В його серці вміщалася вся Сербія

 

 



Нині дедалі гучніше спалахують скандали навколо сріблолюбства очільників деяких Православних патріархій та їхньої приватної власності. В необізнаних мирян може скластися враження, що то є проблема усього церковного кліру. Але це не так.


Святіший Патріарх Сербський Павло (в миру Гойко Стойчевіч) незважаючи на високий сан, продовжував аскетичні подвиги і тримався дуже скромно, причому, це вдавалося йому вельми природно, без будь-якого нарочито показного відтінку.


Патріарх Павло був доктором богослов'я (це звання йому присвоїли ще до патріаршества), автором декількох книг – монографії про монастир святого Іоаннікія Девічського і тритомника «Нехай стануть нам ясніші деякі питання нашої віри».

Про те, що Патріарх Павло був дуже близький до народу і народ його любив, свідчать численні історії. Особливо серед них багато прикладів аскетизму і некористолюбства сербського Патріарха.

У Белграді Патріарх ходив пішки, або їздив громадським транспортом – серед людської тисняви, без охорони, без супроводу інших осіб. Кожен міг підійти до нього й поговорити.

Одного  разу, коли Святіший підходив до будівлі Патріархії, помітив біля входу багато іномарок і поцікавився, чиї це машини. Йому сказали, що це машини архієреїв. На що Патріарх з посмішкою сказав: "Якщо вони, знаючи заповідь Христа-Спасителя про бідність, мають такі машини, то які машини вони мали б, якби цієї заповіді не було?

 

 


Предстоятель Сербської церкви завжди ходив у старих черевиках. Якось одна жінка потрапила на прийом до Патріарха. Коли вона обговорювала справу, то випадково подивилася на його ноги й прийшла в жах, побачивши його взуття – це були старі, заштопані черевики. Жінка подумала: "Яка ганьба для нас, сербів, що нашому Патріарху доводиться ходити в такому лахмітті, невже ніхто не може подарувати йому нове взуття?" Патріарх тут же з радістю відповів: "Бачите, які в мене гарні черевики? Я їх знайшов біля урни, коли йшов у Патріархію. Хтось викинув, а це – справжня шкіра. Я їх трохи підшив – і ось, вони ще довго зможуть послужити".

Інша жінка прийшла в Патріархію для розмови у невідкладній справі. Під час аудієнції вона розповіла, що тієї ночі їй наснилася Богородиця, яка веліла принести патріарху грошей, аби він міг купити собі нове взуття. І з цими словами відвідувачка простягнула конверт із грішми. Патріарх Павло, не беручи конверта, запитав: "А в котрій годині ви лягли спати?" Жінка, здивувавшись, відповіла: "Ну ... десь об одинадцятій". "Знаєте, я ліг пізніше, біля четвертої ранку", - відповів патріарх, - "мені теж наснилася Богородиця і просила передати Вам, аби Ви ці гроші забрали й віддали тим, хто їх дійсно потребує". І не взяв грошей.

Він не тільки міг відремонтувати будь-яке взуття або навіть зшити собі черевики зі старих жіночих чобіт. Якщо  він бачив, що у священика порвана ряса або філонь, він говорить йому: "Принеси, я полагоджу її".

 

 

 
Одного разу Патріарх Павло летів кудись із візитом на літаку. Над морем літак потрапив у турбулентність, його почало трясти. Молодий архієрей, який сидів поруч з патріархом, запитав, що він думає про те, якщо літак зараз впаде. Святіший Павло спокійно відповів: "Щодо себе особисто я вважатиму це актом справедливості: адже в житті я з'їв стільки рибок, що недивно, коли тепер вони з'їдять мене".

Через слабке здоров'я Патріарх дуже довго перебував у лікарні. Функції церковного управління виконував Синод Сербської Православної Церкви. Патріарх неодноразово просив відправити його "на спокій" (у відставку) за станом здоров'я, але на Архієрейському Соборі було вирішено, що він залишиться духовним керівником Церкви до самої смерті.

Помер Патріарх Павло15 листопада 2009 року. Похований у монастирі Раковиця.

 

Сергій Чаплигін,

Братство

 

 


17.04.2012 Сергій Чаплигін 2006 0
Коментарі (0)

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

540
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1466
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3040
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2079 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4157
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5929

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

384

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

403

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

396

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

523
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

836
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

799
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1085
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

527
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2395
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

840
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1162
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34120 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

387
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

723 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

916
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

687