Україна посіла 1 місце в світі за рівнем дитячого алкоголізму

 

Україна вже традиційно займає "почесні" місця в Європі за показником дитячого алкоголізму. Ситуація з цією проблемою в українських селах і містах абсолютно різна.

 

Та найгірше те, що зловживати алкоголем розпочинають переважно в дитячому та підлітковому віці (це явище спільне і для міських, і для сільських підлітків).

 

Що стосується села, то основний прибуток сільським барам приносять саме діти та підлітки. Це легко перевірити: зайдіть у будь-який бар в райцентрі чи в селі і ви побачите, що близько 60% відвідувачів є молоді люди до 18 років.

 

Сумніваюсь, що власники або продавці не чули про закон, яким заборонено реалізацію спиртних напоїв неповнолітнім. Але проблема полягає в тому, що бари та магазини, як правило, належать місцевим керівникам, які власне й повинні слідкувати за дотриманням закону.

Чомусь склалась парадоксальна ситуація, коли в сільському магазині підлітку спиртне  навряд чи продадуть, але дуже просто прийти ввечері до бару і без жодних проблем  придбати алкогольні чи тютюнові вироби.

 

При цьому вражає черствість дорослих, які, добре знаючи вік підлітків (адже в селах та містечках люди знають одне одного в лице), байдуже спостерігають за цим, навіть не намагаючись напоумити молодих людей чи продавців.

Українські випускнини традиційно святкують закінчення шкільних років з алкоголем...

 

У місті ситуація трохи інша, ніж в селі, але аж ніяк не краща, тут рідше можна зустріти підлітків у барах (за винятком нічних клубів), проте їм дуже легко придбати будь-які спиртні напої в магазинах.

Особисто я  жодного разу не бачив, щоб хтось із продавців хоч раз перевірив документи у молодих людей при купівлі алкоголю.

На вулицях міст часто можна зустріти юнаків чи дівчат із пляшкою пива у руці та цигаркою в роті. Це вже стало настільки нормальним, що не викликає жодної реакції в дорослих, хіба що пенсіонери можуть похитати головою, згадуючи старі добрі (в цьому плані) радянські часи. Тож коли ми скаржимось на наше хворе суспільство, потрібно в першу чергу скаржитись на самих себе.

 

... і цигарками 

 

Як з дитячим алкоголізмом борються за кордоном? Наведу один цікавий випадок з власного досвіду.

Два роки тому, перебуваючи  в Сполучених Штатах за програмою студентського обміну, я підробляв в одному з магазинів. Як відомо, там також заборонено реалізацію спиртних та тютюнових виробів неповнолітнім, а повноліття у них настає не з 18, а з 21 року.

Якось одна із моїх співробітниць, забувши перевірити документи, продала пиво підлітку, який виглядав на всі 30. Хтось, помітивши його з пивом на вулиці, повідомив міліції, юнака через кілька хвилин затримали, і він одразу вказав хто, де і коли продав йому спиртне.

Міліція склала протокол і через кілька тижнів мою співробітницю викликали до суду. Суддя, зважаючи на те, що продавець - іноземець і погано володіє англійською мовою, присудив 300 доларів штрафу і попередив, що за повторний випадок їй загрожує тюремне ув'язнення.

Можливо, якби наше суспільство і правоохоронні органи реагували на подібні випадки відповідно, то й рівень дитячого алкоголізму в нас був би не більший, ніж в США.

Не слід також забувати про супутні наслідки вживання підлітками алкоголю, бо насправді з цього проблеми лише починаються, а закінчуються, як правило, наркоманією, проституцією або в'язницею. Адже зазвичай саме в алкогольному сп'янінні підлітки вперше пробують наркотики, вчиняють розбійні напади, зґвалтування та інші тяжкі злочини.

Серед молоді побутує думка що пити, курити, вживати наркотики - це круто. Всі про це знають, але закривають очі, вважаючи, що ця проблема їх не стосується. А ви точно знаєте, чим в даний момент займаються ваші діти, або коли вони йдуть на дискотеку чи до друзів?

Ви ніколи не зможете проконтролювати, де і з ким зараз ваші діти, а зазвичай їх тягне не в компанію "ботаніків", а навпаки, де круті перці і де можна класно відірватись. Тож замість того, щоб намагатись ізолювати своїх дітей від поганого впливу, краще впливати на правоохоронні органи та активно реагувати на випадки реалізації спиртного підліткам.

Я не хочу ідеалізувати, але впевнений, що суспільний тиск і суспільна активність з цього питання змусить і відповідні контролюючі органи реагувати жорстко і за законом, і не лише у вигляді штрафів, а й у вигляді позбавлення ліцензій та ін.

У селі місця продажу алкоголю неповнолітнім добре відомі - це сільські бари, пункти продажу домашньої горілки, рідше магазини. Щоб припинити продаж, потрібна лише добра воля в першу чергу працівників сільської ради, міліції, можливо, навіть вчителів.

Я не пропоную закривати бари чи дискотеки, можна просто встановити фіксовані часи їх роботи, наприклад, влітку до 23.00, зимою до 22.00. Призначити чергових із працівників сільради та школи, які час від часу перевіряли б, що коїться в селі в нічну пору, в барах чи на дискотеках.

Вони у свою чергу, зафіксувавши підлітка в нетверезому стані, з'ясували б, де він придбав алкоголь, а далі справа техніки - викликати дільничного міліціонера і батьків.

При повторному випадку сільський голова спокійно може припинити діяльність сільського бару чи магазину.

У місті ситуацію виправити набагато складніше - тут врятує лише наполеглива та свідома робота міліції та особистий контроль кожного громадянина зокрема.

 

Автор - Юрій Штиль

Фото Дмитра Ларіна


31.08.2011 Юрій Штиль 2093 1
Коментарі (1)

кабанчик 2011.09.24, 11:45
причем тут милиция, она ничем не поможет, а только хуже сделает... тут нужна отличная антиреклама и агитация
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

679
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1611
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3201
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2167 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4284
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

6065

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

511

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

472

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

467

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

552
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10103
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

921
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

874
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

636
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2498
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

912
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1240
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34193 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

387
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

458
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

809 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

979