Вчителі і вікна

 

 

 

Кінець серпня. Проходячи повз школи можна спостерігати як вчителі організовують учнів на миття вікон. Частіше – миють самі. Це такий «священний» постканікулярний ритуал, що зберігся від радянських часів. В ньому є щось сентиментальне. Спільна праця, набуття прозорості, свіжі враження від літа й свіжі плітки. Колись радянські художники полюбляли такі сюжети. Багато світла, повітря, засмаглих оголених рук і ніг.

А тло для всього цього – серпнева спека, стомлена рослинність, передчуття осені кліматичної та осені навчальної. Ніколи циклічність року не виявляється так зримо, як у ці дні поміж літом та осінню. Не дарма древні слов’яни святкували настання нового року у перші дні вересня. Себто надавали господарському циклу першість перед астрономічним.

Навчальна циклічність відноситься до довгих процесів світу сього. Минають десятиліття, століття, а все повторюється: перед осіннім рівноденням школярі і студенти починають отримувати регулярні щоденні порції корисного, доброго, вічного. Навчальний рік приходить у красивій обгортці Свята Знань. Він не підкрадається як злодій і не маскується під ситуативну гру. Він відвертий і фронтальний, як шерега свіжовимитих вікон на шкільному фасаді. Він загорнений у похолодання та у відчуття довгого аудиторного марафону. І для тих, хто викладає і для розслаблених літом об’єктів навчання.

Миття вікон для вчителів та викладачів співпадає з іншим щорічним ритуалом: діленням годин учбового навантаження. Саме в останні дні серпня визначається розміри грошової винагороди, яку протягом року отримуватимуть працівники освітньої сфери. Щоправда, не всі. Освітянські чиновники та адміністратори знаходяться в позиції «над ритуалом». Саме у серпні вони відчувають себе Жерцями Таблиць. Тих таблиць з розкладами уроків, занять, семінарів, лекцій, на яких розкреслюються регулярні проблеми і радощі. Заробітки і втрати. Навчальні години і «вікна». Знову вікна.

Сучасний українській міській фольклор, як і народна творчість всіх часів та народів, наповнений злими (й часто-густо несправедливими) анекдотами про педагогів. В одному з них міністр освіти дивується, що дівчата з панелі його впізнали. Виявляється, що основним місцем праці дівчат є освітній заклад. «А чому ви не на основному робочому місці?» - суворішає міністр. «А у нас «вікно»!» - знаходяться дівчата.

Слава Богу, що це лише анекдот.

Вчителі, як подейкують стихійні школознавці, діляться на дві категорії. Перша любить міжурочні «вікна», друга намагається звести їх кількість до мінімуму. «Перша категорія» – флегматична та повільна. Школа для цих вчителів є справжнім рідним домом. Вони не поспішають до родини, влаштовують на робочому місці чайні церемонії з вічними розмовами про складність життя. Вони філософи, соціальні невдахи і «ментальні ветерани». Саме на них, немов на трьох слонах, стоїть недофінансована і недолюблена українська школа. Саме вони зберігають її консервативні традиції і невмирущий дух дощано-крейдяного догматизму. Вчителі «першої категорії» складають золотий педагогічний фонд суспільства. Якби не вони, все б давно вже розвалилося на освітньо-комерційні клапті.

«Друга категорія» намагається якнайшвидше залишити пропахлі хлоркою та людською присутністю стіни навчального закладу. Вчителі другої категорії вважаються «прогресивними», що іноді є синонімом несерйозності. Якщо вчителів першої категорії більше люблять учні молодших класів, то старшокласники віддають перевагу харизматичній і мобільній «другій категорії». Саме її представники приносять до школи свіжі ідеї та настрої. Проте, зазвичай, ці модні віяння проносяться над вітчизняною школою без особливих наслідків. Мода приходить і згасає, її змінює інша, а реальні справи школи здійснюються у «вікнах» за чашкою чаю або філіжанкою кави.

Напевно, це правильно. Адже у суспільства має бути десь якір. Важкий, непорушний, вкритий моховинням. І чисті вікна тут зовсім не головне.

 

Володимир Єшкілєв,

Фото: novostiua


Коментарі (14)

hermes 2014.02.25, 08:24
Whether Shoulder somekeyword Bag bag, or satchel hermes http://www.leonanaess.org/hermesoutlet/
Анонімус 2013.08.24, 21:54
Неочікувано для себе доведеться подякувати Єшкілєву за текст.
НИК 2013.08.24, 23:45
А ВІН ВЖЕ ДАВНО ТАКИЙ: ТО ЛІБЕРАСТ, ТО КОНСЕРВАТОР, ЩЕЙ ІДЕАЛІСТ. ОБДАРОВАНИЙ. ЯК СПІВАК, ЩО ТЯГНЕ У ДВОХ ОКТАВАХ. АЛЕ СПІВАК ТЯГНЕ 1 ПІСНЮ, А МАЙСТЕР =2.
Учень 2013.08.25, 09:54
Справді майстерний текст!
учень 2013.08.25, 21:30
Як колишній учень п.Єшкілєва (так Володимир Львович викладав у школі та інституті) зазначу, що автор явно відносився до другої категорії просвітителів, і не можу сказати, що це нам не подобалося. За винятком хіба тих слухачів, які полюбляли першу категорію і не розуміли його метафізичні погляди і досить дивні фрази.
сільський блогер 2013.08.25, 22:06
Мєльчаєш, Володзю..
НИК-УЧНЮ 2013.08.26, 00:54
ДЄКУЮ. ТЕПЕР І Я ЗНАЮ, ШО В ЮНАЦТВІ ЄШКІЛЄВ БУВ ЛІБЕРАЛОМ. А СИЛУ ТРАДИЦІЙ ЗРОЗУМІВ ТЕПЕР.
Светлана 2013.08.26, 23:33
Автор пропонує вчителям покласти своє життя на алтар освіти, а те що це звичайні люди , які мають сім'ї, дітей і заробляють не так як Київські освітяни і їм ще є для чого жити, крім школи, то це гріх і сором. Та держава зробила все щоб праця педагогів стала непереносима і прирівнювалася самій непрестижній низькооплачуваній праці.Так що немає чого вимагати самовідданості.
Старший вчитель (2 категорі 2013.08.27, 17:46
СвЕтлана, автор нічого не пропонує. Автор констатує. Досить влучно.
стєкольщик 2013.08.27, 19:19
Автор завів тему про вікна, але забув нагадати що навіть ті вікна (металопластикові) куплені за гроші батьків !
хвалаааааа 2013.08.28, 16:36
прочитав дописувачів і ледь не плачу.від того дебілізму і роздумів великих мислителів із-за яких ми і нині сидимо в ?................ці.дві октави тягне,одну пісню,а майстер аж дві,та ліпше б ви писаки воза тягнули і не п....ли х....................ню,бо так вже набридло,то болото,що корчить із себе НІБИ єнтєлегенцію,а само ходить як панталака.БІДА,ой біда,бо аж тепер нам очі відкривають про ВІКНА!та і вікна і двері і виходки ВСЕ оплачують батьки і не бз .............................ть і не пишіть маразм(тай ще хвалять за допис)сморчки і сраколизи...............
фізрук 2013.08.28, 22:09
з коментарів я зрозумів, що тут є майстри по прикладному виду спорту "викід гімна на вентилятор" )))
фізруку 2013.08.28, 22:48
тому ти такий заляпаний,що постійно стоїш біля вікна,а краще б було ,якби ти трохи із дітьми займався на стадіоні,а заодно і траву покосив,бо по коліна...тоже мені ще один спіртсмен........фізрак!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
халва 2013.08.29, 07:56
Не подобається Єшкілєв - не читайте. Читайте собі пушиків, якщо у вас планка збита
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

275
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

840
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1849
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3376
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2302 4
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4517

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

672

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

590

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

569

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

605
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10217
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1056
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5073
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

853
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2650
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1079
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34304 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

505
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

567
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

906 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

1134