Весняний авітаміноз: Як компенсувати нестачу вітамінів в організмі

 

/data/blog/50587/33a930d1ea9ffea0372d144c3714e2a2.jpg

 

Причиною млявості та різних нездужань є банальний весняний авітаміноз.

Багато хто навесні збільшує щоденний раціон різноманітними сирими овочами та фруктами, починає пити синтетичні вітаміни. Однак фахівці кажуть, що це хибна думка і радять підходити до цієї проблеми комплексно.

Допоможе позбутися авітамінозу якісний комплекс вітамінів та мікроелементів.

– Перша причина весняного авітамінозу – харчування, – розповідає  терапевт Олександр Агранов. – Адже в продуктах, в яких є природні вітаміни, ці корисні елементи через якийсь час розпадаються. Краще вітаміни зберігаються в сушених продуктах та консервації.

Продукти, якими харчуємося взимку, бідніші на вітаміни, ніж ті, які споживаємо влітку. Навіть ті продукти, що виростають навесні на грядці, швидкими темпами, не мають необхідної кількості вітамінів. Справді збагачені вітамінами та мінералами тільки ті овочі, які з'являються влітку.

Ще одна причина авітамінозу – те, що продукти, якими ми харчуємося взимку, дуже калорійні і потребують затрат енергії на їхнє засвоєння.

Цінність синтетичних вітамінів теж сумнівна. Навіть якщо вони не підроблені, не факт, що добре засвоюватимуться організмом. За різними даними коефіцієнт засвоєння організмом аптечних вітамінів складає 10-40%.

Окрім правильного харчування та вживання вітамінних комплексів, аби підтримати імунітет в умовах весняного авітамінозу, лікарі радять більше гуляти на свіжому повітрі, робити ранкову гімнастику й розумно планувати робочий день

Фахівці радять при виборі вітамінних препаратів не орієнтуватися на одну лише ціну за принципом «що дорожче, то краще». Насправді, дорогі й дешеві вітаміни за складом практично однакові. Насамперед зверніть увагу на склад препарату – дозування, перелік складових. Річ навіть не в самому препараті, а в засвоєнні його організмом.

Теоретично компенсувати брак вітамінів в організмі винятково завдяки споживанню певних продуктів можна. Але сумнівно, що заради цього ви готові з’їсти за день, наприклад, шість кілограмів моркви – саме стільки потрібно для того, щоб отримати добову дозу бетакаротину.

– Повноцінне засвоєння вітамінів можливе за рахунок не збільшення кількості продуктів харчування, а їхньої якості, – каже О. Агранов. – По можливості в раціон треба включати продукти, які природно зберігають вітаміни. Наприклад, якісні зернові культури. У пророщеному зерні зберігається велика кількість корисних речовин. Найбільше – в зародку. Це фактично те, що викидаємо при обробленні зерна. Якщо в борошні залишається зародок, воно буде сіруватого кольору. Борошно, яке ми використовуємо для випічки – "рафіноване". Більшу кількість вітамінів має борошно грубого помелу.

Існує таке поняття як суперпродукти. Вони містять в собі природний концентрат вітамінів та мінералів. Наприклад, це зародки пшениці (правильно оброблена), сушені ягоди, сухофрукти, горіхи, насіння (сушене, а не смажене).

Окрім суперпродуктів, є різноманітні напівлікарські трави, в яких слабо виражено лікарський ефект. Це вітамінні напої, а саме: шипшина, бруньки берези тощо.

Не менш важливими є мінерали. Це мікро- та макроелементи (калій, кальцій, магній). Іноді нестача якогось навіть мікроелементу може привести до виснаження організму. Нестача йоду в організмі приводить до хронічної втоми, а нестача цинку – до зниження імунітету та потенції.

Велику кількість корисних речовин містять соки. За кордоном є попит на суперсоки. Їх виготовляють з рослин. Популярності серед населення набув сік ноні (гавайський ноні). Також корисними є рослини адаптогени, які підвищують життєві сили, це – женьшень, родіола рожева, золотий корінь, ехінацея. Ці препарати варто вживати під наглядом лікаря, аби не виникло побічних ефектів.

 

 

Ольга МАКСИМЮК, Відідо


10.04.2014 1347 0
Коментарі (0)

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

640
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1575
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3152
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2151 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4248
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

6037

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

478

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

456

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

442

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

544
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10083
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

903
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

857
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

618
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2468
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

893
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1218
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34180 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

344
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

441
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

785 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

961