Василь Мельник: Якщо не ми, то хто?

 

Країна знову опинилась у глухому куті. Україна не скористалася шансом на швидке соціальне оновлення та радикальні політичні і економічні реформи, наданим  проголошенням незалежності  у 91-му та Помаранчевою революцією у 2004 роках.

 

Ми опинились у державі, владу в якій  спочатку захопили  комуністичні бюрократи та олігархічні клани, а потім і партії-корпорації, які задля збільшення цієї влади готові змагатись один з одним, забувши про інтереси держави  та її громадян.

 

Правовий хаос та беззаконня, корупція на всіх щаблях державної влади призвели до того, що ніхто – ні вчений, ні робітник, ні селянин, ні лікар, ні підприємець, ні військовослужбовець не впевнені , що у власній країні  можуть  реалізувати свої здібності та забезпечити успішне сьогодення та майбутнє своє та своїх дітей.

 

Ми вже майже повірили, що сильні, успішні і чесні люди в українській політиці не затребувані, що український виборець, не зважаючи на всі уроки, голосує лише за популістів, які обіцяють все і зараз, не вдаючись у роздуми, яким чином це має бути досягнуто.

 

В режимі напруженого очікування наступної  виборчої кампанії, політичні сили в парламенті  орієнтовані на конфронтацію, а не на співпрацю, – як результат, замість демократичної системи врядування – демократичний хаос, державна машина  функціонує не надто ефективно, судовій та правоохоронній системам не довіряють громадяни, а нові вибори стають єдино можливим несиловим варіантом виходу з конфліктів.

 

Партії стали "улюбленими іграшками" лідерів та бізнес-проектами для олігархів – донорів, а заручниками політичних амбіцій окремих особистостей стаємо ми з вами. 

 

Серед усіх парламентських партій існує певна "кругова порука": жодна з них не лобіюватиме кроки, які зможуть демократизувати політичну систему і поновити зв’язок між партіями і виборцями . А , значить, і далі будуть існувати такі явища, як закриті партійні списки і торгівля місцями  у цих списках, прихід до парламенту абсолютно випадкових людей, яким не болить душа за державу.

 

Популізм, за який ми готові голосувати на кожних чергових та позачергових виборах, є головною перешкодою до реальних змін. Більше того, він стає причиною кризових явищ в економіці ,  відсутності результативних реформ у соціальній сфері, медицині, освіті , тощо.

 

Чи можемо ми й надалі довіряти наше життя сьогоднішнім політикам?

Ні і ніколи. Ви можете собі уявити, що діючі політики змінять Конституцію, або ухвалять закони, що відкриють шлях внутрішньопартійної конкуренції?

 

Що вони зроблять судову владу справді незалежною , що вони змінять виборчу систему так, щоб виборець впливав на формування виборчих списків партій?

 

Що вони створять країну,  де правоохоронні органи будуть захищати права громадян, а не можновладців,  де права громади будуть підкріплені реальними можливостями, де підприємець в ціну товару або послуги не буде включати вартість хабара представнику контролюючого органу, де  політик буде слугою народу, а не "хазяїном життя"?

 

Ставити перед політиками вимогу таких змін – життєва необхідність.  Країна втрачає час і не може більше чекати.

 

Що ми маємо робити?

Єдиний вихід – самим збудувати державу, яка б відповідала сучасним та майбутнім цивілізаційним викликам, захищала нас та наших дітей, задовільняла наші потреби та інтереси.

 

Для цього потрібно усвідомити себе громадянами – суб’єктами державотворення, укласти між собою угоду про принципи взаєможиття та взаєморозвитку,  на засадах яких має бути відтворена українська державність.

 

МИ повинні згадати, що виключно МИ і є влада. Що МИ можемо її здійснювати не тільки через органи , які  ми обираємо,  а й безпосередньо. І коли ці органи не справляються з цією роллю і шкодять суспільству, тобто нам , ми можемо і повинні їх ігнорувати.

 

Ми повинні згадати, що тільки МИ можемо визначати і змінювати конституційний лад в Україні, і це наше право не може бути узурповано ні державою, ні її неспроможними політиками.

 

Ми повинні згадати, що нічия згода для того щоб стати громадянином і взяти відповідальність на себе, нам не потрібна. Це наше природне право, і це право гарантовано статтею 5 діючої Конституції  України.

 

Чим більше нас – тим менше їх

За роки незалежності з’явилися нове покоління людей, які мислять інакшим чином. Які здатні постояти самі за себе, не довіряють існуючому політичному дискурсу і готові до серйозної та чесної розмови з політиками.

 

Формується середній клас, яким би аморфним і несвідомим своїх інтересів він  не був. З’явилось багато громадських активістів та громадських організацій, об’єднаних прагненням демократизувати країну. На політичну арену виходять нові лідери, народжені громадянським суспільством. І політики, які думають схожим з нами чином, але бояться афішувати свої думки – є у кожному з політичних таборів.

 

Критична маса сформована. Потрібно лише організуватися, закасати рукави і впрягтися у воза розбудови   вільної, багатої та достойної власних громадян держави. А тому – зробити правильний, усвідомлений вибір, за який потім не буде соромно, перед собою, передовсім.


24.10.2012 993 0
Коментарі (0)

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

617
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1545
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3120
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2130 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4236
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

6003

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

456

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

444

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

426

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

530
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10069
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

882
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

845
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

581
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2444
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

878
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1207
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34169 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

324
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

427
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

768 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

950