Виготовлення закордонного паспорта: як не дати себе обдурити

 

У багатьох із нас рано чи пізно виникає потреба у виготовленні нового закордонного паспорту: чи по роботі треба кудись з’їздити, чи до рідних, чи просто у відпустку. І більшість людей йде до відділення ВГІРФО УМВС (більш звична назва - ОВІР), сплачують усі квитанції, що їм запропонують у найближчому відділенні банку і чекають на отримання паспорту. Та справа у тому, що серед тих квитанцій є й „добровільні” і зовсім зайві оплати. „Добровільні” у лапках, бо сплачувати їх змушують, користуючись необізнаністю громадян. При чому сума у різних регіонах коливається. Найбільші „добровільні” суми – це медичне страхування у розмірі 50 гривень і добровільний внесок у фонд „Правопорядок” у розмірі 30 гривень. Щодо страхування, то до недавнього часу гроші брали, а страховий поліс взагалі не видавали, і мені не відомо жодного випадку, щоб по цьому полісу були здійснені якісь страхові виплати. Ну а про внесок у фонд говорить сама його назва.

 

Нещодавно мені самому прийшлося виготовляти новий закордонний паспорт, але я вирішив підійти до питання принципово і підготуватись. До цього робив паспорт один мій знайомий, який повідомив мене, що зараз у нас виготовлення закордонного паспорту коштує близько 290 гривень, враховуючи „добровільні” оплати. Також він розповів, що разом з ним у черзі стояли люди, які відмовилися сплачувати зайві гроші, але у них документи не прийняли. Я почав шукати інформацію у мережі. Спочатку прочитав декілька інтерв’ю посадовців, які запевняли що для виготовлення паспорту необхідно сплатити тільки державне мито у розмірі 170 гривень і ще якісь незначні послуги МВС, тобто у сумі повинно бути не більше 200 гривень. Далі я натрапив на досить давнє обговорення цього питання на форумі Департаменту зв’язків з громадськістю МВС України, де знайшов багато цікавої інформації. Ось посилання на нього: http://mvsinfo.gov.ua/cgi-bin/yabb/YaBB.cgi?action=display;board=news2_9;num=1092655164;start=0#1

 

Зокрема, там я дізнався, що згідно пункту 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 р. N 380 для оформлення паспорта у разі тимчасового виїзду за кордон подається:

- заява-анкета встановленого зразка (додаток 1) ( 380а-2004-п );

- паспорт громадянина України (після прийняття документів повертається);

- свідоцтво про народження (після прийняття документів повертається);

- копія виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, крім осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи;

- дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра;

- квитанція про сплату державного мита або документ, що підтверджує право на звільнення від його сплати.

 

Відповідно до статті 103 Закону України "Про Державний бюджет на 2004 рік" ставка державного мита, що справляється за видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон, становить 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, тобто 170 гривень.

Анкету здавати вже непотрібно – її заповнюють на місці, також у зв’язку з переходом на новий зразок паспорту не потрібно приносити і фотокартки – вас сфотографують при поданні документів. Як бачите, ніякої згадки про медичне страхування, внесок у фонд, та навіть послуг МВС немає. Я остаточно вирішив, що буду відстоювати свою громадянську позицію і платити зайве не буду. Ще один знайомий розповів, що коли робив паспорт теж обійшовся без „добровільних” оплат. Спочатку документи у нього приймати відмовилися, але коли він рішуче попросив дати йому відповідь у письмовій формі, документи все-таки взяли.

Озброєний такою інформацією, а також роздрукованою постановою Кабміну, я вирушив оформляти закордонний паспорт. У відділенні Коопінвестбанку, яке знаходиться поруч з ВГІРФО УМВС в Закарпатській області, висить список рекомендованих оплат для оформлення паспорту. У нього входить:

1) Державне мито – 170 грн.;

2) інформаційні послуги МВС – 10,28 грн.;

3) послуги овіру (комісія банку) – 5,41 грн.;

4) послуги консультаційного характеру Дочірнього Підприємства „Ресурси-Документ” – 6,43 грн.;

5) представницькі послуги ДП „Ресурси-Документ” в МВС – 9,50 грн.;

6) перевірка документів ДП „Ресурси-Документ” – 5 грн.;

7) послуги овіру (комісія банку) – 0,62 грн. (чомусь ще одна комісія);

8) добровільний внесок у фонд „Правопорядок” – 30 грн.;

9) медичне страхування у страховій компанії „Добробут” – 50 грн.

Усього виходить 287,25 грн. Щодо законності оплати послуг Дочірнього Підприємства „Ресурси-Документ” є великі сумніви, і це питання потребує додаткового вивчення. Та скоріше за все вони також є непотрібними, адже у постанові Кабміну про них згадки немає. Але я не був повністю впевнений у цьому питанні, тому вирішив не сплачувати тільки найбільш явні 8-ий і 9-ий пункти: внесок у фонд і медичне страхування, про що й повідомив касира банку. Вона мені відповіла, що список наданий овіром і є обов’язковим до сплати. Проте я сказав, що краще знаю що є обов’язковим, а що - ні, сплатив тільки 207,25 грн. і отримав довжелезну квитанцію. Далі мене чекала довга черга у сусідній будівлі ВГІРФО УМВС, у якій я простояв 3,5 години. Коридорчик вузький, присісти ніде – це справжнє випробування навіть для мого молодого організму, не кажучи вже про літніх людей, які стояли у черзі разом зі мною. За цей час я вивчив усі інформаційні стенди, які тут є. Нагадаю, які документи потрібні для виготовлення закордонного паспорту:

- паспорт громадянина України та копія першої, другої сторінки та сторінки з пропискою;

- оригінал і копія виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера. Слід звернути увагу на те, щоб дані у довідці повністю співпадали з даними у паспорті. Людей, у яких не співпадає навіть одна буква, одразу відправляють переробляти довідку у податкову адміністрацію;

- квитанція про сплату державного мита;

- для військовозобов’язаних чоловіків віком до 25 років військовий білет або дозвіл з військкомату (для тих, хто ще не служив).

Фотографії робляться на місці цифровим фотоапаратом. Про оплату якихось послуг на стендах немає жодної інформації.

Для того, щоб на час виготовлення нового паспорту залишити у себе старий паспорт, необхідно написати заяву на ім’я начальника, отримати у нього дозвіл, а також додатково сплатити 60 гривень.

Поки ми стояли у черзі, працівники овіру провели десь 5-6 своїх знайомих без черги, а на справедливе обурення людей відповідали зухвалою посмішкою. Всі люди у черзі сплатили суму у 287,25 грн. повністю, знайшовся тільки один чоловік, який також вирішив боротися за правду і заплатив 207,25 грн., як і я. Черга просувалася дуже повільно, та нарешті прийшла і до мене. Повинен відзначити, що на заповнення моєї анкети і фотографування у працівниці овіру пішло десь 2 хвилини, весь інший час займали розмови з колегами на різні „важливі” теми. Про те, чому я не сплатив страхування і внесок у фонд мені не сказали ні слова. Сваритися не прийшлося. Прийти за паспортом сказали через 1,5 місяця. Так само без проблем прийняли документи і у другого чоловіка, що стояв у черзі разом зі мною. Отже, відстоювати свої громадянські права мені не довелося, але я отримав моральну перемогу.

Насамкінець, хочеться побажати всім громадянам України вивчати свої права і не боятися їх відстоювати перед чиновниками. І чим більше ми з вами будемо це робити, тим більше буде шансів, що в нашій країні почнуться зміни на краще.


Джерело


23.08.2011 2749 0
Коментарі (0)

28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

204
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

790
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1784
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3341
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2268 4
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4465

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

623

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

552

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

541

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

578
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10179
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1016
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

4696
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

812
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2609
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1029
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34273 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

465
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

533
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

874 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

1092