У Франківському драмтеатрі покажуть вистави фіналістів Всеукраїнського Фестивалю-Премії «GRA» (ФОТО)

В Івано-Франківському національному академічному драматичному театрі імені Івана Франка 26 листопада відбулася пресконференція щодо VI Всеукраїнського Фестивалю-Премії «GRA».

Пресконференцію відвідала журналістка Фіртки.

Протягом трьох днів (26-28 листопада) показуватимуть три вистави в Івано-Франківську: «1900-Й. ЛЕГЕНДА ПРО ПІАНІСТА» (реж. Олександр Самусенко) Одеського академічного українського музично-драматичного театру ім. Василя Василька, «КОСАЧКА» (реж. Юлія Лопата) проєкту PROcontemporary та «ДЗЯДИ» (реж. Майя Клечевська) Івано-Франківського національного академічного драматичного театру імені Івана Франка.

"Фестиваль ми проводимо вшосте. Хоча існує він уже сьомий рік. Тому що у 2022 році через повномасштабне вторгнення ми пропустили один рік. Саме тому минулого року члени журі  та експерти дивилися прем'єри двох років. 

Цього року спочатку експерти передивилися 85 заявок, які надійшли на відео. Відібрали довгий список. Він складався з 35 вистав. Експерти їздили Україною, дивилися ці вистави наживо і в середині літа сформували короткий список.

Далі ми запрошуємо членів міжнародного журі й вони переглядають саме ці вистави з короткого списку і визначають переможців, як у семи загальних та шести індивідуальних номінаціях.

Цього року у нас ще є спеціальний приз, яким ми плануємо відзначити українського драматурга або драматургиню", — каже виконавча директорка Фестивалю-Премії «GRA», начальниця відділу зовнішніх комунікацій та керівниця проєктів Національної спілки театральних діячів України Ольга Байбак.

Ольга Байбак зауважує, що через повномасштабне вторгнення довелося трохи змінити формат.

"Оскільки після заснування фестивалю премії у 2018 році фінальна частина проходила в одному місті, ми запрошували всі театри до цього місця та членів журі. То після повномасштабного вторгнення ми змінили формат. Наразі ми пропонуємо нашим членам журі подорожувати Україною.

Ми так робили минулого року і цього. Більшість театрів показує свої вистави на рідних майданчиках. Але там, де є найбільша небезпека або, наприклад, як "Косачка" — це незалежний проєкт, який не має своєї "рідної" сцени, то ми запрошуємо їх в міста, де також проводяться вистави.

Тому харківські вистави показали у Львові, Одесу традиційно запросили в Івано-Франківськ. Тому власне "Косачку" вперше покажуть в Івано-Франківську в рамках цього фестивалю. 

Головна задача фестивалю — це об'єднати театри країни, знайомити один з одним. Визначати тенденції, які існують в нашому театральному просторі. 

Ще одна мета — це, щоб наші члени міжнародного журі ставали амбасадорами українського театру", — наголошує Байбак.

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн:

  • Ева Баль (Польща) – асоційована професорка факультету польської мови Ягеллонського університету, очільниця Дослідницького центру локальних культур; 
  • Йорґен Кнудсен (Норвегія) – дипломований мистецтво- та театрознавець, художній керівник театру Black Box в Осло, мультижанровий композитор;
  • Жанін Ортіс (Німеччина) – провідна драматургиня Дюссельдорфського театру Schauspielhaus, очолює Студію молодого актора в Лейпцизькій вищій школі музики й театру імені Фелікса Мендельсона;
  • Мееліс Ойдсалу (Естонія) – естонський театральний критик та журналіст, головний редактор вебпорталу оборонних новин balticsentinel.eu, співавтор та ведучий подкасту про театральне мистецтво Teatrivaht на культурному порталі ERR;
  • Гінріікка Ліндквіст (Фінляндія) – виконавча директорка Nordic Drama Corner, працювала гастрольною менеджеркою, продюсеркою та проєктною координаторкою у сфері перформативних мистецтв.

"Дзяди" — це один з найвідоміших творів польської літератури, який написаний понад 200 років тому. В той час, коли частина Польщі знаходилася під російською окупацією.

Саме Адам Міцкевич був змушений іммігрувати з Польщі. Але так сталося, що тільки через 200 років, у 2022 році, цей твір переклали на українську мову.

Власне наша постановка — це перша постановка "Дзяди" Міцкевича в історії українського професійного театру.

Адам Міцкевич писав про 19 століття, про поляків, але режисерка і вся постановча група, яка приїхала до нас з Польщі в розпал повномасштабного вторгнення, зробили цю виставу абсолютно про Україну, українців і про війну з московською ордою, яка прийшла на нашу землю.

Це, мабуть, той приклад, як мистецтво загалом, література, драматургія, культура можуть бути амбасадорами", — підкреслив генеральний директор, художній керівник франківського драмтеатру Ростислав Держипільський.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!

Читайте також:


26.11.2024 3938
Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

521
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1429
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3019
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2066 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4136
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5911

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

366

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

390

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

388

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

520
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

819
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

789
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1073
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

507
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2370
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

829
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1149
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34109 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

368
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

711 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

906
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

677