Віктор Вінтоняк: Гроші - це енергія, якою треба розумно керувати

 

Інтерв’ю з кандидатом у народні депутати по одномандатному виборчому округу №83 Віктором Вінтоняком. 

 

 

 

Що, на Вашу думку, чекає фінансову та банківську системи України?

ВВ: Як відомо, кров’ю економіки є гроші, і будь-який бізнес – державний чи приватний – без кредитних коштів не може розвиватися й діяти. Тому доступність кредитів завжди є важливим чинником пожвавлення економіки. З іншого боку, одним із рушіїв економіки є споживання: чим більше споживатимемо, тим більше економіка буде виробляти товарів, робіт, послуг. Ситуація, що склалася в Україні за два останні десятиріччя: невисокі заробітні плати, неможливість купувати товари першої необхідності – багатьох спонукала користуватися кредитами, в тому числі споживчими. Перш за все йдеться про фізичних осіб. Тому деколи люди, не до кінця усвідомлюючи, на які ризики наражаються, підписуючи кредитні угоди, ставали заручниками ситуації. Коли наставав момент повернення цих кредитів, виникали і продовжують виникати чималі проблеми, особливо в нинішній час, в умовах кризи. Я вважаю, що банківська система недостатньо оцінила свої ризики, відкривши у 2006–2008 роках доступ до легких грошей. Кредити брали масово. Люди намагалися придбати товари, які їм були необхідні вже. А кредитування на придбання житла дозволяло людям вирішувати житлові проблеми. Тож ситуація, яка нині склалася в Україні, просто жахлива, особливо для фізичних осіб-позичальників. Люди оформляли кредити, віддаючи в заставу майно для забезпечення їх повернення. Але, не впливаючи на політику держави щодо курсоутворення (особливо це стосується валютних кредитів), не маючи можливості передбачити певні події, потрапили в таку боргову пастку, з якої практично неможливо вибратися. Навіть реалізувавши заставу, банки повертають собі лише частину позичених коштів, а позичальник і надалі залишається боржником.

Я пропоную, по-перше, заборонити валютні кредити; по-друге, зменшити маржу, тобто різницю між залученими коштами банку і коштами, які видаються як позика, не більше ніж 3-5 відсотками, залежно від виду кредиту; по-третє, обмежити суму боргу не більше як двократною сумою того, що людина отримала, включаючи відсотки, пеню і штрафи. Це дасть людям шанс вибратися з боргової пастки, в яку вони потрапили, а банкам – можливість значно зменшити частку неповернених кредитів у своїх портфелях. Більше того, та різниця, гривнева різниця, яку ми зараз бачимо – знову ж через незрозумілу в останні чотири роки політику Національного банку та Уряду щодо курсоутворення, – дозволяє банкам отримувати надприбутки. Я пропоную оподатковувати їх за підвищеною ставкою – не менш як 50 відсотків, оскільки це нечесно зароблені кошти, які фактично залежать від курсу, а не від якості банківських послуг. Останнє щодо ситуації з кредитами – я намагатимуся так само законодавчо встановити солідарну відповідальність, щоб розподілити збитки між трьома учасниками таких відносин: державою, яка своєю політикою призводить до дисбалансу економіки, банками, які так само мають понести витрати, і, власне, позичальниками. Це дозволить усім разом вийти з тієї надскладної ситуації, в якій опинилася більшість жителів України.

Що стосується мешканців нашої області, то кредитними коштами користуються десятки тисяч наших земляків. За моїми оцінками, на сьогодні вони становлять майже 5 млрд. гривень, з яких близько 40 відсотків особливо ризикові – валютні. Національний банк, який здійснює нагляд за діяльністю банків і в сфері регулювання таких відносин, вже точно розуміє, що п’ята частина цих коштів є вкрай проблематичною щодо повернення. Це знову ж таки свідчить про те, що питання треба вирішувати на законодавчому рівні, і тільки так можна вирішити проблему людей.

 

З’явилася інформація, що мобілізовані до армії українці не платитимуть податки та відсотки по кредитах. Як Ви прокоментуєте її?

ВВ: Ситуація, яка склалася в Україні з мобілізацією до Збройних сил, насправді є великою проблемою. Поки що вдалося врегулювати збереження робочого місця мобілізованих. Але є проблема з мобілізацією підприємців. Вони мають обов’язок вносити щомісячну плату за здійснення підприємницької діяльності. Як бути в такому випадку? Якщо людина мобілізується до ЗСУ, маючи кредити, залишаючи сім’ю і отримуючи тільки ту заробітну плату, яка їй пропонується за контрактом або як рядовому чи офіцерові, то цих грошей не вистачатиме для утримання сім’ї і виконання своїх боргових зобов’язань.

Ми з колегами розробляємо пропозиції щодо мораторію, податкових канікул або відтермінування цих зобов’язань. Людина, яка буде мобілізована чи вже мобілізована, не повинна думати про те, що буде з її сім’єю і як вона виходитиме з ситуації, що склалася з вини держави чи Національного банку. А з огляду на те, що мобілізовані ризикують життям, будемо домагатися обов’язкового страхування для наших вояків і їхніх родин.

 

Що б Ви порадили людям, які, маючи кредитні зобов’язання, залишилися без роботи?

ВВ: На жаль, люди не завжди усвідомлюють, що в таких ситуаціях не можна і не треба ховатися. Навіть у складних економічних ситуаціях завжди є можливість компромісу, завжди можна домовитися виходячи з власних можливостей, можна реструктуризувати будь-яку заборгованість. Через рік-два після кризи 2008 року банківські працівники зрозуміли, що репресивними методами чи психологічним тиском на боржника проблеми не вирішити. Відтак є чимало лояльних банківських програм щодо реструктуризації, прощення частини боргу. Просто треба спілкуватися. А ще моя порада всім – максимально жити відповідно до власних можливостей. Отже, якщо втратили роботу, раджу: не ховатися, спробувати знайти компроміс, прийти в банк, оцінити власні можливості, запропонувати свій спосіб реструктуризації заборгованості. В більшості випадків це вдається. Врешті-решт, коли ти реально оцінюєш свої можливості, це зручно і для тебе, і для банку, який у цій ситуації є твоїм партнером, тому що так само сподівається на повернення цих коштів.

 

Як Ви гадаєте, чи має йти від НБУ сигнал для комерційних банків, щоб вони прийняли позитивне рішення стосовно проблемних кредитів фізичних осіб?

 

ВВ: Кожен банк проводить власну кредитну політику, якогось універсального рецепта не існує. НБУ має формальні важелі впливу на діяльність банків: це адекватність, регулятивність капіталу, певні форми звітності. Сигнали, які має дати НБУ, залежать від кожного банку, його кредитної політики і способу вирішення питання з проблемною заборгованістю. Кілька років тому була спроба створити так званий санаційний банк у межах України, якому комерційні банки могли б продавати або передавати проблемні кредити. Є певні банки, які вміють цивілізовано працювати з проблемними кредитами. Час вибивання боргів колекторськими компаніями, мені здається, відійшов у минуле, і люди мали би трохи заспокоїтися.

В будь-якому випадку, якщо Ви відчуваєте тиск і вважаєте його незаконним, звертайтеся до правоохоронних органів, юристів, адвокатів. У більшості випадків такі ситуації вдається перевести в правову площину.

 

 

Люди цьогоріч вкотре почали пікетувати саме НБУ. Як гадаєте, НБУ має право втручатися у політику комерційних банків?

ВВ: Нам усім слід пам’ятати, що згідно з чинним законодавством НБУ не має права втручатися в договірні відносини між банками і їхніми клієнтами. Це сфера цивільно-правових відносин. НБУ – не та установа, яка дає людям гроші. Це та установа, яка регулює фінансову систему, банківську загалом. Нацбанк точно знає про нинішні проблеми, я думаю, він адекватно реагує на них. Ми знаємо, що за роки незалежності було створено Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, для наповнення якого банки щомісяця відраховують частину своїх прибутків. Це гарантія, що у випадку банкрутства або ліквідації банку фізичні особи, які мають у ньому вклади, отримають певну суму. Наскільки я знаю, з цим ніколи не виникало проблем. У разі введення тимчасових адміністрацій або початку процедури ліквідації банку законом насамперед захищені фізичні особи-вкладники. Вони гарантовано отримають свої кошти. З власного досвіду знаю кілька банків, в яких дуже швидко вирішується це питання. НБУ жорстко контролює питання депозитів, питання стійкості банківської системи. Мені здається, наша банківська система більш-менш адекватна. Думаю, треба набратися терпіння. Через деякий час, я прогнозую – до кінця року, ситуація мала б стабілізуватися. Нам обов’язково треба взяти участь у виборах Президента України. Це буде першим сигналом про те, що з нами можна мати справу. Особливо це стосується міжнародних фінансових установ, які вже прийняли рішення про надання нам допомоги. Я думаю, ситуація стабілізується.

 

Є ще інформація, що в разі втрати Україною контролю над східними регіонами (звичайно, не дай Боже, щоб таке трапилося) МВФ зменшить суму допомоги.

ВВ: Я думаю, тут важливіше інше. Україна втретє добилася найдешевших коштів на міжнародному ринку. В попередніх двох випадках МВФ достроково згортав програми фінансування через невиконання нашими урядами умов договорів. Гроші проїдали, структурні реформи не проводили. Зараз маємо ще один шанс. Рішення МВФ щодо 17 млрд. доларів прийнято. З офіційних джерел відомо, що частина цих коштів, більше трьох мільярдів, надійшла в Україну, але загалом є таке правило: якщо ти хочеш дружити, то можна і прощати. Я думаю, в якихось ситуаціях, коли нам допомагає весь світ, навряд чи зменшать розмір задекларованої допомоги. Навпаки, якщо ми покажемо стабільність у політичній площині, думаю, кошти сюди будуть зафінансовані. Дуже багато коштів надійдуть під конкретні реформи, конкретні зміни, і навряд чи їх зможуть використати будь-як інакше, ніж на ті зміни, які нам пропонується зробити, які ми можемо і прагнемо зробити.

Дуже добре зараз працює народна дипломатія. Це вплив друзів України, українців за кордоном, які мають можливості, займаючи певні посади, впливати на рішення тих чи інших установ або організацій. Завдяки друзям України нам вдається переконати зарубіжних інвесторів, що ми можемо здійснити реформи і зміни. І ми дочекаємося часу, коли українці матимуть рівень життя не нижчий за європейський. Принаймні, я в це вірю.

 

 

Читайте також:

Засновник Фестивалю ковальського мистецтва Віктор Вінтоняк: Треба сказати, що в Івано-Франківську фестивальний рух занедбаний

На ковальський фестиваль до Івано-Франківська приїхали росіяни, «щоб підтримати друзів- українців»

В Івано-Франківську стартував XII Міжнародний ковальський фестиваль «Свято ковалів 2014» (фоторепортаж)

Віктор Вінтоняк: Не бачу конкурентів

Місто, в якому ми живемо, - теж наш дім

"Цинамоновий Хрущ" подарував Леонідові Кравчуку унікальний "Атляс України й сумежних країв" та запросив першого президента на Прикарпаття (фото)

Івано-Франківськ та Арлінгтон (США) стали побратимами (фото)

Національна Бібліотека Білорусі отримала в дарунок книгу від Прикарпаття

Конфлікт. Дрібні "жуліки" і негідники у владі vs юні спортсмени здатні на Вчинок (відео, документи)

Веслувальники везуть на Прикарпаття дві "бронзи" з Канади

Тринадцять нагород завоювали прикарпатські веслувальники на чемпіонаті України


17.05.2014 1096 3
Коментарі (3)

667 2014.05.19, 23:38
Шевченко - 36%, Анушкевичус - 22%, Попович - 9%, Чорооус - 4%, Гавриляк - 4%, Вінтоняк - 3%, Кицюк - 3%, Решта - менше1%.
О... 2014.05.19, 14:05
Це майбутній міністр фінансів
Лол 2014.05.21, 18:51
Відділ МВК, клерки балакають: - Петро, га Петро! А за кого в Верховну Раду будеш голосував від Франківска? - Ну як за Кого? За. Віктора Андрюсовича Анушкевичусуса!!! - Ну добре, не хочеш казати - не кажи....
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

207
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

791
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1785
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3342
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2268 4
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4466

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

630

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

553

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

542

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

578
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10180
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1016
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

4709
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

814
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2610
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1030
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34274 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

466
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

534
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

875 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

1093