Від ідеї до власної справи: засновник "n.cubator" Дмитро Швець розповів, як працюють стартапи

Якісні зміни та розвиток сьогодні творяться не тільки у просторих кабінетах чи у наукових середовищах, їх творять ті, хто здатен об'єднатися і мати спільну мету, хто має ідею і бажання її втілення.

Мова про середовища майбутнього - стартапи.

Киянин Дмитро Швець у 2018 році заснував таке ідейне середовище - "n.cubator". Про нього, про перспективи бізнес-освіти, молодь та підприємництво далі в ексклюзивному інтерв'ю Фіртки.


n.cubator. Що це за такий проєкт?


n.cubator – це навчальний проєкт з розвитку підприємництва в Україні. Наша візія - це міжнародна платформа з розвитку усвідомленого підприємництва, що об'єднує в єдину екосистему ключових гравців з України та світу: підприємців, інвесторів, донорів, державні установи, навчальні заклади, корпорації.


Як і коли виникла ідея його створення?


Ідея створення бізнес-інкубатора виникла за 10 років до запуску проєкту під час мого навчання у Швецькому Інституті на програмі по КСВ в Стокгольмі. Це був 2008 рік. Вплив бізнесу на світ набагато більший за уряди країн. Шалені темпи розвитку можуть в один момент зробити маленький стартап всесвітньою корпорацією з доходами вище за ВВП країни.  До того ж ми більшу частину повсякденного життя проводимо на роботі. Бізнес формує нашу свідомість і поведінку.

У 2015 на ще одному навчанні у Швеції на фінальному пітчі я презентував концепцію по створенню Соціального Бізнес-інкубатора в Україні й остаточно вирішив запускати бізнес інкубатор в Україні.

На мою суб’єктивну думку, українцям для прориву не вистачає двох речей. Усвідомлення персональної відповідальності за свої дії та довгостроковості планування. А створення власної справи – найкращий тренажер для відпрацювання цих двох "м’язів".

Отже, у 2018 році ідея нарешті стала реальністю і разом з однодумцями ми запустили проєкт n.cubator на волонтерських засадах.


З чого починали?


Як стартап, ми пішли шляхом перевірки гіпотез і почали з одноденних симуляційних офлайн бізнес-ігор. Через них ми перевіряли наскільки бізнес-освіта через дію, через гру буде сприйнята суспільством та тестували різні цільові аудиторії.  Виявилось, що ігри цікаві всім, від корпорацій та їхніх співробітників до студентів та навіть школярів.

Всі підходи, які ми два роки тестували на відкритих та закритих бізнес-іграх, ми зараз втілюємо в навчальній програмі по старту бізнесу Adventure|easy start, яку ми запустили весною 2020 року.

Ця пілотна 9 тижнева програма розрахована на студентів та нещодавніх випускників, які мають ідею бізнесу, але не знають з чого та як почати. Ми змогли профінансувати цю програму самостійно та із зовнішньою допомогою менторів, викладачів та друзів і надати студентам гранти на навчання в програмі та можливість отримати невеличке фінансування для кращого проєкту.

Наступна програма розрахована на найманих працівників, що мріють створити власний бізнес. Ще є ідеї про запуск програми для старшокласників та для людей від 50 і вище.


Хто входить у команду? Які спеціалісти?


Оскільки ми прагнемо стати відкритою платформою, нам вдалося об’єднати професіоналів своєї справи, які хочуть ділитися своїм досвідом та знаннями. За два роки до проєкту долучилося більше ніж 40 менторів та викладачів досить високого рівня - від власників бізнесів та викладачів відомих бізнес-шкіл до ТОП-менеджменту корпорацій.

Постійно займаються розвитком проєкту дві-три людини, включно зі мною. Нам дуже не вистачає вільних рук, щоб втілити всі наші задуми, тож ми на разі шукаємо фінансування для розширення команди.

Сьогодні, всі викладачі та ментори інвестують свій час в проєкт на безоплатній основі. Проте ми хочемо розширюватися і гідно оплачувати професійну працю. Адже зазвичай наші навчання не поступаються рівню світових закладів освіти, а можливість експериментувати з форматами дозволяє нам постійно еволюціонувати.


У чому суть запропонованого вами підходу «experiencial learning and gamification»?


На звичайному навчанні, навіть якщо це не просто «балакаюча голова», учасники процесу сприймають тільки маленьку долю інформації. Як зробити так, щоб не тільки запам’ятати те, що ти отримав на навчанні, а ще й знати, як це використати та не забути в момент виникнення необхідності?

Відповідь на це запитання намагається дати теорія гейміфікації – навчання з використанням елементів гри та навчання через дію, або досвід (experiential learning). Перше, це не тільки використання самої гри для навчання, а  й застосування ігрових елементів, як команди, досягнення, рівні, нагороди, змагання в процесі навчання. Друге – це концепція в освіті, яка використовує практичні завдання та отримання власного досвіду разом з рефлексією зробленого, розумінням концепції того, що зроблено та активного експерименту. Наприклад, якщо ми навчаємо бізнес-моделям, то ми даємо шаблон і без навчання підходу просимо заповнити його самостійно,  потім обговорюємо результати та дискутуємо на цю тему, надаємо пояснення через занурення в теорію, повторюємо цей досвід через змодульовану гру та відпускаємо учнів робити власні експерименти з бізнес-моделями на власних проєктах з доступом до менторів та інформації.

Такий підхід перекриває всі основні типи сприйняття інформації, візуальні, аудіальні, кінестетичні. Як цитата, яку приписують китайським філософам: "Not hearing is not as good as hearing, hearing is not as good as seeing, seeing is not as good as knowing, knowing is not as good as acting; true learning continues until it is put into action".


Популярними є бізнес-ігри для школярів? Чи варто їх розвивати та чи дійсно вони дають результат?


Бізнес-ігри дають користь всім. Але залежить, що це за гра. При створенні ігор потрібно розуміти ціль та хто буде у неї грати. Чи популярні вони серед школярів - я не знаю. Проте ми експериментували на наших іграх - змішані групи учасників від 12 до 50 років. Деякі гравці 10-11 класу були крутіші за старших. При цьому 12 річні учасники сприймали по-різному. Були ті, хто вливався, а були ті, хто відверто нудьгував.

Але світова практика гейміфікації навчання передбачає застосування її на всіх рівнях від садочка до університету і далі.

Я, наприклад, ще у 1996 році в старших класах школи брав участь в грі КлассЮніорБізнес - це був неймовірний досвід, який досі згадую.


Наскільки в Україні сприятливе середовище для втілення та розвитку проєктів такого плану?


В нас майже повністю відсутня екосистема для розвитку власної справи. Це одна з причин, через які проєкт чекав свого часу. Самостійно створювати моду на підприємництво в країні дуже складно.

Наразі, починають з’являться інші інкубаційні програми та курси зі створення власної справи. У світі інкубатори, в основній своїй масі, підтримуються чотирма джерелами: держава (розвиток малого середнього бізнесу = розвиток економіки), університети (конкуренція, нові підходи практичного навчання та надання нових можливостей своїм студентам, співпраця з урядом та бізнесом), корпорації (соціальна відповідальність, джерело усвідомлених працівників та доступ до інновацій) та венчурні фонди (заробіток на розвитку та перепродажу стартапів). В Україні ці джерела тільки почали зароджуватись.

Тому ми на початку цього шляху. А в проєкті ми будемо обов’язково використовувати глобальні можливості, співпрацювати з іншими державами, іноземними бізнес-інкубаторами та корпораціями.


Коронавірус і карантин поставив перед світовим загалом і українським бізнесом зокрема, нові виклики. Як на вас і ваш проєкт вплинули обмеження? Що змінилося?


Карантин несподівано зробив нас сильнішими. Ми дуже важко збирали учасників першої програми, оскільки запуск випав чітко на оголошення карантину. Звісно нам довелося повністю перебудовувати офлайн програму в онлайн.

Виявилося, що просто скопіювати та перенести лекції в відеотрансляцію неможливо, це буде зовсім неефективно. Проте це дало нам три речі:

  1. Ми отримали дійсно вмотивованих учасників, що не побоялися розпочинати власну справу на порозі кризи
  2. Ми змогли не обмежувати програму Києвом, а запропонувати навчання учасникам з інших міст України.
  3. Ми опанували дуже ефективні та корисні онлайн інструменти для experiential learning, що дозволили зробити наше онлайн навчання на рівні, а іноді навіть вище офлайнового.

А це означає, що відтепер навіть офлайнові програми будуть максимально ефективно використовувати онлайн інструменти. Тож  наша програма – це антикрихкість в дії.


01.06.2020 Марія Лутчин 9273 1
Коментарі (1)

Vuiko 2020.06.10, 17:04

шо воно experiential learning?

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

543
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1471
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3044
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2081 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4159
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5932

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

386

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

406

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

398

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

523
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

839
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

801
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1087
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

530
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2399
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

841
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1164
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34122 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

389
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

726 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

918
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

690