Від тюрми врятував ворог


Ісус, як відомо, в земному житті був теслею. Не хочу, звісно, порівнювати, але Микола Тесленко, товмачицький майсер, також тесля.  Чоловік розміняв вже майже восьмий десяток літ, впродовж яких побудував понад п’ятнадцять каплиць і церков по всій Україні.

 

Працював завклубом, будівельним бригадиром у колгоспі, оператором котельні на коломийському «Сільмаші». Та найкращою школою життя для нього стала участь у бандерівському русі.

 

 …  Миколка подорослішав рано – у своїх 13 років, коли точилася боротьба між партизанами та більшовиками, носив «штахети» для вояків. Колись у народі так іменували невеличкі, але довгі  шматки паперу, скручені в трубочку і засмолені для надійності. Ця почесна місія випадала не кожному.  Хлопців ретельно перевіряли, адже надійність була чи не найосновнішим критерієм. Миколу ж порекомендував сусід, який був довіреною особою  відомого на теренах Коломийщини Спартана. Спартан тоді очолював загін із трьохсот вояків.  Звичайно, виникла потреба в хлопчаку, який би вів агітацію і розносив засекречені доручення. Так вибір впав на тоді ще юного Миколу Тесленка.

 

Записки він отримував з рук тих же довірених осіб. Сотник  не мав права відкривати своє обличчя стороннім. Однак побачити Спартана хлопцеві все ж вдалося. Брат його батька був добрим швецем, а Микола вчився в нього цієї справи. Одного разу прийшов до них із замовленням чоловік. Одягнений абияк, простий, нічим не помітний. Микола бачив його ще кілька разів, коли той приходив на примірку чобіт. Але тільки потім дізнався, що то був Спартан, або як його ще називали, Старий. Через декілька років хлопець познайомився зі своїм керівником особисто. Тоді ж почув від нього слова, які пам’ятає дотепер: «Миколко, треба помагати, чим можеш. Ми всі загинемо за незалежну Україну, а ви будете при ній жити». Так і сталося.

 

Невдовзі в селі почалася велика облава під назвою «червона мітла». НКВД шукав Спартана. Три дні вороги перевертали село догори дном. Прийшли і до Миколи. В нього вони зробили особливий обшук. Група озброєних чоловік зі шпагами достеменно знала, що знайде компромат. І знайшли. Це був карабін, захований у стогу сіна. Зі словами «Пацан, трі шага впєрьод»  його арештували. А це могло означати лише одне – чекає тюрма.  

 

Шістнадцятирічного хлопця врятувало лише диво. У камері він провів 10 днів, а потім його мали кудись вивезти. Щодня за ув’язненими приїжджала машина. Так сталося, що його залишили насамкінець одного. Час пік: до Миколи підходить сержант і дає вказівку збиратися. Хлопець склав у торбинку свої речі і вже йшов до виходу. Але тут вийшов старший лейтенант опергрупи Кокорін. Микола дав дорогу. А старший лейтенант запитує: «Куди його ведете?».  Почувши, що до машини, Кокорін сказав, що розбиратися з Миколою буде він. Завів хлопця у кабінет, посадив на ящик і каже: «Слухай добре, що я пишу, і запам’ятовуй. Інакше нічого нікому не смій говорити».  І відпустив додому.

 

Через два роки Кокоріна заарештував НКВД за співпрацю зі Спартаном. Микола ж пішов до армії, служив у авіаційних військах. Згодом оженився, пішли діти. І хоча ті часи давно пройшли, пан Микола дотепер із вдячністю згадує свого рятівника.

 

/data/blog/15254/345913064caec259bf4a039321216adc.jpg

 

Оксана Романенчук, для ФІРТКИ


Коментарі (0)

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

551
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1482
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3053
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2085 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4173
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5941

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

406

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

410

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

402

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

524
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

848
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

809
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1092
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

540
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2404
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

845
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1169
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34126 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

393
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

732 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

922
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

696