Уроки ХХ століття: де був Бог, коли гинули мільйони?

 

 

«Дехто боїться втратити Бога, а дехто боїться Його знайти»

Б.Паскаль

 

«Де був Бог, коли гинули мільйони? Коли руйнували храми? Розстрілювали священиків, віруючих і всіх інших людей? Коли вмирали з голоду діти? Де Він був, коли Європу захоплював фашизм? Коли одна антилюдська, сатанинська система боролася з іншою – нацизм із комунізмом, Бухенвальд із Колимою? Якщо Він добрий, чому Він допустив усе це?» Такі питання виникають у багатьох невіруючих, і спокушають багатьох вірних. Справді, чому? Де Він був, коли чинилися жахливі беззаконня – беззаконня, що волають до неба про помсту?

 

Відповідь, яку дають церковні діячі: «ці страждання – попущення Бога за людські гріхи» - як мінімум, потребує розкриття та пояснення. Аби осмислити цю тему потрібно багато часу й душевних зусиль. Проте, на зборах Християнського Клубу було висунуто цікаві думки, які, можливо, наблизять нас до правильного розуміння теми.

 

-    -     Те, що відбувалось у Європі та Російській імперії (згодом – СРСР), потрібно розглядати окремо. Європа давно уже йшла шляхом апостасії – тоді як Російська імперія, бодай формально, лишалася православною. Причина зла і там, і там – відступ від Бога. Проте, історичні обставини сильно різняться, і це слід враховувати.

 

-     -    Російська імперія до революцій 1917-го, будучи формально православною державою, насправді такою не була. Інакше переворот із наступним розгулом безбожництва та відвертого сатанізму просто не міг би статися. Для «православної» більшості віра була елементом побуту, а не осмисленою духовною необхідністю. Хтось просто лукавив, відбуваючи обряди. Тому й не дивно, коли ідейні більшовики почали руйнувати храми та розстрілювати священиків, справжніх християн, які виступили на їхній захист, виявилися одиниці. З іншого боку, ми недооцінюємо масштабів опору безбожництву, позаяк користуємося даними радянської пропаганди. Котра, звісно, применшувала ті масштаби.

 

-     -    Очевидно, Православна Церква на початку ХХ-го ст. перебувала в такому духовному стані, який неможливо було виправити еволюційним, поступовим шляхом. Як наслідок відбулися жахливі потрясіння та гоніння. Очевидно, лише в такий спосіб і можна було навернути людей до Бога та кардинально змінити ситуацію всередині Церкви. Після 70-ти років заборон і катувань вона вийшла абсолютно іншою. Реставрувати дореволюційну Церкву неможливо – як би цього не хотілося деяким священикам та мирянам. Ми навіть уявлення не маємо, якою вона була до катастрофи. Сьогодні Церква інша. У ній існує купа негараздів та проблем. Проте, сьогодні знову можливе неофітство – свідомий прихід до Бога фактично із язичників. І для тих, хто прийшов свідомо, віра дійсно актуальна. «Менше християнства – більше християн».

 

-     -    Сучасний світ побудований на гуманізмі. Котрий стверджує, що головною цінністю є життя, здоров‘я та благополуччя людини. Насправді ж головною цінністю є Бог та людська душа, її доля у вічності. Якщо ми християни – маємо розуміти, що загибель людей у репресіях, голодоморах, війнах була Промислом Божим. Який рятує не тіла, але душі. І навіть найбільше зло та горе обертає на благо. Тим, кому було краще загинути – загинув. Тим, кому було краще вижити – вижив. Маємо безліч прикладів дивовижного, чудесного порятунку людей у жахливих, безвихідних ситуаціях. На все воля Божа (а ми ніколи не зможемо її осягнути). І Він любить нас більше, піклується про нас краще, ніж ми самі можемо собі побажати.

 

То де ж був Бог? Він був поруч. Оплакував тих, хто руйнував храми. Підтримував тих, хто йшов на смерть, але не зрікся Його. Посилав ангелів Своїх по душі дітей, які вмирали з голоду, - не попускаючи їм вирости на ідеалах марксизму-ленінізму та перетворитися на породження пекла. Він був поруч, коли під швальним вогнем вперше в житті молилися нехрещені солдати – браві комсомольці. Ті, чиї батьки й старші брати руйнували храми.

 

Бог поруч завжди. Хоча ми воліємо Його не помічати, тікати й ховатись від Нього.

 

Надія Моклюк

Братство

 


05.04.2012 Надія Моклюк 1648 2
Коментарі (2)

al-Kaddafi 2012.04.05, 23:04
Читайте Вітторіо Мессорі "Гіпотези про Ісуса". Там знайдете багато відповідей на свої одвічні питання.
ігор 2012.04.08, 23:09
"БОже мій,Боже,чому Ти мене покинув?".Де був Бог коли вбивали БОГА?
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

540
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1466
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3041
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2079 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4157
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5929

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

384

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

403

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

396

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

523
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

836
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

799
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1085
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

527
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2395
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

840
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1162
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34120 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

387
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

723 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

916
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

687