Вибори-2012 ставлять крапку на цілій епосі ілюзій. І нема на то ради

 

У системологів (вчених, що вивчають процеси і явища в контексті їхньої організації та самоорганізації) є поняття «події-моделі», тобто такої знакової події, котра – попри свою нібито незначущість – відображає у собі сутність певного ширшого і масштабнішого процесу.

 

Зазвичай, така подія відбувається у фінальній стадії даного процесу і не завжди (й не всіма) сприймається як знакова. Коли закінчились вибори-2012 ми чекали на таку «подію-модель». Напружено чекали, намагаючись передбачити: що ж воно таке станеться. Чекали-чекали і ось, нарешті, дочекалися. Зранку 9 листопада інформаційні агентства повідомили, що Лілія Григорович заявила про свій вихід з «Нашої України».

 

На перший погляд, нічого вікопомного не відбулося. Політик далеко не першого ешелону залишила ту політичну силу, у якій перебувала більше десятиліття і з якою пов’язані найбільш яскраві епізоди її відносно довгої політичної кар’єри («піком» якої стало «самоспалення» за Ющенка у Верховній Раді).  Таке у політиці трапляється. Й навіть часто трапляється. Проте, здається, саме в цьому випадку ми маємо «подію-модель», фокусне символічне відображення ситуації, до якої прийшла політична система України в результаті виборів-2012.

 

Те, що один із найвірніших «багнетів» Віктора Ющенка залишив фатально проріджені шеренги «політичної армії» третього президента України, говорить не лише про остаточне сходження з історичної арени бренду «Нашої України». Бренд «НУ» був останнім оплотом так званої націонал-демократії,  у якому намагалися схрестити заздалегідь непоєднувані речі:

 

-  ідейний націоналізм з ліберальними політичними принципами,

- ірраціональний вождизм з прагматичним реформаторством,

- ізоляціоністське мислення «трипілляфілів» з відкритістю глобалізаційним процесам.

 

Вибори-2012 ставлять крапку на цілій епосі ілюзій та пошуків чорних котів у темних кімнатах. Націонал-демократичний та націонал-ліберальний гібриди більше не стирчать примарами на обріях Великої Української Поразки. Хмари розвіялись, відкриваючи досить промовисту ситуацію. Спробуємо перерахувати її елементи:

 

1)    В Україні (як і у всіх пострадянських країнах) немає широкої соціальної бази для розвитку демократії. Швидше навпаки – є запит на «порядок» (читай авторитаризм). Певне «демократичне щеплення», здійснене на початку 90-их, більше не рятує від хвороб кланово-племінного устрою та тоталітарного реваншу;

 

2)    В Україні формуються дві перспективні системи влади: корпоративна клептократія і етнократія. Популістські бренди («Батьківщина», УДАР, КПУ) в найближче десятиліття зійдуть зі сцени, як зійшла «Наша Україна». Залишаться дві сили (два напрямки): тоталітарна технократична «партія олігархів» і тоталітарна «партія соціал-націоналістів». Вони або розірвуть країну на захід і схід, або знищать її і себе у безкінечних війнах за владу;

 

3)    Модернізації України не відбудеться, архаїчні структури будуть зберігати свій вплив в економіці і соціумі, а модерна «надбудова», зв’язана зі світовими процесами, житиме своїм життям у своєрідних «резерваціях»;

 

4)    Для боротьби з етнократами клептократи залучатимуть союзників з-за кордону. Тому країна й надалі залишатиметься напівколонією.

 

5)    І нема на то ради…

 

Аналітична група «Фіртка-Магус»


Коментарі (13)

Симпатик 2012.11.11, 17:27
Працювати треба! Іншого народу нема,немає інших політичних сил. Головне,щоби з політичної арени зійшли "противсіхи".
Оксана 2012.11.11, 18:09
100% згідна з Симпатиком. Противсіхи - гірші за тих, хто підтримує діючу владу (останні принаймні активні і відстоюють хоч і хибну, але певну позицію) А на рахунок популістських брендів - на рахунок УДАРу згідна, а з Батьківщиною автор трохи загнув. Ця сила не популістський бренд, а єдина РЕАЛЬНА опозиція на сьогоднішній час. Всі інші опозиційні партії - це її сателіти, без Батьківщини вони безсилі проти провладної мафії.
НИК 2012.11.11, 19:27
ПОАНАЛІТИКУЄМ. ОКСАНІ- БЮТ=ОПОЗИЦІЯ, АЛЕ ОЛІГАРХІЧНА, ТОМУ ЗА ВИЗНАЧЕННЯМ - ОХЛОКРАТИЧНА, ТО Є ПОПУЛІСТСКА. ФІРТЦІ- СНПУ ВІДІЙДЕ ЦІЛА НАЦ-ДЕМ. НІША. А СЕ ЩЕ В 2002р МАЛО 23%. ТОМУ НА ВИБОРАХ ПУ, ОЛІГАРХИ, КОТРІ БУДУТ НЕ ХТІТИ ЯНА, РОЗТЄГНУТ СВОЇ ГОЛОСИ В 1-ТУРІ, А ТОМУ В 2-ТУР З ЯНОМ ВИЙДЕ Т.БОК З 22%, І НАВІТЬ ВСІ НРУ З КУНом НЕ ЗМОЖУТ ВІДОРВАТИ ВІД НЕГО БІЛЬШЕ 1,5%. ЯК НІЧО НЕ РИСКУВАТИ, ТО ВЖЕ ЯСНО, ЩО 2015 ТРЕБА ПОЗДОРОВЛЯТИ КНР З НОВИМ СОЮЗНИКОМ. ЩО СЕ БУДЕ ОЗНАЧАТИ ТЕМА СТАТІ, А НЕ КОМЕНТУ.
adam 2012.11.12, 22:13
Касандра від "фіртки" звичайно безіменна пророкує український колапс-згадується безсмертне від М Твена"Чутки про мою смерть виявилися передчасними",проповідники від ПР та Вишиванюка як завжди помиляються-ще не вмерла Україна і пори ваше бажання невмре.
КНН 2012.11.12, 23:08
Из двух зол выбирают меньшее. В идеале что-то делать, по крайней мере это лучше чем в интернете заниматься демагогией и слюни разбрасывать. Вопрос когда оппозиционные силы распадутся через пять лет или через год разницы нет никакой. На сегодняшний день спасать Украину надо уже не сегодня, а как говориться вчера и предпринимать какие нибудь действия.
Маруся 2012.11.13, 09:59
До adam. Чого такі складні тексти читаєш, парніша? ПР - це і є корпоративна клептократія))))
до оксани === 2012.11.13, 12:28
йой оксано!та вже навіть пес не вважає батькіщину з юлькою якоюсь силою,то що притулили , до них удар і свободу,то на пять мінут.ще не вродивсі той,хто буде з жулькою.невже народ не розуміє,що ВАНА,це проєкт кремля,бо інакше юлька б сиділа,ще з часів кучми.наш люд має опиратися на патріотів,обєднюватися з партіями українськими,а не жидівським,які працюють на кремль.
Симпатик 2012.11.13, 14:11
Оксано! Я тобі вдячний! Ти розумна,а розумні люди завжди красиві...
XR 2012.11.13, 15:06
Якщо претендуєте на аналітичний матеріал, то будьте уважні з фактами, бо "Наша Україна" ще не має 8 років, а Ліля Григорович перебуває у ній більше десяти!
Магус до XF 2012.11.13, 15:19
Цитата з Вікіпедії: "У січні 2002 року було сформовано опозиційний до влади виборчий блок «Наша Україна», який очолив Віктор Ющенко. До складу блоку увійшли 10 партій правоцентристської орієнтації. На парламентських виборах у березні 2002 року в багатомандатному окрузі блок отримав 24,7 % голосів виборців (1-е місце серед партій і блоків) і сформував найбільшу фракцію у Верховній Раді". Тобто - бренду "НУ" вже майже 11 років. Ми про це. Дійсно НУ була формалізована в партійний проект в 2005 році. Але ми голосували за "Нашу Україну", включно з Ющем і Лілею Григорович ще на парламентських виборах 2002 року)))
симпатику-у-у 2012.11.13, 16:09
ти хлопче напевно наївся горіхів і ти хочеш дзюнь,дзюнь.....,як ти знаєш оксану,то нащо ти не йдеш і не робиш уха-ха,а якщо ти не знаєш,і це може бути стара кашолка,то про що ти говориш?між іншим Оксана прихильниця Юляськи і дуже хоче 2 рублі від неї,так що розберися,може і ти шось хапнеш,але якщо то стара баба,ото буде капец-мусиш тоді женитисі,бо посадять за глумлення над старими.....то теж дають багато ...опса=оп.
шева 2012.11.13, 16:29
отже нам кажуть - обирайте поміж бандитами і фашистами. приплили
ПротиВСІХ 2012.11.15, 16:34
ВРЬОШ - невозмьош!Ми є і будемо.
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

617
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1545
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3120
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2130 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4236
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

6003

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

458

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

444

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

427

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

530
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10069
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

882
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

845
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

581
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2445
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

878
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1207
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34169 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

324
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

427
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

768 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

951