мати душу, бути душею. І навпаки, віддати, втратити душу – означає померти. Смерть – порушення цієї єдності тіла й душі. Це трагедія людини, тому що в єдності душі з тілом полягає повноцінне людське життя.

 

Тому душа, маючи в собі життя, оживотворяє тіло. Через те в Біблії термін «душа» вживається там, де йдеться про життя, цілу людину, її особистість. Душа пронизує все буття людського єства й побачити її в тілі окремо від нього – неможливо. Як кров проникає у кожну клітину людського організму, так і душа наповнює собою тіло. Дух же не належить людині, вона ним не володіє. Щоб здобувати його, людині потрібно докладати неабияких зусиль. Адже духа можна набути, втратити, відновити. Він є джерелом і виконавцем у людині різних духовних явищ: молитви, радості, любові, миру тощо. Користуючись метафорою преподобного Симеона Нового Богослова, можна сказати, що дух людини, це ніби «душа душі людини». Душа, на відміну від духа, є духовним тілом, сутністю. Як говорить святитель Афанасій: «Душа – сутність мисленна (розумна), безтілесна, безсмертна...»

 

Підтримує це й святитель Феодорит Кирський: «Ми говоримо, що душа проста, розумна та безсмертна». У всьому Всесвіті немає такої сутності, як душа, звідси і її цінність: «Не лякайтеся тих, хто тіло вбиває, а душі вбити не може; але бійтеся більше того, хто може й душу, і тіло вам занапастити в геєнні», – говорить Спаситель у Євангелії від Матфея. Душа в людині весь час та ж сама. Допоки людина жива, душа не відділяється від тіла. Дух же приходить і відходить, він може бути забраним, може хоча б на деякий час покинути людину, що не означає фізичної смерті. Дух оживотворяє людську душу, і його відхід спричиняє смерть душі, але не смерть людини.

 

«Коли почуєш про смерть душі, то не подумай, що душа справді вмирає, адже вона безсмертна, а смерть душі – це гріх і вічна кара», – пише Йоан Золотоустий. Бездуховність людини є тяжкою хворобою, але це досить часто зустрічається. Можемо зробити висновок, що дух людини не належить їй за природою.

 

Якщо ж душа є невід’ємною частиною людини, то дух спрямовує людину до надприродної мети – співпричастя з Богом. Перебуваючи в дусі, людина віднаходить своє дійсне призначення, реалізує себе, здобуває повноту.


13.01.2012 21127 4
Коментарі (4)

doctor_VVV 2012.01.14, 00:02
Щодо безсмертя душі - то це всього лише філософські казки, бо в Святому Письмі написано: "Душа, що грішить, вона помре." (Єз. 18:4) А цитата з послання Павла до Солунян аж ніяк не стосується розподілу людини на три складові частини. Павло писав про те, що все єство людини буде під впливом Божим. Як і Христос кажучи "Люби Господа Бога свого всім серцем своїм, і всією душею своєю, і всією своєю думкою." (Матв. 22:37) не мав на увазі, що людина складається з серця, думки і душі, а закликав любити Бога усім єством!
жителька міста 2012.01.14, 12:55
Цікава стаття. І таких би побільше, можливо б і суспільство змінювалося і не було б таких кар на землі. Ще в 95-чи 96 р. точно не пам'ятаю археолог виступав у по телебаченню у прямому єфірі з майдану і сказав, що було знайдено вже давно надписи про те, що світом заволодіє зло і воно поширюватиметься із США. І тепер це справді так і є. Я думала тоді, що це якийсь комуняка гне байки, але бачу, що насилля, знущання над простим людом, збагачення через межі, жорстокість, яку розвиває у молодого покоління навіть телебачення (а особливо мультики)доказує про це. Це все вчить виживати в цьому світі і нікого не жаліти. А церква теж не дає прикладу доброти і любові. Там теж тільки нажива. Маленький приклад. Зайти в любу церкву і побачиш, яка ціна звичайної свічки. Чим дешевші, то ховають і перше продають дорожчі, а потім дешевші, якщо хіба попросять.
NYK 2012.01.16, 20:30
З СЕЇ ТЕМИ НАЙКРАЩЕ СКАЗАВ Архиепископ ТАШКЕНТУ У ЧАСИ НКВД-РЕПРЕСІЙ Лука Войно-Ясенецкий ПРОРОК. ЦІЛИТЕЛЬ. ПРОФЕСОР МЕДИЦИНИ. Є ПРО НЕГО БРОШУРА, ВИПУЩЕНА 2010 о.МИХ.МЕЛЬНИКОМ, ВІДОМИМ У ІФ Ч-З "ГАЛИЧИНУ"! ДОХТОРОВИ: ЇГО (ЛУКУ) ЧИТАЄШ ЯК ЄВАНГЕЛІЄ - ЗРАЗУ ЧУТИ ШО ВІН МАЄ ДАР св.ДУХА. А НЕ МАЄШ ДАРУ ДУХА ЩОБИ ХОТЬ ВІДРІЗНИТИ БЛУД ВІД ІСТИНИ - НЕ ПИШИ І НЕ БУДЕШ ГРІШНИЙ.
Дмитро 2023.01.05, 15:21

 

Коли приходить кінець людського життя, то що помирає разом з тілом? За троїчною системою має померти і плоть, або дух, бо до духовного царства відправляється тільки душа.

Хто постає у відповідальності перед богом за гріхи людини?- душа, вона несе весь тягар життєвих випробувань людини.  А якщо так, про яку плоть людську може бути мова.

Хто керує вчинками людини? Якщо плоть то чому судять за те душу. Коли ви розмовляєте з людиною то ви розмовляєте з плоттю чи душею. Якщо ми будемо протиставляти плоть і душу говорячи, що все добре пов’язано з душею, а все погане приписувати плоті то в чому має проявлятися любов до себе чи до плоті, чи до душі? В поняття плоті входить і наше я. Який сенс плоті ставати кращою рівняючись на душу, якщо вона помирає разом з тілом.

На мою думку,  двоїчна система ставить все на своє місце. Народжується людина і господарем її тіла і мисків стає душа, що й по заслузі несе відповідальність за все здійснене людиною.

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

540
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1466
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3041
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2079 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4157
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5929

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

384

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

403

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

396

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

523
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

836
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

799
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1085
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

527
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2395
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

840
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1162
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34120 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

387
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

723 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

916
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

687