Вирок Януковичу

 

Я запам'ятав вітрину югославського Генерального консульства, яке в далекі 80-і розмістило портрет президента СФРЮ Йосипа Броз Тіто зі звучним написом «Чемпион мира по миру».



Югославські дипломати могли заслужено пишатися своїм лідером - дарма що главою Союзу комуністів і довічним керівником країни. Тіто зміг сформувати непогані відносини з західними країнами, відновити взаєморозуміння з Радянським Союзом і країнами соціалістичного табору і стати одним з учителів «третього світу», заснувавши разом з індійським прем'єром Джавахарлалом Неру і президентом Єгипту Гамаль Абдель Насером Рух Неприєднання. Для часів холодної війни це був вищий пілотаж.



Українському президенту Віктору Януковичу вдалося зробити щось подібне - тільки навпаки. Після оголошення судового вироку Юлії Тимошенко Київ не засудив тільки ледачий.

 

Жорстка реакція Сполучених Штатів, обурення Європейського Союзу, репліка Путіна ... Для того, щоб отримати таку реакцію світу, необхідно було здорово «постаратися». При цьому не можна стверджувати, що українська влада розуміла, якими будуть наслідки вироку. Протягом декількох тижнів ми тільки й чули запевнення, що європейці нікуди не дінуться, що це Україна потрібна Європейському Союзу, а не навпаки, що якщо ЄС відступиться, то наша країна потрапить прямо в російські обійми і так далі. Всі ці дурниці повторювали не тільки представники влади, їх можна було почути і від опозиціонерів - що тільки підкреслювало в черговий раз дивовижну провінційність українських політиків та їх тотальне невір'я в те, що у когось можуть бути принципи, а не тільки тупий розрахунок і бажання прийти до влади.



Була також абсолютно неправильно оцінена ситуація на російському напрямку. Українська влада була чомусь впевнена, що в Москві злякаються і наслідків судового процесу над Тимошенко, і швидких темпів європейської інтеграції країни - і обов'язково підуть на енергетичній компроміс з Україною. Справа навіть не в тому, що в Києві не змогли скласти два і два і зрозуміти, що не буде ніякої європейської інтеграції при триваючому судовому процесі.

 

Справа в тому, що в Україні впевнені, що європейці суто прагматичні, а росіяни - великі романтики, яких можна «провести на полові», тільки пообіцявши їм вічну любов по-лукашенківський. А насправді все навпаки. Європейці просто змушені дотримуватися принципів, втім, як і американці - тому що вони мають справу з власним суспільством, з виборчим процесом, з вільною пресою. Західні політики - романтики мимоволі. А ось росіяни можуть дозволити собі прагматизм - їм ніхто не заважає не любити Януковича і ні про що з ним не домовлятися. У Медведєва або Путіна ніхто не запитає, чому вони вчора любили Януковича і допомагали йому стати президентом, а сьогодні розлюбили. Нікому питати.



Після вироку Тимошенко - мало не написав вироку Януковичу, але вчасно зупинився - ЗМІ рясніють від різноманітних паралелей. Хтось вважає, що Україні стала схожа на Росію, засадивши Ходорковського або на лукашенківську Білорусь. Аналогії кульгають. Росія Путіна залишалася важливим гравцем на світовій арені і мала власні ресурси виживання. Її могли засуджувати, проти її чиновників могли вводити санкції, але з Росією все одно змушені були рахуватися. Не можна зробити вигляд, що Росії немає. Зате можна зробити вигляд, що немає Білорусі. Але у Лукашенка завжди - навіть у найскладніших обставинах - була підтримка Росії. Так, вони його не люблять навіть сильніше, ніж Януковича, але він - їх сучий син.



Україна, посварившись з Москвою, Брюсселем і Вашингтоном одночасно, розлютивша Варшаву і Берлін - це унікальна держава на політичній карті Європи. Іншої такої немає. Країна президента, який абсолютно не розуміє реалій, непрофесійних політиків, дипломатів, які не вміють відстояти свою точку зору, суспільства, яке сподівається тільки на тиск ззовні - ну що це таке? Це ніяка не Росія і не Білорусь - це повна відсутність навіть не державного, а корпоративного мислення.



Саме тому коли я написав слова «вирок Януковичу» - це все ж була не обмовка. Звичайно, він зараз буде викручуватися, торгуватися - але знову неправильно все оцінить, десь помилиться, когось не помітить, а кого-то «зашибе». Він просто не може - правильно. Це не його робота. Його могла б врятувати кадрова інтуїція, підбір «правильних людей», які хоча б запобігали провалам - але такої інтуїції у нього теж немає. Що поробиш, це ж теж українське ноу-хау - розуміти недієздатність влади після того, як ця влада обкопується на висотах...

 

Віталій Портніков,

Лівий берег 


Коментарі (2)

Вітер 2011.10.14, 10:55
А чого можна чекати від зека, дисертації якого не можуть знайти ніде, бо писалися йому іншими людьми. Подивіться, як він говорить - хвилинами чекає, щоб щось прийшло в його голову. А вираз його обличчя, як у п'ятирічної дитини, якій мама дала цукерку.
NYK 2011.10.15, 17:23
НІЧО ДИВНОГО. РФ НАВІТЬ ПРИ ВВП БУДЕ ДАЛІ ВАСАЛОМ США. А ПО НОЧАХ ДАВАТИ РЕСУРСИ КНР. А ПОРТНИК ЇХ АҐЕНТ. ТОМУ ВІН І ЗАБУВ СКАЗАТИ, ПРО ЩО МОВЧИТ КИТАЙ І НАШІ ЗМІ. БО НЕ ЗНАЮТ ШО РОБИТИ ДАЛІ. КОМАНДИ НЕ БУЛО. А ФІРТКА ДАЄ ПОРТНИКУ МІСЦЕ. БО ВІН ЇХ НАСТАВНИК. І ЧЕШЕ ПЕРЕДРУКИ ПРО КІНЕЦ СЕГО ЗАГЛЮЧЕНОГО СВІТУ, НА ШО САНКЦІЇ ЇМ ПОРТНИКИ ВІДАВ НЕ ДАВАЛИ. А ТО ХОТІЛА ЮЛЯ ОПЕРТИСЯ НА КНР. АЛЕ ПРИЙШЛОСІ РОБИТИ ТО ЯНИКОВИ. І СЕ ДОБРИЙ ХІД У ХАОСІ, ШО ВЖЕ НА НОСІ.
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

540
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1466
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3040
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2079 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4154
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5929

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

384

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

403

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

396

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

523
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

836
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

799
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1085
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

527
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2395
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

840
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1162
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34120 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

387
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

723 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

916
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

687