Вибори у США: як американці обирають 47-го президента

У США обирають 47-го президента країни. На пост глави держави претендують демократка Камала Гарріс та республіканець Дональд Трамп.

Вашингтон — територія демократів, які, як правило, тут набирають найбільше голосів. Але у столиці США не вирішується доля виборів.

Все вирішать сім так званих штатів, що коливаються, пише Фіртка з посиланням на Deutsche Welle.

Кореспондент DW Роман Гончаренко з Вашингтона розповів про перебіг і атмосферу виборів.


Дональд Трамп проголосував у Флориді


Кандидат від республіканців Дональд Трамп проголосував на виборах президента. Він прибув на виборчу дільницю в курортному місті Палм-Біч на південному сході штату Флорида разом із дружиною Меланією. 

Сенатор-республіканець від штату Огайо Джеймс Девід Венс, якого Трамп оголосив своїм кандидатом у віцепрезиденти, також уже проголосував на виборах. Політик відвідав дільницю в Цинциннаті з дружиною та дітьми й зізнався, що віддав голос за свого однопартійця.

"У мене гарне передчуття щодо цієї гонки", — зазначив Венс.

І в 2020-му, і в 2016 році Трамп здобув перемогу в Огайо з перевагою у вісім відсоткових пунктів. 

Суперниця Трампа Камала Гарріс вважала за краще проголосувати поштою кількома днями раніше. Вона заповнила бюлетень в Мічигані та відправила його до Каліфорнії. Вона спостерігатиме за перебігом голосування в Говардському університеті, який закінчила в 1986 році. "Саме там я вперше балотувалася на виборну посаду" — представниці студентської ради, пояснювала Гарріс кілька років тому. 

Чинний президент Джо Байден достроково проголосував у штаті Делавер — на дільниці в Нью-Каслі, поблизу Вілмінгтона, де знаходиться його приватна резиденція. Байден та його дружина Джилл спостерігатимуть за перебігом виборів з Білого дому, жодних публічних виступів президент не планує.

До перших теледебатів з Трампом 27 червня Байден був найвірогіднішим кандидатом від Демократичної партії, проте менш ніж через місяць після невдалого виступу заявив, що не буде ще раз балотуватися в президенти, а згодом активно підтримував Гарріс.


У Джорджії закривали дільниці через російські погрози


Дві виборчі дільниці в окрузі Фултон у штаті Джорджія зачинили приблизно на пів години, а людей з них — евакуювали через погрози вибухів, які виявилися неправдивими. Державний секретар штату, республіканець Бред Раффенспергер заявив про російське втручання в день голосування.

"Схоже, вони замишляють щось недобре. Вони не хочуть, щоб у нас були гладкі, чесні й точні вибори, і якщо їм вдасться змусити нас боротися між собою, вони зможуть вважати це перемогою", — цитує його слова Reuters.

Зі свого боку Федеральне бюро розслідувань (ФБР) заявило, що йому відомо про фейкові погрози вчинення вибухів на виборчих дільницях у кількох штатах. Багато з цих повідомлень були надіслані з російських доменів електронної пошти.

За словами представника ФБР, тільки в Джорджії в день голосування надійшло понад два десятки неправдивих погроз про закладені бомби, більшість з яких — в окрузі Фултон.

Раніше цього дня ФБР спростувало нібито здійснений від його імені заклик голосувати віддалено через високу загрозу терористичних актів на виборчих дільницях. Там заявили, що опублікований в інтернеті відеозапис є підробленим, попри логотип ФБР. 

Бюро також відмежувалося від ще одного приписуваного йому відеоролика: запис містить підроблений пресреліз з твердженням, що керівництво п'яти в'язниць в Аризоні, Джорджії та Пенсільванії нібито вступило в змову з однією з політичних партій і сфальсифікувало результати голосування ув'язнених.

"Спроби обдурити громадськість за допомогою неправдивого контенту щодо оцінок загроз і діяльності ФБР спрямовані на підрив нашого демократичного процесу та підрив довіри до виборчої системи", — наголосили у ФБР. 


Перед виборчими дільницями в США — черги


Перед виборчими дільницями у США утворилися черги. Дональд Трамп скористався цим і вкотре розкритикував суперників з Демократичної партії.

"Радикальні комуністи-демократи хочуть, щоб ви зібрали речі та вирушили додому.

Ви повинні віддати свій голос, незалежно від того, скільки часу це займе. Залишайтесь у черзі!", — написав він у соціальній мережі X.


Інвестори Нью-Йоркської біржі ставлять на перемогу Трампа


Інвестори, судячи з усього, роблять ставку на перемогу на виборах президента США кандидата від Республіканської партії Дональда Трампа. Акції Trump Media & Technology Group зросли на понад 10 відсотків перед початком основної сесії торгів на фондовому ринку США.

Додали в ціні й папери інших пов'язаних з колишнім президентом компаній. Вартість розробника програмного забезпечення Phunware, якого штаб Трампа найняв під час передвиборчої кампанії 2020 року для розроблення програми для смартфона, зросла приблизно на дев'ять відсотків. Акції платформи для обміну відео Rumble, в яку інвестував кандидат у віцепрезиденти від республіканців Джеймс Девід Венс, зросли більш ніж на чотири відсотки.

Опитування громадської думки показують, що суперники йдуть ніздря в ніздрю в кожному з семи штатів, що "коливаються", зазначає агентство Reuters. Тим часом учасники платформи ринку прогнозів Predictit оцінюють ймовірність перемоги Трампа в 62 відсотки, а перемоги Гарріс — у 38 відсотків.


У центрі для відвідувачів Конгресу затримали чоловіка з сигнальним пістолетом


У центрі для відвідувачів Конгресу США у Вашингтоні затримали чоловіка з сигнальним пістолетом. Як повідомила поліція в соціальній мережі X, його зупинили для перевірки.

"Від чоловіка пахло паливом, у нього були ліхтар і сигнальний пістолет".

На час роботи правоохоронців центр для відвідувачів закрили, всі екскурсії в Капітолії скасували. У столиці США в день виборів значно посилили заходи безпеки через можливі заворушення.


У штабі Гарріс закликали набратися терпіння до закінчення підрахунку голосів


У виборчому штабі Камали Гарріс закликали до терпіння в очікуванні результатів голосування.

За словами представниці штабу Джен О'Меллі Діллон, у семи штатах, що "коливаються", діють різні правила підрахунку голосів, тому мине певний час, перш ніж з'являться результати голосування в ключових штатах, які, як очікується, визначать підсумки виборів. 


Що треба знати:

  • 5 листопада у Сполучених Штатах Америки громадяни обирають 47-го президента країни.
  • Претендентами на цю посаду є нинішня віцепрезидентка США в адміністрації Джо Байдена, представниця Демократичної партії Камала Гарріс та попередній американський президент, республіканець Дональд Трамп.
  • Виборчі дільниці у день виборів у більшості штатів відкриваються о 7-й годині ранку за місцевим часом. Першими виборчі дільниці відкрилися о 13-й годині за київським часом — у штатах Індіана та Кентуккі на східному узбережжі США. У цих же штатах першими завершиться голосування — о 1-й годині ночі за київським часом 6 листопада. Останніми закриються дільниці у штаті Аляска — о 8-й ранку за київським часом.
  • У більшості штатів виборці мали можливість проголосувати завчасно, ще до основного дня голосування. Цією можливістю, за даними агентства AP, скористалися близько 77 мільйонів американців.
  • Вибори президента США є непрямими, тобто їх виграє не той кандидат, який набрав найбільше голосів виборців, а той, у кого за підсумками голосування виявиться необхідна для перемоги кількість голосів виборників. Саме колегія виборників, до якої входять 538 осіб, обирає президента і віцепрезидента США. Для перемоги кандидату необхідна абсолютна більшість — щонайменше 270 голосів виборників.
  • У більшості штатів попередні результати виборів оголошуються одразу після завершення голосування. Довше зазвичай триває підрахунок голосів у так званих "хитких" штатах, де переможець невідомий наперед і де перемога для кожного кандидата має неабияке значення. Наперед невідомо, коли буде оголошено переможця виборів, — залежно від результатів це може бути як у ніч після виборів (починаючи з близько третьої ночі за Києвом), так і наступного ранку або, можливо, навіть через кілька днів або тижнів.
  • Окрім виборів президента, у цей день американські виборці також обирають близько третини членів Сенату США, а також новий склад Палати представників США. Крім того, відбуваються вибори губернаторів і законодавчих зборів в окремих штатах.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Вибори у США: у маленькому містечку оголосили результати голосування

Гарріс і Трамп відвідали "хиткі штати" перед виборами президента США

Гарріс обійшла Трампа у штаті, де той перемагав двічі


Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

530
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1446
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3031
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2075 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4146
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5924

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

379

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

395

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

393

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

521
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

830
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

795
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1081
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

520
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2386
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

836
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1156
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34115 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

378
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

716 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

912
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

683