Вибір форми жебрацтва?

 

Різноманітні ліберальні та замасковані під ліберальні троцькістські форуми б’ють на сполох: всі спроби десантувати «вашингтонів з новим і праведним законом» на простори традиційних суспільств закінчуються виникненням чергового режиму, для якого високочолі професори потім довго шукають назву: «гібридна демократія», «конвенційна демократія», «диригентна демократія» й тому подібне.

 

Насправді ці складні назви прикривають владу кількох простих чиновників-феодалів, які навчились сяк-так теревенити англійською, дерибанити кредити МВФ та забезпечувати собі лояльність дресированих парламентів. А ще взяли у прес-секретарі гламурних дівчат, навчених дружити з глобальними медіа, толерантно реагувати на божевільних і на кожний спалах лампочки верещати: «Най живе і квітне громадянське суспільство!»

 

Насправді ж шарманка «гібридної демократії» не грає. Ручка крутиться, механізм скрипить (навіть при тлустій кредитній змазці), але замість музики чуємо лише тихе виття красиво пограбованих індивідів. Вони ж хотіли «весни», високооплачуваної роботи і справедливості, вони ж виходили і підтримували, лайкали і підстрибували, а в результаті отримали все учорашнє, але за грубіші гроші. Плюс запевнення у «завойованій гідності» та розумні поради як треба працювати, як економити і як вдосконалюватись в бік протестантської етики.

 

Розумні поради пограбованих індивідів чомусь не задовільнили. Вони здогадались, що у жеброти гідності не може бути за визначенням. Й замість того, щоби відкрити масажний салон, поторгувати секонд-гендом або здати в оренду залишки нерухомості, вони раптом вирішили повторити фізкультурно-повстанські вправи вже проти нових (радше «нових-старих») правителів. Вони вже намалювали плакати, одягнули балаклави та зібрали рюкзачки, але їм з найвищих небес сказали: «Асталавіста, бебі! Бабло ж було наше, а ми другої серії не замовляли».

 

Й не просто сказали, а підкріпили сказане відомими у вузьких колах вагомими аргументами.

 

Упс!

 

Себто, в нашому варіанті, не просто «босий єгипетський упс», а «упс + платіжка за комунальні послуги». Та клята платіжка, де сполука, відома освіченим людям як метан, коштує аж сім шістнадцять за дурний куб. І ніяких «других серій», панове. Чому? А тому що всі, хто хотів вільно обрати чесних-пречесних робінгудів і вініпухів, вже зробив свій доленосний вибір, а тепер ясновельможний і переможний електорат йде на… тобто борзо шукати гроші для оплати платіжок.

 

Відомий філософ Славой Жижек у свіжій статті, надрукованій у британському часописі New Statesmen з цього приводу пише таке:

 

«Разом із падінням авторитарних режимів може зникнути останній пережиток патріархальної турботи про бідних. У підсумку отримана свобода фактично звужується до вільного вибору форм жебрацтва: бідні відчувають себе ще гірше, тому що тепер їм кажуть: якщо ви тепер вільні, то повинні самі турбуватись про себе. В такому складному становищі нам варто визнати, що в поставленій меті від початку крився недолік, що мета не була достатньо чітко сформульованою. Стандартна політична демократія також може забезпечувати форму несвободи: політична форма свободи може створити легальні рамки для економічного рабства, коли знедолені люди будуть змушені продавати себе. Тому варто не обмежуватись вимогою політичної демократії, а наполягати на демократизації соціальної та економічної сфери».

 

В останньому реченні, як бачимо, з висновків Жижека вилазять питомо лівацькі «вуха». Що значить «демократизація економічної сфери», скажімо, в українських умовах? Відібрати в олігархів і роздати сиротам та соціально невстигаючим? Глибоко теоретично (якщо клонувати Міхо Саакашвілі в кількості двохсот одиниць та розставити цих клонів на ключові чиновницькі посади) це зробити можна.

 

Але ж наші «сироти і невстигаючі» за кілька місяців бездарно прос…уть отримані завдяки такій «економічній демократизації» ресурси. Вони ж невстигаючі не від того, що світовий заколот, але тому, що нема в них талантів, а в голові буба плюс наслідки безжального алкоголізму.

 

Хтось скаже: «Автор, ви тут сильно пересмикуєте. Славой Жижек мав на увазі не самопальну, а компетентну соціальну та економічну демократизацію». Так то воно так, але ж в таких бурячково-цигаркових демократіях, як Україна, практично всі ресурси компетентності сконцентровані під олігархами.

 

А де ж їм ще бути? Адже двадцять чотири роки в нашій державі панувала провінційна, тупа, самовдоволена та нелякана некомпетентність.

 

Під чиновницькі реверанси в лідерах симпатій ходили «президенти від бухгалтерії та автобази», мітингові клоуни, хутірські мудрагелі, орденоносні «бабки Параски», економісти типу Наталії Вітренко, та нейрохірурги на штиб «доктора Пі». А справжні фахівці або вмирали, або спивались, або виїжджали туди, де цінують сучасні знання, а не бандитів, «народних цілителів» та вельможних збирачів псевдотрипільського мотлоху.

 

І лише вітчизняні олігархи, яким фахівці були потрібні не для колекції, а для успіху і збагачення, воленс-ноленс, зберегли (або ж створили) декілька українських острівків компетентності.

 

Це блискуче проявилось в критичні дні минулого року, коли для порятунку держави прийшлось безпрецедентно терміново (в один тур!) обирати олігарха президентом, призначати не когось, а саме олігархів керівниками ключових областей та покласти на команди, складені з менеджерів олігархів, організацію та безпосереднє фінансування не лише найбільш боєздатних добровольчих батальйонів, але й деяких підрозділів ВСУ.

 

І в цих справах олігархам помагали не орденоносні божки і не велемовні сільські утопісти, а волонтери з числа недобитих фахівців. Тому що офіційно виплекане та зрощене незалежною українською державою за чверть століття виявилось кричуще некомпетентним й ні на що не спроможним.

 

Ті, хто й до сьогодні реально рятують Україну, виросли всупереч потугам державної бюрократичної машини. Виросли, серед іншого, й на олігархічних «острівцях».

 

А тепер в нас «типу деолігархізація». Яка насправді означає:

 

1) Перекачування бабла та ресурсів з кишені одного олігарха до кишені іншого без видимої користі для суспільства;

 

2) Дискредитацію та (в перспективі) «заморозку» згаданих «острівців компетентності»;

 

3) Черговий політичний тріумф «сиріт і невстигаючих» у вигляді різноманітних та різноспрямованих р-р-революційних елементів, озброєних ліво-троцькістською ідеологією «все відібрати і поділити»;

 

4) Втечу грошей за кордон, блокування інвестицій та різке зменшення всього, що можна «поділити»;

 

5) Символічну перемогу лузерської сірості, втому всіх від всього, психічні епідемії ненависті, постійні пошуки відьом та «ворогів народу» і масову еміграцію молоді.

 

Саме тому в нас не дуже то й виходить з соціальною та економічною демократизацією. Олігархам вона, за великим рахунком, не потрібна, а ті сили, які проголосили себе принциповими ворогами олігархату (смайлик), спрямовані не стільки на компетентне вирівнювання соціальних позицій, скільки на більшовицьку стратегію прогресуючого впровадження кухарок та кухарчуків в управлінську еліту.

 

Яка в нас й без них виглядає, як команда кулінарного шоу.

 

Тому є припущення, що наше суспільство приречене на прогресуюче збільшення відсотку знедолених. Й, серед іншого, може тепер вільно вибирати поміж двох форм жебрацтва:

 

1) Безнадійного, породженого тим, що бідні продаватимуть себе новим феодалам-контрреволюціонерам з одного боку і новим троцькістам-революціонерам – з другого;

 

2) Умовно небезнадійного, в якому повільно зростатимуть острівці компетенції, а бідні продаватимуть себе відповідальним інвесторам (тут аж зудить, як хочеться поставити смайлик).

 

Хтось запитає: а може бути таке, що не буде у нас жебрацтва, й не треба буде себе продавати?

 

На жаль, як виглядає, такого варіанта у історії для нас немає.  

 

Володимир Єшкілєв


Коментарі (5)

Semen Pelag 2015.08.03, 12:11
пане Йване ІВАНОВ Ви закликаєте нас "рухатися куди нам треба"- а куди нам треба?шановний!біда найбільша в тому,що ніхто не знає і не хоче знати куди нам треба!Всі пишуть,брешуть,пишуть і знову брешуть-і так 24 роки.найгірше є те,що з тих криків ,гавкання лжепатріотів користають ці,яким не потрібна УКРАЇНА! і тим паче український народ.Допоки ми будемо вибирати тих хто гасає з мегафонами,кричить несамовито,що він страшенний патрійот,що поробив всьо і ніхто того не бачить-з того всього не буде нічого.ПРИНЦИП ЄДИНИЙ!Вибрали і нічого крім брехні не зробив-пасти вівці і близько не допускати більше.Народ має думати,а потім нарікати.....тож вперед ФІЛЬОСОФИ!ДУМАЄМО,а не слину пускаєм!!!!!!!!!!!
Ivan Ivanov 2015.08.01, 08:47
Чи є у шановного пана якась пропозиція про правильний шлях до світлого майбутнього? Чи це лише спосіб самоствердження, аби потім заявити - та я ж попереджав... Розмовляючи з випадковим таксистом про перспективи місцевих виборів, на низку стверджень, що той поганий і цей недобрий, запитав, хто є гідний. Отримав відповідь, що нікого немає. Але, я впевнений, гідні є, лише ім треба допомогти громадою. То що, пане автор статті, чи відчуваєте в собі сили підняти і повести? Агов, народ Украіни, чи влаштовує тебе перспектива обирати поміж декількох форм жебрацтва? Чи ти вартий ліпшоі долі? Тоді перестань вірити всім політикам, бо ця гра в Монополію, незалежно від назв партій, тобі нічого не принесла і не принесе, винайди серед себе тих, кому довіряєш, кого будеш слухатися, і рухай його у владу за власний кошт, застосовуючи народні засоби передачи інформаціі з вуст в уста
Ivan Ivanov 2015.08.01, 08:59
...формуючи легендами біографію обранця. Війна в котрий раз проявила дійсну сутність політикуму, в якого статки зростають, бізнеси не занепадають, рідні-близькі не гинуть. З іншого боку, виявилися сміливі люди, які дійсно переймаються долею краіни, сформувалися організаціі, які можуть збирати та розподіляти кошти - прототип народного фінансування виборчих кампаній. Тому, за наявності бажання, окрім декількох форм жебрацтва, які для нас готує історія, ми маємо шанс завернути в інший бік. І шанс цей, попри всі ствердження новітніх "знавців" буде з нами, допоки живим на Землі буде бодай один украінець. Але зреалізувати його чим далі буде потрібно більше зусиль. То, може, не гаяти часу на читання всіляких чорних пророцтв, знадати, хто ми є, та рухатись, куди нам треба, тим більше, що вже зрушили
Тома Володько 2015.08.02, 19:38
Треба було зупинитися, коли пiдписали узгоду про вибори президента восени. Крим би був, вiйни не було би, але ж комусь це було не довподоби...А що тепер? На 50 рокiв нiц доброго не буде.
Ivan Ivanov 2015.08.03, 17:13
До пана Пелага Має бути так: у місцеві органи обирати лікарів, вчителів, підприємців бажано з виробництва. Затвердити законом можливість відкликання з посади в разі невиконання чи неналежного виконання обов'язків. Студенти най розробляють і втілюють програму розвитку краіни - виробництво, сільське господарство, туризм, інше. Впродовж навчання практикуються, закінчивши - най керують держпідприємствами, теза " держава - неефективний керівник" неприйнятна, нав'язується задля розпихання по приватних кишенях. Всі державні установи повинні мати рахунки ЛИШЕ У ДЕРЖАВНИХ БАНКАХ. Всім, хто вже був при владі - знову туди зась. Багато чого ще можна написати. Дивлячись на молодь, вірю, що є майбутне у краіни, треба згуртувати і правильно скерувати
15.06.2026
Вікторія Матіїв

В інтерв'ю журналістці Фіртки Мирослава Полатайко розповіла про свій шлях у професії, роботу за лаштунками театру, народження ролей і те, як війна змінила відчуття сцени.

4020
07.06.2026
Тетяна Ткаченко

До повномасштабного вторгнення Назар Семанів мав невелику майстерню та планував розвивати її. Для цього поїхав до Німеччини заробити кошти на обладнання. Після початку великої війни повернувся в Україну.  

2190
04.06.2026

Відповідний законопроєкт №15284 уже зареєстрований у Верховній Раді та визначає чіткі правила руху, вікові обмеження і відповідальність за порушення. На цьому тлі в Івано-Франківську вже діють власні підходи до регулювання руху самокатів.

2412
01.06.2026
Вікторія Матіїв

«Бо де скарб твій, там буде й серце твоє» (Мт. 6:21) — ці слова Наталя Бакум присвячує своєму чоловікові, захиснику Івану Бакуму, який загинув під час ракетного обстрілу у 2023 році.  

5511
29.05.2026
Тетяна Дармограй

Попри повномасштабну війну, корупційні схеми в Україні продовжують працювати — у міськрадах, державних органах та навіть структурах, які мають боротися з економічними злочинами.

21264
23.05.2026
Вікторія Матіїв

Про те, як сьогодні виглядає епідеміологічна ситуація на Прикарпатті, які інфекції фіксують найчастіше та як їм запобігти, розповів лікар-інфекціоніст, кандидат медичних наук, доцент кафедри інфекційних хвороб та епідеміології Івано-Франківського національного медичного університету Андрій Процик в інтерв'ю журналістці Фіртки.

3239

Зараз, під час випробовувань війни, в нас є одна головна правда, а скільки їх з’явиться, тих «правд», по її завершенні?

991

Безперечно, релігійні переконання є особистою справою кожної людини. Проте, коли йдеться про знаменитостей рівня голлівудських зірок, чия популярність сягає глобальних масштабів, це набуває й певного суспільного значення.

1017

Китайці мислять образами (ієрогліфами). Їх мислення більше образне, аніж логічне (як це є, зокрема, в європейських народів з їх логічним звуковим письмом). Тому для розуміння китайців потрібно більше звертати уваги на символізм.

1794

Рахманська країна мусить бути невідомо де, але не на земній кулі, бо на ній в принципі не може бути такого місця, де б гуцулові було краще, ніж у себе: поміж цих ґрунів і кичер, гірських річок і озер, толок і царинок, смерекових хат і полонин.

1764
19.06.2026

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

7516 2
15.06.2026

Попри чудові якості, важливо розуміти, що грейпфрут відіграє особливу роль у взаємодії з певними ліками.

15652
10.06.2026

Сніданок — це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

9059
20.06.2026

Простий образ сіяча й зерна розкриває глибоку істину: від нас залежить, чи проросте й принесе плід те, що ми чуємо й сприймаємо.

3968
15.06.2026

Учасники зустрічі молитимуться за мир, духовне зцілення, а також вшанують пам’ять померлих членів Апостольства. 

919
11.06.2026

У ніч з 12 на 13 червня в Марійському духовному центрі «Погоня» проведуть традиційні нічні чування.

824
06.06.2026

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

5100
20.06.2026

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

42547 1
18.06.2026

Ухвалені Верховною Радою зміни до Бюджету-2026 дозволять суттєво розширити програми соціального захисту для військовослужбовців.

533
16.06.2026

Баланс на фронті змінився на користь України, а час більше не працює на Володимира Путіна, — переконаний американський політолог та колишній посол США у РФ Майкл Макфол. Також він наводить вісім ознак того, що Росія програє свою війну.  

763
05.06.2026

Після «історичного» указу про дозвіл на проведення параду 9 травня в Москві — історичний відкритий лист Володимира Зеленського Путіну.

1687
20.05.2026

За оцінками аналітиків, після нетривалого зростання внаслідок роздутого оборонного замовлення економіка РФ уперлася в глухий кут.  

1616