Випускний без випускників, або Яким запам’ятався навчальний рік

Завтра, 27 травня, в усіх школах України пройде свято останнього дзвінка, що символізує успішне завершення навчального року. Особливість шкільних буднів 2010/2011 н. р. — тенденція до зменшення числа учнів по всій Україні. Скажімо, кількість випускників порівняно з минулими роками скоротилася майже вдвоє, а в деяких школах області та Івано-Франківська зокрема не буде випускного балу, адже немає для кого його проводити.

 

За даними головного управління освіти і науки ОДА, цього року шкільні пороги обласних навчальних закладів покинуть 8 568 одинадцятикласників, а міських — 603. Це найменша кількість випускників за останні кілька років.

 

Дев’ятий клас, який традиційно також вважають випускним, цього року в школах області закінчать понад 17 тисяч  учнів, у містах — 2 305. А випускниками початкової школи, четвертого класу, в області стануть 13 444, у містах — 1 821 школяр. Демографічна ситуація в обласному центрі є однією з найкращих. Найгірше з наповненістю шкіл у Рогатинському, Тлумацькому та Галицькому районах. Але демографічний спад загалом позначився на всій області. Освітяни мають надію, що скоро ситуація вирівняється, адже вже наступного року школи області планують прийняти понад 14 700, в Івано-Франківську — 2 532 «першачків».

 

Ще одна не вельми приємна особливість навчального року — школи без випускників, яких в Івано-Франківську десять:  №7, 11, 12, 15, 17, 19, 21, а також Угорницька, Вовчинецька і Хриплинська. На той час, тобто 11 років тому, початкова школа мала лише три класи, діти «перескакували» четвертий клас і йшли одразу до п’ятого. До школи приймали дітлахів різного віку — шестирічок та семирічок.

 

У тих навчальних закладах, де діти починали навчатися з шести років, випускні класи збереглися. У тих, що з семирічного, — «повипадали». Наразі ці навчальні заклади мають час до наступного року перепочити та з новими силами після невеличкої перерви продовжити традицію випускних вечорів. 


Саме на цей рік випали і кадрові зміни у профільному міністерстві, яке очолив одіозний Дмитро Табачник. Він з перших днів на посаді заходився реформувати освіту, точніше виправляти «помилки» своїх попередників. Тут і повернення до 11-річної системи освіти, і намагання нівелювати зовнішнє незалежне оцінювання, і переписування підручників з історії, і надання більшого пріоритету, аніж було раніше, російській мові та багато іншого.


Парадоксально, але 2011-й в Україні оголошено роком освіти й інформаційного суспільства. Так його можна назвати хоча б за те, що освітня тема практично не сходила зі шпальт газет і телерадіоновин: страйки студентів та вчителів, чергові зміни у звичному навчальному процесі й численні спроби «вдосконалити» його. Проте ніхто так і не задумався, що всі ці випробовування лягли на і так «завантажені» голови школярів.


Чи наступний навчальний рік теж стане суцільним хаосом змін, як і нинішній? Мабуть «реформаторам» варто більше прислухатися до безпосередніх учасників навчального процесу — учнів та вчителів.


А зараз дізнаємося з перших уст, яким запам’ятали цей рік учні та педагоги шкіл області.


Володимир КРИМІНСЬКИЙ, учень десятого класу Бурштинської ЗШ №3:

— По-перше, було легше з навчанням, аніж у дев’ятому класі. Цей рік став особливим для мене особисто тим, що я зумів стати головою районної ради учнівського самоврядування. І наша школа стала однією з найпрогресивніших шкіл району й області загалом, яка змогла представити дуже багато своїх проектів, ідей, які б вона хотіла реалізувати в масштабах району й області. Треба зазначити, що наша школа є козацько-лицарського виховання, тобто не є звичайною школою.

Марія РИБЧУК, вчитель математики Бурштинської ЗШ №3:

— Порівняно з попереднім роком стало набагато менше класів та учнів. У нас іде поступове зменшення наповнюваності класів. Цей рік особливий тим, що якщо досі постійно мали два десяті і два одинадцяті класи, то тепер десятий клас маємо лише один.


Також не відчували з боку Міністерства освіти і науки підтримки, хоча були такі моменти, які якоюсь мірою впливали на шкільний навчальний процес. От закінчуємо писати підсумкові контрольні, які, на мою думку, ефекту не дали жодного. МОН випустило рекомендовані посібники, тут же до них були і збірники з відповідями. Нині стояла «жандармом», бо діти поголовно списують, тому й підсумкові оцінки не завжди відповідають рівневі знань учнів. Також дуже пізно дали підручники, зокрема для десятого класу.

Я ставлю собі питання: а як буде наступного року? От відкинули дванадцятирічну освіту, хоч ми готувалися до неї. А якщо залишать той самий обсяг навчального матеріалу, який вивчали попередніми роками, то не знаю як одинадцятикласники встигнуть нормально засвоїти той обсяг матеріалу, який мали б вивчити упродовж двох років.

Софія ТУГАЙ, учениця п’ятого класу Івано-Франківської СШ №5:

— Цього року я перейшла з молодшої школи в старшу. Ми познайомилися з нашими новими вчителями, вони виявилися дуже розумними і добрими, та водночас вимогливими і справедливими. Торік до нас було не так багато вимог, як тепер, у п’ятому класі.


Наш клас дуже переживав за нововведені контрольні роботи, бо, як нам сказали, це буде окрема тематична атестація. Та після написання всіх робіт класний керівник повідомила, що це лише звичайна контрольна робота, а не екзамен. Я готувалася до них ретельно, тому написала добре.


Наші вчителі часто повторюють, що у теперішніх учнів дуже важка програма, а те, що ми вчимо у п’ятому класі, вони вчили у сьомому. Від себе скажу, що у нас і справді важка програма, за урок не встигаємо всього пройти, тому додому задають дуже багато вправ. Рада, що вже канікули і можна відпочити від школи і від домашніх завдань.


Петро МАЛАНЮК, директор Надвірнянської ЗШ №1:

— Дуже важкий був рік. Власне, ми на ходу перейшли з дванадцятирічної на одинадцятирічну систему освіти, не змінивши навчальні плани, виникли проблеми з підручниками. Проблем із підручниками з деяких дисциплін і донині не вирішено. Наприклад, фізику у другому півріччі вчили «з коліс», з інтернету, і то там були не всі теми. Загалом рік нормальний, навчальні програми виконано, готуємося до літнього оздоровлення.

Андрій КЛІМКОВСЬКИЙ, учень  11-го класу Івано-Франківського природничо-математичного ліцею:


— 2010/2011 навчальний рік став для мене особливим, адже це мій випускний клас. Минулих років, як і всі учні, я з нетерпінням чекав літніх канікул. Цей навчальний рік не був легким для одинадцятикласників, адже треба успішно закінчити навчальний заклад, щоби здобути ррунтовні знання, які пригодяться в майбутньому під час написання ЗНО. А ще потрібно визначитись у виборі професії...


Отож сподіватимемося, що шкільні будні наступного навчального року принесуть менше сюрпризів, а навчальна програма буде більш обдуманою...

 

газета "Галичина"


26.05.2011 Ольга Мончук 5474 0
Коментарі (0)

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

540
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1466
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3041
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2079 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4157
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5929

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

384

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

403

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

396

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

523
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

836
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

799
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1085
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

527
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2395
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

840
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1162
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34120 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

387
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

723 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

916
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

687