"У селах ситуація гірша": як на Івано-Франківщині працює програма "Доступні ліки"

На території Івано-Франківської області впродовж 2023 року за програмою "Доступні ліки" виписали 529 тисяч електронних рецептів. Аптекам за них погасили майже 117 мільйонів гривень з державного бюджету.

Як повідомила голова Національної служби здоров'я України Наталія Гусак, торік на Прикарпатті 164 тисячі людей скористалися цією програмою, пише Фіртка.

"У 2024 році ця програма складатиме п'ять мільярдів бюджетних грошей проти чотирьох мільярдів у 2023 році. Втім, бачимо багато викликів її реалізації. Наприклад, основними викликами є доступність програми у сільській місцевості.

Лише 16% людей у селах погашають електронні рецепти. Український показник "погашення" складає приблизно 21%.

Задля розширення програми "Доступні ліки" у гірських районах Івано-Франківщини планують впровадити мобільні аптечні пункти", — зазначає голова Національної служби здоров'я України.

фотоІвано-Франківська обласна державна адміністрація

Сьогодні на Івано-Франківщині учасницями програми є 654 аптеки. Середня відстань від місця надання первинної медичної допомоги до найближчої аптеки учасниці програми є нижчою за середні показники по Україні.


Довідково: "Доступні ліки" – це програма компенсації лікарських засобів або медичних виробів. Пацієнт отримує ліки безоплатно або з невеликою доплатою, а їхню вартість повністю чи частково покриває держава.

Програма має понад десять напрямків і більш як пів тисячі найменувань лікарських засобів.

З Переліком лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення можна ознайомитись тут. З Переліком медичних виробів тут.

На сьогодні програма реімбурсації забезпечує доступ до лікування пацієнтів із хронічними захворюваннями за такими напрямками:

  • серцево-судинні захворювання, в тому числі профілактика інфарктів та інсультів,
  • діабет II типу,
  • цукровий та нецукровий діабет,
  • хронічне обструктивне захворювання легень (в тому числі бронхіальна астма),
  • розлади психіки та поведінки,
  • епілепсія,
  • хвороба Паркінсона,
  • імуносупресивні препарати,
  • тест-смужки для визначення рівня глюкози в крові,
  • знеболювальні для паліативних хворих.

«Для прикарпатців та тих, хто отримує ці послуги у прикарпатських закладах охорони здоров’я, НСЗУ торік закупила медичних послуг на 5,5 мільярдів гривень. Йдеться про кошти державного бюджету, тому надзвичайно важливо, аби люди отримували якісні, доступні та безоплатні медичні послуги.

Попри війну, в державі не скоротилися обсяги безоплатних медичних послуг. Наразі запроваджені новітні для українців медпослуги. Зокрема, досконаліше впроваджуються реабілітаційні послуги на первинному рівні, а також збережений увесь обсяг послуг спеціалізованої медичної допомоги», — додала Наталія Гусак.

Щоб почати отримувати ліки безоплатно або з частковою доплатою потрібно:

  • Звернутися до лікаря первинної медичної допомоги.
  • Лікар випише електронний або паперовий рецепт на підставі обстежень та діагнозу. В рецепті лікар вкаже міжнародну непатентовану назву препарату (МНН).
  • З рецептом можна звернутися в будь-яку аптеку, незалежно від місця реєстрації. Головна умова – наявність договору з НСЗУ. Впізнати таку аптеку можна за наліпкою "Доступні ліки".
  • Пам’ятайте: термін дії рецепта становить 30 днів з дати виписування.
  • Покажіть рецепт працівнику аптеки. Аптекар запропонує наявні препарати, які містять потрібну діючу речовину. А також повідомить, який препарат повністю безоплатний, а за який потрібно доплатити. Вартість ліків аптеці відшкодує НСЗУ. 

У селах ситуація гірша


Є різниця між рівнем погашення рецептів у міський та сільській місцевостях. Багатьом жителям сіл доводиться їздити у аптеки до більших міст за ліками, а частина мешканців не отримує ліки взагалі.

Це зумовлене тим, що у селах невелика кількість аптечних пунктів, які є учасниками цієї програми. Таким чином у селі люди отримують е-рецепти, але коли бачать, куди їй поїхати за безплатними ліками з цим рецептом, обирають або нікуди не їхати, або в селі купити їх за власні кошти.

"У містах на Прикарпатті погасили більше рецептів ніж виписали — 115%. У селищах міського типу рівень погашення склав 96%.

Водночас у селах області погашено всього 16% рецептів. Тобто, зі 145 тисяч виписаних електронних рецептів, прикарпатці, які проживають у селах, отримали ліки на місцях всього за 23 тисячами рецептів", — уточнює Наталія Гусак.

Тому, обговорювали, як стимулювати аптеки доєднатися до цієї програми, як розв’язувати проблеми транспортного сполучення з населеними пунктами, де є аптеки з "Доступними ліками" та як покращувати інформування пацієнтів про можливості цієї програми.

Так, Укрпошта готова долучитись до роботи за програмою «Доступні ліки», що дозволить розв'язувати проблему доступності лікарських засобів у селах. Наразі триває підготовка, працюють над тим, аби бути включеними до електронної системи охорони здоров’я та здійснювати відповідний відпуск ліків. Найбільш ймовірно, що Укрпошта включиться в роботу за програмою "Доступні ліки" у другій половині 2024 року.

Разом з тим, зменшили вимоги до ліцензування аптечних пунктів у селах для того, щоб більше аптек мали змогу там працювати

До слова, знайти найближчу аптеку, яка відпускає ліки за програмою реімбурсації можна через дашборд на сайті НСЗУ. Необхідно обрати область, населений пункт та напрям програми. Крім того, можна зателефонувати до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77.

Завдяки цій програмі вже рік отримує необхідні ліки мешканка Івано-Франківська Анастасія. Дівчина поділилась, що має хронічне захворювання.

"Я в аптеці показую виписаний рецепт від сімейного лікаря — й тоді мені видають ліки. Це дуже хороша програма. Іноді доплачую різницю, але вона невелика", — розповіла Анастасія.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Прикарпатцям пояснили, як повернути лікарські засоби та медичні вироби


30.01.2024 2643
Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

539
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1465
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3040
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2079 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4154
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5928

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

384

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

403

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

396

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

523
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

836
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

799
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1085
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

527
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2393
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

840
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1162
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34120 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

386
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

723 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

916
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

687