Вирощування свиней, виготовлення корму та біогазовий завод: як на Прикарпатті працює та розвивається «Ґудвеллі»

На Прикарпатті з 2004 року успішно працює компанія «Ґудвеллі Україна».

Підприємство створили данці. Іноземні інвестори викупили стару покинуту ферму неподалік Калуша та відновили її за європейськими стандартами. Тут проживає близько 54 тисяч свиней. У тварин — збалансоване харчування, високоякісний догляд, постійний ветеринарний нагляд.

На сьогодні в компанії є 7 ферм, які розташовані у Галицькому й Калуському районах. Наразі компанія співпрацює з двома областями та шістьма районами. Земельний банк компанії складає майже 20 тис. га, поголів’я свиней – понад 180 тис. У них є власний комбікормовий завод та потужності для зберігання зерна.

У рік вони продають близько 38,5 тисяч тонн свинини. Вирощування свиней на фермі відбувається за данськими стандартами, які запровадив фермера з данії  Том Аксельґаард. Ці стандарти передбачають виробництво високоякісних продуктів без шкоди природі. 

Компанія займається вирощуванням зернових, виготовленням кормів, продажем свиней виключно живою вагою та виробництвом біогазу. В планах -  м’ясопереробка. Крім того, підприємство використовує органічні відходи як сировину для біогазових заводів, щоб постачати електроенергію для свого виробництва та зменшувати вплив на довкілля.

ТзОВ «Ґудвеллі Україна» є одним із найбільших роботодавців і платників податків в області, а також провідним соціальним партнером.

БІОБЕЗПЕКА

В компанії ведеться строгий контроль біобезпеки, включаючи ретельний моніторинг транспортування тварин та кормів. Всі ці заходи вживаються заради забезпечення здоров’я тварин. Адже на сьогодні є серйозна проблема – африканська чума свиней.

Відтак, всі ферми повністю загороджені, щоб унеможливити доступ диких тварин, з обмеженим доступом для людей та обладнання. Вхід на ферму забороняється без попереднього дозволу та вимагає дотримання спеціальних правил.

Працівники та гості, що заходять на ферму, повинні змінити одяг та пройти через душ. Виконується чітка процедура навантаження та розвантаження тварин. Всім новоприбулим племінним тваринам роблять аналіз крові та утримують на карантині (протягом чотирьох тижнів) перед тим, як запустити на ферму.

Вантажівкам інших компаній заборонено в’їзд на територію; всі вантажівки, включаючи власні, піддаються термообробці при температурі 70 ̊С після очистки та дезінфекції.

БІОГАЗ

У 2013 році в компанії розпочав роботу біогазовий завод, який займається переробкою біовідходів та гноївки із тваринницьких комплексів. Сьогодні будується уже другий завод, і, відповідно до стратегії компанії, кількість таких заводів має збільшуватися паралельно з будівництвом нових ферм.

Кінцевим продуктом роботи біогазового заводу є електрична та теплова енергія, яка отримується шляхом спалювання виробленого біогазу. Таким чином зменшується негативний вплив на навколишнє середовище завдяки меншій кількості викидів парникових газів.

Після виробництва біогазу, відпрацьована біомаса використовується як унікальне органічне добриво на посівних площах. Таке добриво краще засвоюється зерновими культурами та і запах майже відсутній.

Крім того, на кожній фермі є гноєзбірники, які зверху і знизу покриті «геомембраною» - щільний матеріал, який складається з суміші гуми і пластику. Це дозволяє уникати потрапляння гноївки у ґрунт та унеможливити випари.

До того, ж це дозволяє уникнути неприємного запаху. Він з’являється лише тоді, коли добриво вивозиться на орендовані землі під час польових робіт.

ЯКІСНА СВИНИНА

Виробництво ведеться на основі таких  порід свиней як Дюрок, Ландрас та Йоркшир, які були завезені з Данії. Ця порода характеризується високим статусом здоров’я, великою кількістю поросят та швидким ростом. Ферми компанії поділяються на такі види: свиноматочник, дорощування та відгодівля.

Першою ланкою виробництва є свиноматочна ферма, на якій відбувається штучне запліднення свиноматок, народження поросят та їх утримання до досягнення ваги 6 кілограмів. Свиноматочне поголів’я компанії «Ґудвеллі Україна» налічує 14 тисяч голів, які перебувають на трьох комплексах на території таких населених пунктів: Копанки та Лука Калуського району, Делієве Галицького району.

Всі процеси на стайнях проходять під пильним наглядом працівників. Кожна тварина включена в облік, де вказані всі основні характеристики та важливі дані. Для створення комфортних умов для тварин в приміщеннях підтримується спеціальний температурний режим, а також відповідна система вентиляції та освітлення.

Кожна свиноматка за один опорос народжує в середньому 16 живих і здорових поросят. Вага свиноматки – близько 250 кілограмів, а тривалість її перебування на свиноматочній фермі становить 2-3 роки.

Після запліднення свиноматки утримуються в групах до п’ятидесяти голів та можуть вільно рухатися аж до самого опоросу. В середньому свиноматки виношують поросят протягом 117 днів. Буквально за тиждень до опоросу їх переводять в індивідуальні бокси, які створені таким чином, щоб свиноматці було найзручніше вигодовувати поросят.

Слід також зауважити, що бокси обладнані окремими «хатками» для поросят, де навіть є інфрачервоні лампи для створення додаткового тепла для малечі. Середня вага поросятка при народженні – 1,2 кілограма.

«Мами» та «дітки» утримуються разом близько 28 днів, а коли поросята досягають ваги 6 кілограмів, їх відлучають та переводять на ферму дорощування. Щоб поросята менше потерпали від цих змін, їх потрохи привчають до корму, у якому також є сухе молоко.

Всі корми компанія виготовляє самостійно на основі зерна з українських полів та найнеобхідніших вітамінів та мінералів. Для кожної групи тварин є свій особливий корм, наприклад, для свиноматок виготовляється корм, який покращує лактацію.

"Не можна годувати свиню, чим доведеться, – зазначає Том Аксельгаард, засновник ТзОВ «Ґудвеллі Україна». – Їжа має бути відбірна, свіжа, поживна і збалансована, з мінеральними добавками. На “Ґудвеллі” дотримуються правильних пропорцій у кормах, є всі інгредієнти, навіть якщо вони дорогі."

Ніяких антибіотиків чи гормонів росту на “Ґудвеллі” не використовують: у них уважно ставляться до свиней, створюють їм відповідний клімат, напувають лише очищеною водою, на фермах чисто, працює вентиляція. Тварини мають доглядачів високої кваліфікації.

Компанія використовує найкращі технології з можливого (ВАТ) і останні здобутки науки, особливо селекційної. Не секрет, що данський генетичний матеріал свиней продається в усі країни світу.

Для відгодівлі свиней компанія використовує комбікорм власного виробництва, а секрет швидкого набирання ваги тваринами в тому, що тут вирощують свиней високопродуктивних порід, які завезені з Данії. Продукція компанії продається по всій Україні, найбільше — на м’ясопереробні підприємства Львівської області.

КОРМ

Основними видами злаків, які вирощується, є пшениця, ріпак, ячмінь, кукурудза. Компанія використовує сучасні аграрні технології, такі як системи GPS, щоб слідкувати за обробленими полями. Це дозволяє зменшити використання неорганічних добрив і, як результат, мінімізувати вплив на довкілля.

Врожай, вирощений в компанії «Goodvalley», використовується для приготування корму, а зелена маса, вирощена на полях (кукурудзяний силос) відправляються на переробку в біогазових заводах.

У компанії є дільниця виробництва кормів потужністю 2000 т кормів на тиждень, які відповідають вимогам «Goodvalley». Процес змішування та якість кормів, які виробляються, проходять постійний внутрішній контроль.

Завдяки цьому, свині отримують поживний корм відповідно до різних стадій їхнього розвитку. Спеціалісти, які ретельно слідкують за кожним етапом виробництва, займаються формуванням рецептури кормів. Виробництво працює відповідно до стандарту GlobalG.A.P.

«ЗЕЛЕНИЙ ЦИКЛ»

Щоб обмежити вплив на екологію, компанія притримується та впроваджує унікальне, екостале аграрне виробництво. Сюди входить виготовлення корму зі свого врожаю, вирощування тварин, заготівля своєї м’ясної продукції та вироблення «зеленої» енергії та тепла з гноївки та органічних відходів на біогазових заводах. Таким чином, компанія працює на благо, а не на шкоду довкіллю.

Робота компанії «Goodvalley» заради кращого майбутнього зосереджена на подальшому розвитку та поширенні унікальної моделі відповідального виробництва продуктів харчування. Ключовим елементом цієї стратегії є генерування тепло- та електроенергії на біогазових заводах.

У «Goodvalley» біогаз виконує кілька функцій. Вони використовують теплову та електричну енергію для роботи ферм, а надлишок продається для використання в загальну мережу.

Крім того, зберігається ферментована біомаса в герметично закритих відстійниках, щоб потім нею удобрювати поля, на яких росте майбутній корм для тварин. Так відбувається сталий цикл.

Люся Грибик


12.11.2019 Люся Грибик 9089
Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

543
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1471
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3045
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2081 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4159
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5932

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

386

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

406

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

398

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

523
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

839
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

801
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

1087
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

530
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2399
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

841
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1164
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34122 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

389
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

726 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

918
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

690