Уроки слід засвоювати: як Європа, на відміну від США, запобігає краху через Covid-19

Covid-19 поширюється швидше, ніж будь-коли раніше, у США в деяких штатах лікарні переповнені.

Зараз країна перебуває в тій самій ситуації, що була у минулому місяці Франція, Бельгія та Чехія, коли впродовж кількох тижнів стрімке зростання випадків інфікування поставило їх системи охорони здоров’я на межу краху.

Але цим країнам на сьогодні вдалося запобігти найгіршому сценарію, коли люди помирають через те, що лікарні переповнені, і вони не можуть отримати необхідну допомогу, щоб вижити. Європа уповільнила епідемію, запровадивши локдаун та жорсткі карантинні обмеження.

Попри чіткі докази Європи, Білий дім все ще виступає проти нових карантинних обмежень. "Президент Трамп хотів, щоб я чітко дав зрозуміти, що наша робоча група, ця адміністрація і наш президент не підтримують черговий національний локдаун. І ми не підтримуємо закриття шкіл", - заявив у четвер віцепрезидент Майк Пенс під час першого завдання Білого дому на брифінгу щодо коронавірусу.

"Очевидно, що в США випадки все ще зростають, або, принаймні, вони не знижуються", - сказав Майк Тилдеслі, експерт з моделювання інфекційних хвороб в Університеті Уорік та науковий радник уряду Великобританії.

"Їм потрібно поглянути на європейську ситуацію, у жодному разі я не кажу, що все, що ми зробили в Європі, є досконалим, це у владі, мабуть, реагують трохи повільно, але вони принаймні реагують, вони роблять все, що можуть — переконайтеся, що служби охорони здоров’я не перевантажені ... і я думаю, що це явно те, що потрібно зробити й в США ".

Хорошим прикладом є Чехія. Після дуже помірної весняної епідемії влітку країна послабила більшість обмежень щодо коронавірусу, відмовившись від примусового носіння масок і повністю відновивши роботу всіх підприємств.

Коли у вересні випадки знову почали зростати, уряд протистояв закликам науковців про необхідність посилення карантинних заходів. До середини жовтня центральноєвропейська країна стала країною, яка найбільше постраждала, повідомляючи про більше випадків захворювання на Covid-19 на мільйон людей, ніж будь-яка інша країна. Тоді уряд заявив, що не має іншого виходу, крім як накласти строгий локдаун і закрити все, інакше в лікарнях, швидше за все, не залишиться ліжок.

Через чотири тижні в країні різко зменшилася кількість нових випадків інфікування. Хоча система охорони здоров'я була на межі — в кінці тунелю з'явилося світло.

Але за офіційними даними, близько 25% ліжок інтенсивної терапії та 45% апаратів ШВЛ залишалися доступними в Чехії, навіть під час найгіршої кризи. Порівняйте це зі США, такими штатами як Оклахома, де залишається вільним лише 6% ліжок інтенсивної терапії. Кількість випадків захворювання в штаті зростає в геометричній прогресії, проте запроваджено дуже мало заходів для обмеження розповсюдження хвороби.
Починаючи з четверга, у барах та ресторанах по всьому штаті повинні дотримуватися відстані в шість футів між столами, але заклади залишатися відкритими для персональних послуг до 23:00 - у більшості країнах Європи в меню тільки страви на виніс.

Дослідження американських Центрів контролю та профілактики захворювань пов’язують прийом їжі в ресторанах із підвищеним ризиком захворювання на Covid-19. Але коли губернатор штату Мічиган Гретхен Вітмер заборонив обідати в приміщенні, намагаючись зупинити зростання поширення вірусу, член робочої групи з питань коронавірусу Білого дому доктор Скотт Атлас розкритикував цей крок і закликав людей "піднятися" проти нових заходів охорони здоров'я.

Тілдслі сказав, що однією з проблем є те, що правила в різних штатах США залишаються непослідовними.

"Країна така величезна, і щільність населення в штаті Небраска не така, як у штаті Нью-Йорк, наприклад, або в Каліфорнії, тому можливо, потрібно подумати про дещо більш місцеві дії, але питання в тому, що насправді ці рішення повинні прийматись на основі висновків епідеміологів і не базуватимуться на політичних вподобаннях", - сказав він.


Не всі карантинні обмеження однакові

Багато європейських країн пішли слідами Чехії, спочатку відмовлялися від нових обмежень, а потім вибирали варіант повного локдауну. 28 жовтня Німеччина та Франція оголосили про нові національні обмеження.

Франція розпочала суворий локдаун у п’ятницю, 30 жовтня, людям заборонили виходити з дому без спеціального посвідчення. До 16 листопада міністр охорони здоров'я Франції Олів'є Веран оголосив, що найгірше закінчилося.

"Протягом останніх 10 днів кількість нових випадків захворювання на Covid-19 зменшилась, а рівень інфікувань знижується, тому все свідчить про те, що ми пройшли пік епідемії", - сказав він під час інтерв'ю регіональній пресі в неділю.

"Це плоди [французької] праці та результат вжитих нами заходів для досягнення цього", - сказав Веран, додавши, що позитивний результат не означає, що країна ще перемогла вірус.

Тим часом Німеччина застосувала більш м’який підхід до обмежень. Уряд країни закрив ресторани, бари та клуби, але магазини залишались відкритими, і людям лише радили, а не наказували, залишатися вдома та обмежувати свої соціальні контакти.

Країна не спостерігала такого ж уповільнення нових випадків інфікування, як Франція. Цього тижня канцлер Німеччини Ангела Меркель заявила, що ситуація в її країні все ще "дуже серйозна". Вона домагалася більш жорстких загальнонаціональних обмежень, але не змогла отримати достатню підтримку щодо цього від урядів земель. У п’ятницю вранці Німеччина повідомила про рекордну кількість щоденних заражень коронавірусом за останні 24 години.

Успіх локдауну також залежить від готовності людей дотримуватися правил. "Якщо правила дуже суворі, то людям набагато складніше" обійти "ці правила, і якщо обмеження трохи м'якші, то це відкриває шлюзи, які потенційно дозволяють людям не виконувати правила ", - сказав Тілдеслі.

Німеччина та Франція спостерігали подібні стрибки в середині та у кінці жовтня. Запроваджено число R, число, що вказує, на скільки інших людей кожна заражена людина передає вірус — як у Франції, так і в Німеччині, число зросло до 1,5.

Згідно з даними Французького агентства охорони здоров'я, після того, як карантинні обмеження почали діяти, показник R у Франції значно впав, опустившись нижче 1 - найважливіший рівень, який свідчить про зменшення епідемії — з 6 листопада він і надалі знижувався. Тим часом у Німеччині R знизився до 1, але продовжував коливатися навколо цього рівня, повідомляє Інститут Роберта Коха, німецький Центр контролю за захворюваннями.

Але хоча R корисний, він не розповідає всієї історії. Доктор Олівер Ватсон, дослідник інфекційних хвороб з Імперського коледжу в Лондоні, сказав, що ще однією причиною, через яку Франція спостерігає зменшення, є те, що країна мала набагато вищий рівень передачі.

"Це включає набагато більшу першу хвилю, але також їх друга хвиля почалася раніше, швидше за все, тому, що рівень їх зараження був більшим протягом літа", - сказав він.

Уотсон та його колеги з Imperial змоделювали вплив карантинних обмежень різної довжини та потужності на потужності реанімації в

Німеччині, Франції та Італії і, в цілому, виявили, що з епідеміологічної точки зору вигідніше вводити локдаун раніше, ніж чекати.

Німеччина також пережила більш м’яку першу хвилю вірусу.


Уроки не засвоєні

Проблема: попри попередній досвід, багато урядів досі приймають рішення, засновані на політиці, а не на науці.

"Я пам'ятаю ситуацію з Чехією, яка була показником того, що інші країни повинні бути на сторожі та почати готуватися до раннього контролю ... і ми можемо повернутися до першої хвилі, і ми знову бачимо, що були ранні попереджувальні знаки про те, що нам потрібно розглянути посилений контроль, і вони були там, ймовірно, приблизно за два тижні до того, як уряд [Великобританії] запровадив локдаун", - сказав Тилдеслі.

Політики неохоче вводять карантинні обмеження через їх незаперечний негативний вплив, будь то економіка чи психічне здоров'я людей.

Але такі вчені, як Тилдеслі, кажуть, що європейський досвід показує, що ефект від цього більший.

"Це, по суті, День бабака", - сказав він. "Наукове співтовариство наполягає на цьому, і до того часу, коли уряди приймуть рішення, пройде два-три тижні після того, як ми наполягали на цьому, і очікування робить це набагато гіршим. Уроки дійсно потрібно засвоювати".

за матеріалами CNN


20.11.2020 2203
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

635
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1568
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3149
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2146 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4244
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

6033

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

474

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

454

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

440

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

543
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10080
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

901
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

855
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

613
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2463
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

891
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1215
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34177 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

339
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

438
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

782 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

960